ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Pytanie jest szybkie więc i odpowiedź też będzie szybka. Tak, można.

Oczywiście dostępnych jest na rynku wiele herbatek ziołowych, które specjalnie poleca się paniom karmiącym. Mają one zdolność wzmagania laktacji oraz mogą dobrze wpływać na samo dziecko. Szczególnie poleca się tutaj rooibos, który może pomóc zwalczać kolki u niemowląt.

Przede wszystkim karmiąca matka musi dbać o to, by się nie odwodnić, ponieważ niedobór płynów może zmniejszyć produkcję mleka. Panuje jednak pogląd, że nie ma konieczności picia ponad miarę. Ciało kobiety samo informuje o niedoborze płynów toteż część karmiących matek skarży się na ciągłe pragnienie. Wspomnieć o tej sprawie warto, ponieważ niektórzy uważają, że herbata może odwadniać. Jest to nieprawda. Dowiedziono, że działanie jest wprost przeciwne. Herbata nawadnia zupełnie tak samo skutecznie jak woda. My skupimy się tutaj na herbacie jako takiej, czyli pominiemy wszelkie zioła i kompozycje ziołowe mające zwiększyć produkcję mleka. Herbata się do niej nie zalicza i nie dowiedziono jej wpływu na wydzielanie mleka.

Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g

Kofeina a karmienie piersią

Najwięcej niepewności budzi zawarta w herbacie kofeina. Młodym matkom niestety nie jest dane długo spać. Niemowlę trzeba karmić wiele razy w ciągu doby, zwykle też nie przesypia całej nocy. Zaczynamy w takich sytuacjach myśleć o kofeinie, która postawiłaby nas na nogi po nieprzespanej nocy.

Jak wynika z różnych artykułów naukowych, nie ma problemu z tym, aby pić nawet kawę. Herbata zaś zawiera kofeinę w mniejszej ilości, dlatego jest jeszcze mniej ryzykowna.

Jako bezpieczną ilość dla karmiącej matki podaje się około 300 mg kofeiny na dobę. Jest to odpowiednik około pięciu – sześciu normalnej wielkości kubków herbaty. Oczywiście poziom kofeiny w herbacie może być bardzo różny, więc warto dowiedzieć się wcześniej jak bogaty w kofeinę jest akurat nasz napar. Niemniej jest to na tyle spora ilość, że śmiało możemy powiedzieć, że właściwie nie ma ograniczeń.

Do mleka matki przedostaje się nie więcej niż 1% spożytej kofeiny. Niestety niektóre źródła mówią o tym, że z uwagi na to, iż w wieku niemowlęcym organy nie są jeszcze tak odpowiednio rozwinięte i wydajne, okres półtrwania kofeiny może w ciele noworodków wydłużyć się nawet do 130 godzin, powodując kłopoty ze snem oraz rozdrażnienie. Karmiące panie mogą zatem pić herbatę, pamiętać jednak muszą, że dziecko posiada zdolność akumulowania jej w ciele.

Obserwujmy zatem siebie i swoje dziecko. Jeśli mamy podejrzenia, że kofeina nam nie służy, poszukajmy alternatyw. Świat nauki jednak uspokaja mówiąc, że parę kubków kawy czy herbaty podczas karmienia piersią nie zaszkodzi.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

  • Disposition of dietary caffeine in milk, saliva, and plasma of lactating women C M Berlin Jr, H M Denson, C H Daniel, R M Ward
  • Effects of coffee and caffeine on fertility, reproduction, lactation, and development. Review of human and animal data A Nehlig, G Debry
  • AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS Committee on Drugs The Transfer of Drugs and Other Chemicals Into Human Milk
  • The Safety of Ingested Caffeine: A Comprehensive Review Jennifer L. Temple, Christophe Bernard, Steven E. Lipshultz, Jason D. Czachor, Joslyn A. Westphal,4 and Miriam A. Mestre

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Czym jest herbata? Herbata – co to?

Herbata to znany na całym świecie napój, najczęściej napar, przygotowany z rożnych części (liści i[...]

Czym słodzić herbatę zamiast cukru? Czym można posłodzić herbatę?

Cukier idzie w parze z herbatą niemalże od samego początku przyjaźni ludzi zachodu z chińskim[...]

2 Comments

Wąż do fajki wodnej: co wybrać

Jednym z bardzo ważnych elementów wpływających na jakość palenia fajki jest wąż. Potrafi na przykład[...]

Czy warto pić zieloną kawę, czy kwas chlorogenowy odchudza?

Jedyną różnicą między zieloną kawą a tą, którą pijemy na co dzień, jest proces palenia.[...]

Miód – substytut cukru

Sezon jesienny zwraca naszą uwagę ku pewnemu zdrowemu i lubianemu dodatkowi do herbaty, którym często[...]

Kawa we Francji

Espresso jest kawą, którą Francuzi piją najchętniej, a spożywają jej nieumiarkowane ilości. Wstąpimy więc dziś[...]

Gdzie wybrać się na dobrą kawę i herbatę w Warszawie? (odcinek 1)

Zapraszamy na pierwszy odcinek przewodnika po dobrych lokalach, w których napijecie się najlepszej kawy i[...]

Herbata oolong: właściwości

Podobnie jak herbata zielona i biała oolongi zawierają dużo przeciwutleniaczy mających zdolność wychwytywania wolnych rodników.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.