Co pewien czas nauka odkrywa nowe składniki herbaty i jej nowe właściwości prozdrowotne. Poszukiwanie eliksiru nieśmiertelności, a przynajmniej czegoś, co starzenie spowolni, jest obsesją człowieka od początku istnienia jego cywilizacji. Nic dziwnego, że wszelkie doniesienia o niewielkim kroku naprzód w kierunku pokonania starości i wszystkiego, co się z nią wiąże budzi spore zainteresowanie.
Nie inaczej jest z tajemniczym MNA, a właściwie z 1-MNA. Jeszcze precyzyjniej trzeba by powiedzieć 1-metylonikotymnamidem. Zainteresowanie tym mało znanym biomarkerem zawdzięczamy między innymi wystąpieniu Agnieszki Piskały, dietetyczki w Pytaniu na Śniadanie (Dieta japońska zapobiega rakowi, cukrzycy i otyłości. Na czym polega? 19.05.2022), która wspomniała o tej tajemniczej substancji w kontekście zdrowej, japońskiej diety.
Nas przede wszystkim sprawa interesuje, ponieważ 1-MNA jest rzadką substancją, obecną przed wszystkim w glonach i herbacie zielonej. W naszym ciele 1-MNA jest produktem metabolizmu witaminy PP w wątrobie i wspomaga pracę śródbłonka, zapobiegając licznym chorobom układu krwionośnego w tym miażdżycy.

1-MNA opatentowali Polacy, a najgłośniejsze działanie tej substancji odkryto po badaniach przeprowadzonych w 2013 roku w ośrodkach Swiss Federal Institute of Technology (ETH) Zurych, w Szwajcarii i Harvard Medical School, Boston w USA. Okazuje się, że 1-MNA może wydłużyć życie. Badania przeprowadzono na nicieniach z gatunku Caenorhabditis elegans, których używa się jako biologicznego modelu starzenia się organizmu ludzkiego. Wyniki są obiecujące, ponieważ 1-MNA przedłużyło życie badanych organizmów. Cenną wskazówką jest tutaj fakt, że Japończycy są najdłużej żyjącym społeczeństwem na świecie. Ich dieta jest najbogatsza właśnie w produkty zawierające 1-MNA. Algi i zielona herbata w naszym kręgu kulturowym są niestety bardzo rzadko spotykane w jadłospisie.

1-MNA ma cały szereg właściwości prozdrowotnych, o których także nie można zapominać, choć nie są tak obiecujące i spektakularne. Liczne prace naukowe wskazują, że substancja poprawia tolerancję wysiłku fizycznego i polecana jest przy rekonwalescencji po przebyciu COVID-19. Poza tym ma działanie przeciwzakrzepowe i przeciwzapalne.
Pozostaje nam czekać na wyniki dalszych badań nad cudownymi właściwościami 1-MNA ciesząc się zieloną herbatą i japońską kuchnią, aby korzystać z już poznanych dobrodziejstw tej substancji. Warto podkreślić, że wśród badań znalazły się także i te, które potwierdzają całkowite bezpieczeństwo 1-MNA, więc powtarzamy po raz kolejny, pijmy dobrą herbatę nawet w dużych ilościach, wyjdzie nam to tylko na zdrowie.
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Korekta: Patryk Płuciennik
Po więcej szczegółów zapraszamy do: 1-mna.pl/literatura
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos Eggnog 50g – świąteczna mieszanka z jabłkiem, przyprawami i nutą likieru
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
220 Produkty
Herbata aromatyzowana
79 Produkty
Herbata zielona matcha
22 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
103 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
35 Produkty
Przeczytaj również
Herbata Mleczny Oolong opinie
Mleczny Oolong to bardzo wyjątkowo aromatyzowana herbata. Nie ma tutaj żadnych dodatków, aromatów i innych.[...]
maj
Herbata Si Ji Chun Oolong
Nazwa Cztery Pory Roku - wiosna, choć dość poetyczna, pochodzi od tego, że krzewy herbaciane[...]
wrz
Badania sprzed 5 dni: składniki herbaty dezaktywują wirusa SARS-CoV-2
Efekty są zdumiewające. Okazuje się, że wirus SARS CoV-2 potraktowany EGCG został znacząco dezaktywowany, zaś[...]
gru
Herbata owocowa Smakołyk
Herbata owocowa Smakołyk, skład: płatki dzikiej róży, kawałki jabłka, organiczny hibiskus, kawałki ananasa i kokosu,[...]
mar
Herbata z prowincji Darjeeling, Steinthal: parzenie, opinie
Ogród Steinthal jest jednym z ponad 80 słynnych indyjskich ogrodów herbacianych. Położony jest w zachodniej[...]
lut
Czy fluor i glin w herbacie jest szkodliwy, czy słodzić mate. Yerba czy herba
W pierwszym odcinku Yerba czy herba odpowiadamy między innymi na: czy można łączyć Yerbę z[...]
maj
Artystyczna herbata
Nie wiadomo dokładnie kiedy rozpoczęła się jej produkcja. Najprawdopodobniej wynaleziono ją jako ciekawostkę, aby bawić[...]
mar
Test japońskiej herbaty z Lidla (Vitasia): Sencha, Bancha, Genmaicha opinie
Przetestowaliśmy herbatę w torebkach piramidkach marki Vitasia, którą możecie kupić w Lidlu. Do testu użyliśmy[...]
mar