Tereré to popularny w Paragwaju sposób picia mate polegający na zalewaniu jej lodowatą wodą. Istnieje opinia, że wynaleziono ją podczas wojny, gdy zabroniono żołnierzom rozpalać ogniska, by nie zwrócić uwagi przeciwników. Aby napić się mate, trzeba było więc użyć zimnej wody. Istnieje kilka rzeczy na które należy zwrócić uwagę pijąc w ten sposób.
Miłośnicy mate z pewnością odkryli, że w letnie upały nic tak nie chłodzi jak lodowate tereré. Tego samego zdania są Paragwajczycy, którzy żyją w zdecydowanie cieplejszym klimacie niż my.

Zimna yerba mate z lawendą, miętą lub rozmarynem? Czy mate parzona na zimno jest słodsza?
Do przygotowania tereré, oryginalnie używa się dużego termosu z szerokim wlotem umożliwiającym wrzucenie do środka kostek lodu. Tradycyjnym naczyniem do parzenia jest zaś guampa wykonana z roku bydlęcego. Oczywiście nie musimy tego robić w ten sposób. Sami Paragwajczycy nieczęsto używają tradycyjnych naczyń. Termos jednak wiele ułatwia. Nie tylko zapewniamy sobie dostatek lodowatej wody, ale i umożliwiamy sobie dodanie do wody ziół, co w Paragwaju jest szalenie popularne. Możemy bez trudu kupić mate już z ziołami, lub samodzielnie przygotować sobie mieszankę mate z dowolnymi suszonymi ziołami. Paragwajczycy jednak lubią użyć ziół świeżych, które zgniecione w moździerzu wrzuca się właśnie do termosu z lodowatą wodą tworząc ziołową wodę do zalewania mate.
Ziół możemy użyć jakich tylko zapragniemy. Myśląc o orzeźwiającym napoju od razu skłaniamy się ku świeżej mięcie. Jest to świetny pomysł. Dodać można także innych ziół, jak choćby lawenda czy rozmaryn.
- Przygotowanie tereré jest dziecinnie proste. Mając już lodowatą i ziołową wodę, wsypujemy susz mate do naczynia i zalewamy wodą na parę minut po czym pijemy na zdrowie.
- Ważne by nie użyć wody w temperaturze pokojowej. Mówi się, że mate toleruje tylko wodę gorącą lub lodowatą. Przy innej wychodzi mdło i nie parzy się dobrze.
- Jeśli chodzi o właściwości mate zaparzonej na zimno to nie będziemy tutaj zaskoczeni. Są dokładnie takie same jak mate parzonej na ciepło z tą różnicą, że tereré może mieć mniej kofeiny. Aby to zrównoważyć do tereré produkuje się mate drobniejszą oraz bardziej pylastą.
Każdy, kto próbował tej samej mate parzonej na ciepło i na zimno wie, jakie różnice w smaku można zauważyć, zimna mate jest nieco mniej cierpka i mniej gorzka, oraz nieco słodsza. Tereré zatem, tak jak mate na ciepło, pobudza i poprawia koncentracje, tłumi nieco apetyt i obniża stres oksydacyjny dzięki zawartości przeciwutleniaczy. Jako stymulant działa jednak nieco wolniej niż mate ciepła za to zdecydowanie lepiej orzeźwia.
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Fot. główna: Jadwiga Janowska
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos Eggnog 50g – świąteczna mieszanka z jabłkiem, przyprawami i nutą likieru
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
219 Produkty
Herbata aromatyzowana
79 Produkty
Herbata zielona matcha
22 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
103 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
35 Produkty
Przeczytaj również
Ile czasu między kolejnymi parzeniami herbaty?
Herbatę parzy się wielokrotnie. Chodzi oczywiście o wielokrotne zaparzenie tej samej porcji liści. Informacja taka[...]
kwi
Dlaczego zielona herbata ma zielony smak? Green taste
Może kiedyś spotkaliście się przy opisie herbaty zielonej i czarnej z określeniem „green taste” lub[...]
maj
Herbata przed treningiem i po treningu, herbata dla sportowców
Wypicie herbaty przed treningiem pozwala zwiększyć spalanie tłuszczu. Przeprowadzono szereg badań na osobach podejmujących wysiłek[...]
lis
Herbata żółta. Czar żółtej herbaty
W Polsce Żółte herbaty są najmniej znane, dlaczego? Głównie tłumaczy się to ich wysoką ceną,[...]
paź
Nie oszczędzaj na herbacie. Tania herbata ekspresowa zawiera niebezpiecznie dużo fluoru
Fluor jest niezbędny dla zdrowia kości i zębów, ale spożywanie go więcej niż 4 mg[...]
kwi
Herbata w Niemczech
Niemcy są, z małym wyjątkiem, o którym napiszę później, krajem raczej kawowym. Wydaje mi się,[...]
1 Comments
mar
Co wpływa na jakość parzenia herbaty?
Parzenie to proces rozpuszczania zawartych w herbacianych liściach substancji rozpuszczalnych w wodzie. Jak w wielu[...]
lip
Pierożki chińskie do herbaty. Yum Cha, czyli Dim Sum i herbata
Ceremonie herbaciane zarezerwowane są na specjalne okazje. Tymczasem dzień powszedni również kreci się wokół herbata.[...]
lut