Ta herbata żółta pochodzi z regionu Simao w prowincji Yunnan. Produkcja herbaty żółtej Huang Ya Yellow Tips zaczyna się od tak zwanego “wypalania” w woku. Pozwala to na fermentację enzymów. Następnie liście delikatnie owija się w materiał, aby naturalnie wyschły przez kilka godzin. Proces ten jest powtarzany, aby otrzymać wysokiej jakości herbatę żółtą.
Herbata Huang Ya Yellow Tips daje słodko-pikantny napar przywodzący na myśl połączenie zielonej Lung Ching i żółtej Kekechy.
Warto wspomnieć także o samej historii żółtej herbaty. Niegdyś była ona zarezerwowana wyłącznie dla Cesarza – głównie przez swoją barwę. Żółty uznawany był za kolor cesarski, a za złamanie zasady i napicie się żółtej herbaty groziła nawet kara śmierci. Herbata czysta nigdy nie była wywożona poza granice kraju produkcji, czyli Chin, i dopiero w latach 80. XX wieku zaczęto odtwarzać jej produkcję. Od tamtej pory ten napar herbaciany jest uznawany za najbardziej ekskluzywny spośród wszystkich herbat dostępnych na rynku.
Huang Ya Yellow Tips jest uboga w kofeinę, dlatego można ją pić wieczorową porą oraz podawać dzieciom. Dobrze smakuje parzona tradycyjnie na ciepło oraz na zimno.
Skład: herbata żółta (100%)
Kraj pochodzenia: Chiny
Waga: 50g
Czas parzenia herbaty
2-4 min
Temperatura parzenia herbaty
80-90°C
Ilość herbaty
3 g / 120ml
radekq (zweryfikowany) –
Chciałbym zmienić moją poprzednią opinię. Herbatę należy zalewać nieco chłodniejszą wodą: 75-80 stopni, wtedy jest smaczna i delikatna. Brak cierpkości.
radekq (zweryfikowany) –
Susz wygląda pięknie, Smak mi jednak nie podchodzi. Czuję tak naprawdę jedynie płaskie, cierpkie wykończenie po przełknięciu, na myśl przywodzi tani pu-erh z marketu po 10-tym parzeniu, bądź też oolonga… Rozczarowałem się. Nie ma startu do Hunag Xiao, który gorąco polecam.
Ai Cha Ren (zweryfikowany) –
Zdecydowanie moja ulubiona w całej ofercie Czajnikowego.
Jak dla mnie smakuje ona jak słone masło, albo mleko migdałowe + umami
Poleciłbym ją miłośnikom herbat zielonych, którzy mają ochotę na mały eksperyment smakowy
Maciej Mrozowski (zweryfikowany) –
Świetna!
Tanzanit (zweryfikowany) –
Smak tej herbaty trudno mi porównać z czymś innym, jest tyleż wyjątkowy co smaczny. Niewątpliwie kwiatowa, ale pomieszana z czymś innym, może orzechami, może trawiastością. Jedna ze smaczniejszych jakie piłem, dobrze sprawdza się jako cold brew.
W opisie herbaty proponowany czas zaparzania to 2-4 minuty, ale ja bym go skrócił do 0,5-1,5 min. Zazwyczaj zaparzałem ją kolejno na 1 min, 0,5 min, 1 min, 2 min, a potem jeszcze cold brew.
Bebok (zweryfikowany) –
Bardzo dobra!
Świetnie pachnie i smakuje. Liście są w całości i pięknie się otwierają. Złoty kolor cieszy oczy.
Po paru infuzjach na gorąco polecam zalać na zimno na 5-10min!
(Osobiście proponuję ~4g/100ml 80-90°C na 20-30sec)
Trefnis (zweryfikowany) –
Jedna z najlepszych herbat jakie w życiu piłem, wyjątkowy kwiatowy aromat i jednocześnie charakterystyczny orzechowy smak żółtej herbaty, chyba moja nowa ulubienica :)
Jaro Wildcat (zweryfikowany) –
Ciekawy smak z wyczuwalnymi nutami herbat zielonych , jednak zdecydowanie od nich się różniący . Parzę 4-5 g suszu na 120 ml wody przez ok 4 minuty …
Maciej Krzykwa (zweryfikowany) –
Jak ktoś nie pił jeszcze żółtej herbaty, to polecam spróbować tej. Bardzo smaczna i wyraźnie czuć różnicę względem herbat zielonych czy białych.