ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Jeśli marzysz o tym, aby kawa w twoim domu smakowała jak ta z kawiarni, to musisz wiedzieć, że najpewniej wszystko, czego potrzebujesz jest na wyciągnięcie ręki w domowym zaciszu. Wszak nie chodzi o drogie sprzęty do parzenia kawy, ale o zrozumienie samego procesu ekstrakcji oraz o odpowiedni dobór narzędzi ułatwiających pomiar podstawowych parametrów, tj. czas, temperaturę i proporcję między ilością kawy a wody. Oczywiście, przyda się precyzyjny młynek, stabilny ekspres, woda o odpowiedniej mineralizacji oraz kawa – wysokiej jakości, w niedługim okresie po wypaleniu, ale na nic się to wszystko przyda, jeśli kawę przyrządzisz “na oko”. Raz otrzesz się o mistrzostwo świata baristów, innym razem poznasz gorycz porażki… nie tylko w przenośni.

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Niezbędne rzeczy do zaparzenia kawy

Przygotowanie idealnej kawy będzie wymagało precyzji i nie ma tu uniwersalnych przepisów. Każde ziarno potrzebuje indywidualnego podejścia, wspartego metodą prób i błędów. Bez względu na doświadczenie baristy, trafienie w pierwszej próbie najlepszych parametrów jest jak wygranie na loterii.

Dlatego mierz, waż, sprawdzaj! Tylko pamięć poprzednich parametrów pozwoli kolejną kawę zaparzyć lepiej. Bez kontroli uzyskanej dzięki wadze, stoperowi i termometrowi, każda kolejna próba to ponowny start od punktu “zero”.

  • Waga do kawy: Pozwala zmierzyć proporcje między kawą i wodą, a co za tym idzie – osiągnąć pożądaną intensywność naparu, mierzoną w parametrze TDS (total dissolved solids). Dla osób używających metod przelewowych będzie najważniejszym narzędziem, pozwalającym kontrolować ilość wody dolewanej w kolejnych porcjach.
  • Termometr do kawy: Dzięki niemu uzyskasz możliwość precyzyjnego parzenia kawy w temperaturach znacznie odbiegających od punktu wrzenia. Zaparzenie kawy wodą o 80C wydaje się niemożliwe do uzyskania bez użycia narzędzia do pomiaru temperatury.
  • Stoper do kawy: Jeśli “zmrozisz” pozostałe parametry parzenia, pomiar czasu od momentu zetknięcia się wody z kawą jest najszybszym sposobem osiągnięcia poprawnych naparów. Mając informację o tym, jak długo parzyłeś kawę w poprzedniej próbie, możesz spróbować kawy i podjąć decyzję o wydłużeniu, bądź skróceniu czasu na podstawie smaku.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

London Fog, przepis na herbatę London Fog

Herbatę London Fog przygotowuje się na bazie Earl Grey'a, syropu waniliowego i mleka. Należy zaparzyć[...]

1 Comments

Skąd się biorą aromaty w herbacie? Chemia produkcji herbaty

Różne aromaty w herbacie czystej pochodzą, jak w przypadku wszystkiego co pachnie, ze związków chemicznych[...]

Herbata miętowa – jak zrobić, ile można pić?

Najczęściej mówi się o tym, że miętowy napar poprawia apetyt, jest żółciopędny, poprawia trawienie, rozkurcza[...]

Test Ice Tea Mrożonych Herbat Nestea, Lipton, Next, Pickwick, Aloe, herbaty zielone: opinie (1/2)

Test najpopularniejszych Ice Tea na rynku. Sprawdziliśmy jak smakują i co mają w składzie Nestea,[...]

Herbata biała, Biała Piwonia czyli Bai Mudan (Pai Mu Tan, Pai Mutan)

Nazwa Bai Mudan (Pai Mu Tan/ Pai Mutan/ Baimudan/ White Peony) oznacza białą piwonię. Dlaczego[...]

Jak zrobić najlepszą przelewową kawę w domu? Zaparzacz Gabi

Wyjątkowość Gabi polega na wyeliminowaniu zmiennych wynikających z techniki parzenia kawy. Dzięki zastosowaniu dyspensera wody[...]

Herbaciarnia Czajnik Gliwice

Herbaciarnia Czajnik Gliwice kontaktowe: telefon: 889 002 445, adres: Gliwice, ul. Fredry 4

Chińska herbata Zi Cha, czyli fioletowa produkowana z dziko rosnących drzew

Choć większość z nas zna przede wszystkim kenijską herbatę fioletową, funkcjonującą na rynku jako Purple[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.