Herbatę parzy się na wiele sposobów i co chwilę ktoś wymyśla coś nowego, aby przygotować napar. Jako, że samo parzenie sprowadza się w uproszczeniu do rozpuszczenia w rozpuszczalniku jakim jest woda, substancji rozpuszczalnych w herbacie, możemy łatwo sobie wyobrazić, że da się zrobić to na wiele sposobów. Wysoka temperatura sprzyja rozpuszczaniu, dlatego normalnie parzy się herbatę gorącą wodą, dopasowując jej temperaturę do rodzaju herbaty, by uzyskać najlepszy smak.
Aeropress, syfon a może samowar … o różnych metodach parzenia herbaty
Podstawowe sposoby parzenia herbaty można podzielić na styl wschodni i zachodni. Czyli na technikę jakiej używamy na codzień parząc około 2-3 gramów herbaty na filiżankę w czasie kilku minut. Wschodni styl parzenia zakłada użycie małego naczynia i zwiększenia dozy herbaty conajmniej dwukrotnie. Parzenie jest wtedy krótkie i nie przekracza 30 sekund. Tak parzoną herbatę zalewa się wielokrotnie.
Wiele osób szuka jednak alternatywy dla tego zwykłego parzenia, głównie balansując parametrami parzenia oraz stosując rozwiązania często kojarzące się z kawą. Są to w dużej mierze eksperymenty dla osób nieco bardziej zaawansowanych w świecie herbaty i mających doświadczenie w parzeniu pozwalające skutecznie dobierać sposób parzenia do suszu i zamierzonych efektów, choć zacząć taką zabawę może praktycznie każdy.
Najpopularniejszą alternatywą jest tak zwane cold brew, czyli parzenie zimną wodą. Jeśli jeden z parametrów obniżamy, musimy zwiększyć inny, aby zachować równowagę. Nikomu nie trzeba tłumaczyć pewnie, że jeśli zaleje na dwie minuty susz wodą zimną to napar praktycznie nie będzie naparem, lecz prawie samą wodą. Skoro zmniejszamy temperaturę z 80 stopni Celsjusza (w przypadku herbaty zielonej) do temperatury pokojowej około 20 stopni to parzenie z trzech minut wydłużyć trzeba będzie nawet do trzech godzin.
Możemy eksperymentować także ze sposobem parzenia, używając technik popularnych przy kawie. Na przykład doskonale udaje się herbata parzona w syfonie. Jest to urządzenie, które składa się z dwóch części. Górna zaopatrzona w filtr zawiera herbatę i zakończona jest rurką, która zanurza się w wodzie zawartej w dolnej części mającej postać szklanej kuli. Kula ta szczelnie przylega do górnego naczynia, tak że podgrzewana od spodu woda zwiększając swe ciśnienie, wpycha się rurką do górnej części zalewając susz. Po wyłączeniu ogrzewania temperatura spada i wytwarza się podciśnienie, które zasysa napar z powrotem do dolnej kuli przez filtr.
Inny popularny w kawowym świecie sposób parzenia to aeropress przypominających dużą strzykawkę. Igła tej strzykawki zastąpiona jest sitkiem z filtrem, tłoczek zaś służy do przeciśniecie naparu przez ten filtr. Daje to napar klarowny i bogaty w aromaty, ponieważ herbata parzy się szczelnie zamknięta.
Można spróbować także parzenia przelewowego, czyli używając filtra i lejkowatego dripa lub chemexa. Należy wlać gorącą wodę na liście i pozwolić jej przesiąknąć przez nie. Metoda ta jest jednak trudna i łatwo herbatę przeparzyć lub niedoparzyć.
Na dobrą sprawę można do alternatywnych metod zaliczyć także samowar, ponieważ parzenie w nim jest niezgodne ze sztuką, czyli doprowadza się tutaj w imbryku herbatę do wysokiej temperatury i nawet pozwala jej się podgotować co skutkuje uzyskaniem bardzo mocnej esencji, która powinno zostać rozcieńczona i posłodzona by można było ją wypić.

Wiele jest technik, które pozwalają zachować warunki parzenia, lecz rozwiązują w jakiś inny sposób samo filtrowanie herbaty. Dostępne na przykład są specjalne butelki wyposażone w sitko przymocowane do wieczka. Umieszcza się tam herbatę i parzy w pozycji do góry nogami. Po odpowiednim czasie odwaga się butelkę korkiem do góry i herbata sama się odcedza. Dostępne są także zaparzacze, które pozwalają szybko odcedzić napar poprzez uruchomienie spustu, który pozwala naparowi przefiltrować się grawitacyjnie przez sitko czy to do dolnej części urządzenia czy do innego, podstawionego dzbanka.

Pojawiają się także co jakiś czas nowe wynalazki, które starają się podejść do sprawy bardziej naukowo, jak chociażby drogi i mało popularny jeszcze na świecie aparat do parzenia, który dedykowany jest bardziej do gastronomii niż do domu. Pozwala on na błyskawiczne i bardzo skuteczne parzenie dzięki wytworzeniu wysokiego ciśnienia w liściach. Herbata wraz z wodą jest szczelnie zamknięta i zalana gorącą wodą, po czym spadek ciśnienia wysysa z liści powietrze wtłaczając tam wodę, a następnie wzrost ciśnienia wyciąga napar z liści.
Warto zatem eksperymentować i tworzyć nawet domorosłe wynalazki i metody, ponieważ nigdy nie wiadomo czy przypadkiem nie odkryjemy nowej techniki dającej zdumiewające efekty i podbijemy tym samym herbaciany świat.
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
217 Produkty
Herbata aromatyzowana
77 Produkty
Herbata zielona matcha
21 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
5 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
102 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
35 Produkty
Przeczytaj również
Jak wygląda praca testera herbaty, którego kubki smakowe są ubezpieczone na 5mln złotych?
Sebastian Michaelis nigdy nie myślał dużo herbacie. Herbata była dla mnie codziennością, ale jako ciepły[...]
gru
Kto wymyślił herbatę w torebkach?
Kto wynalazł herbatę w torebkach? Jak zwykle w takich sytuacjach: sukces ma wielu ojców. Nie[...]
wrz
Jaką kawę najlepiej pić? Lepsza mleczna i z cukrem czy czarna?
Pojawienie się mleka i cukru w kawie miało za zadanie zagłuszyć nieprzyjemny smak goryczy i[...]
lut
Do czego służy żeliwny czajnik?
Obecnie dostępne na rynku żeliwne czajniki nadają się nie tylko do grzania wody, ale także[...]
sty
Kwiat hibiskusa: rodzaje, parzenie, historia. Herbata z hibiskusa?
Napar z hibiskusa, czyli z malwy sudańskiej nazywany jest także karkade lub czerwonym złotem faraonów.[...]
kwi
Czym różnią się kultywary herbaty? Test smaku japońskiej Arachy
Gdy zagłębiamy się w świat herbaty wcześniej czy później trafiamy na słowo kultywar, które budzi[...]
kwi
Oznaczenia na kawie (etykieta): data palenia kawy
Data palenia jest jedną z podstawowych informacji świadczących o jakości ziarna znajdującego się w paczce.[...]
sie
Jak podawać herbatę w cukierni i kawiarni? Ceramika do lokalu gastronomicznego
Na rynku jest wiele rozwiązań podawania herbaty w lokalu gastronomicznym, jednak ze względu na sposób[...]
sty