Żółta herbata to jeden z najrzadziej spotykanych rodzajów herbat. Trudno jest ją dostać nawet w kraju jej produkcji – czyli Chinach, przez co uznawana jest za towar ekskluzywny. Kekecha wyglądem przypomina susz herbaty zielonej. W smaku jest jednak zupełnie inna – aromat jest głęboki i wyrazisty, z początku goryczkowaty, lecz później zamienia się w słodki. Ten wyrafinowany napar to idealna propozycja na firmowe spotkanie, ponieważ żadna inna herbata nie ma w sobie takiej nuty luksusu jak herbata żółta Kekacha.
Krzewy herbaciane z których produkuje się Kekeche rosną w górach w prowincji Guangdong. Dawniej mógł ją pijać tylko cesarz, ponieważ sądzono, że daje ona nieśmiertelność. Herbata żółta lokuje się pomiędzy herbatami zielonymi a oolongami. Po zbiorze listki poddawane są procesowi więdnięcia, a następnie fermentacji nieenzymatycznej.
Herbata Porady Przepisy Publikacje
Źółta herbata Kekecha – parzenie na ciepło i na zimno
Kekecha pachniała wspaniale - kakaowo, słodko, ciężko i żywicznie. Napar zaczarował mnie zupełnie kolorem - nie mogłam znaleźć lepszej herbaty na pożegnanie lata. W smaku dało się wyczuć coś podobnego do kakao, coś jakby chałwa ale też i kwiaty.
czytaj całość...Kekecha – wygląd i smak herbaty
Susz to długie, zwinięte listki, dość ciemne – brązowe i zielone, z jasnymi, złotymi tipsami. Po zaparzeniu liście rozwijają się. Napar złoty, wpadający w pomarańczowy kolor. W smaku pełna, bogata, delikatnie słodka, z nutami orzechów włoskich, ziaren kakaowca, pozostawia przyjemną słodycz w ustach. Można parzyć kilkukrotnie. Polecamy dwa, trzy parzenia.
Kekecha jest uboga w kofeinę, dlatego można ją pić wieczorową porą oraz podawać dzieciom. Dobrze smakuje parzona tradycyjnie na ciepło oraz na zimno.
Skład: herbata żółta (100%)
Kraj pochodzenia: Chiny
Waga: 50g
Czas parzenia herbaty
2-3 min
Temperatura parzenia herbaty
80-85°C
Ilość herbaty
2-3 g / 120ml
radekq (zweryfikowany) –
Niesamowity aromat, który umieściłbym gdzieś pomiędzy kwiatami konopii, a tymiankiem :) w smaku zmierza w stronę miodowego roiboosa – genralnie genialna :)
Filip Nastarzewski (zweryfikowany) –
Najlepsza herbata ze wszystkich!
Maciej Krzykwa (zweryfikowany) –
Bardzo mi smakuje. Ma inny smak niż Huang Ya, choć mają oczywiście ze sobą wiele wspólnego. Dla mnie Kekecha smaczniejsza.
Trefnis (zweryfikowany) –
Ciekawy smak tej herbaty oceniłbym ją jako coś pomiędzy Huang Xiao a Huang Ya, więc jeśli ktoś nie może wybrać. Zdecydowanie polecam
loram01 (zweryfikowany) –
dla mnie bez porównania gorsza w smaku od Yellow Wang gdzie zdecydowanie wyczuwalny jest kwiatowy aromat i przez to ciekawsza w smaku
Tanzanit (zweryfikowany) –
Smak tej herbaty oceniłbym jako satysfakcjonujący. Jest w niej nieco słodyczy, ale i ziół. W trakcie kolejnych zaparzeń nie traci swych właściwości smakowych. Susz jest wysokiej jakości, po zalaniu widać całe liście.
Neibovv (zweryfikowany) –
Bardzo możliwe, że źle ją parzyłem, lecz dla mnie miała ona bardziej gorzki, niż słodki smak.