Huang Da Cha to rzadkość wśród żółtych herbat. Jej smak to – wbrew pozorom jasnego koloru – powiew lekkiej czekolady, kawy oraz orzechów. Zapach to idealna słodycz. Mówi się, że ta żółta herbata jest idealna do zrobienia ice tea. Wystarczy wylać ostudzoną herbatę na kostki lodu, a następnie udekorować plasterkiem cytryny lub listkami świeżej mięty i gotowe!
Herbata żółta produkowana jest w Chinach od czasów słynnej dynastii Ming. Pod względem wielkości i wieku liści Huang Da Cha wyróżnia się spośród innych żółtych herbat dojrzałymi i mięsistymi liśćmi oraz zawartością łodyżek, które zapewniają słodycz naparu. Ta herbata żółta wywodzi się z prowincji Anhui, gdzie uznawana jest za prawdziwy rarytas. Była jedną z pierwszych herbat, którą otoczono opieką przez mnichów buddyjskich.
Herbata Publikacje
Herbata żółta Huang Da Cha. Kawa wśród herbat
Huang Da Cha jest herbatą żółtą, o dużych i długich liściach, bardzo często z domieszką łodyżek. Wiele ze sklepów opisując tę herbatę mówi o tym, że jest ona przygotowywana według starej buddyjskiej receptury.
czytaj całość...Czajnikowy TV Herbata Publikacje
Prowincja Anhui: historia herbaty w Chinach
Anhui to prowincja we wschodnich Chinach znajdująca się w dorzeczu Jangcy i Żółtej Rzeki, cechująca się podzwrotnikowym, monsunowym klimatem. Znajdują się tutaj niewysokie góry. Prowincja ta jest ważnym rolniczym obszarem Chin oraz ważnym ośrodkiem słynącym z produkcji herbaty. Pierwsze uprawy w Anhui datuje się na czasy dynastii Song, czyli nie[...]
czytaj całość...Huang Da Cha – jak smakuje?
Ta żółta herbata charakteryzuje się złocistym naparem i słodowym, głębokim aromatem, z nutą czekolady, łuski kakaowej oraz ziaren kawy. Jest słodka i lekko ścigająca, wolna od goryczy.
Właściwości zdrowotne
Herbaty żółte oczyszczają krew, pomagają pozbyć się z ciała metali ciężkich oraz przez zawartość przeciwutleniaczy – wolnych rodników.
Huang Da Cha zawiera niewiele kofeiny, może być zatem polecana jako relaksujący napar na wieczór, lub dla osób unikających pobudzających napojów.
Skład: herbata żółta (100%)
Kraj pochodzenia: Chiny.
Waga: 50g
Czas parzenia herbaty
2-3 min
Temperatura parzenia herbaty
80-85°C
Ilość herbaty
2-3 g / 120ml
Ossaea (zweryfikowany) –
Słodka, bardzo słodowa i zbożowa herbata. Różni się dość mocno od innych herbat, ale trafiła do mojego serca
Adam Ociepka (zweryfikowany) –
Oryginalny smak. Po pierwszym łyku, stwierdziłem, że mi nie smakuje. Jednak kolejne filiżanki, zmieniły moje zdanie. Niby nie zawiera teiny, a ja poczułem pobudzenie i chęć do działania. :) Kto wie. Może będzie stałą pozycją, w moim koszyku.
Kuzyn (zweryfikowany) –
Zdecydowanie można zgodzić się z opiniami iż jest to nietypowa herbata. Dosyć mocna/wyrazista jak na żółte herbaty, które do tej pory kojarzyły mi się z niezwykle lekkimi. Nie jestem pewien czy zamówiłbym ponownie, ale nie dlatego, że jest niesmaczna, tylko ze względu na inne oczekiwania względem żółtej herbaty, od których oczekuję mniej nachalności. Zdecydowanie polecam osobom szukającym nietypowych smaków.
pawelm32 (zweryfikowany) –
Herbata pozostawia słodki posmak, czuć trochę goryczy, lecz nie wyczułem tu żadnej nuty ani kawy, ani kakao.
Trefnis (zweryfikowany) –
Bardzo ciekawa herbata, składająca się prawie w całości z aromatów których bym się po herbacie nie spodziewał. Według mnie zdecydowanie warta spróbowania, na pewno jeszcze nie raz zamówię
Kacper Świrkula (zweryfikowany) –
Bardzo przyjemna, nietypowa herbata. Nuty słodowo-zbożowe, kory i ziemistości, ciekawa, wyraźna zbożowa słodycz. Raczej herbata do wypicia wieczorem. Polecam spróbować, ale większość raczej nie doceni jej smaku (serwując ją osobie „niewtajemniczonej” stwierdziła, że śmierdzi i jest zepsuta (?)).
Tanzanit (zweryfikowany) –
Nietypowy jest smak tej herbaty, nietypowy. Jest wytrawna, parzona w wyższej temperaturze smakuje korą, czuć też nuty kadzidła. Niższa temperatura to mniej drzewny smak, przypominający za to palone zboże. Takich smaków w herbacie się nie spodziewałem.
Podsumowując – ciekawa herbata, ale więcej nie kupię.
Otaku (zweryfikowany) –
Nigdy nie miałem okazji spróbować herbaty żółtej a więc zachęcony opisem postanowiłem zaryzykować. Nie żałuję tej decyzji, gdyż faktycznie jest to bardzo nietypowa herbatka. Specyficzny aromat i odpowiadający mu lekko ziemisty smak sprawia, że nie można pomylić tego z niczym innym. Słodkiego posmaku jest jednak niewiele toteż dopiero lekko posłodzona smakuje mi bez zastrzeżeń (bez tego zabiegu jest jak na mój gust zbyt cierpka zarówno przy pierwszym jak i drugim zaparzaniu). Tak czy inaczej każdy powinien tego choćby z czystej ciekawości skosztować.
trall70 (zweryfikowany) –
Subiektywny opiniotwórca
Smak i zapach na pewno niepowtarzalny choć nie powalający. W smaku przypomina coś pomiedzy White Dragonem a Pu-Ehr’em. Dominuje goryczka, choć rzeczywiście czuć słodkie akcenty.
W mojej opinii 3,5/5.