Krzewy, z których powstaje ta herbata, wzrastają na wysokości 1500 metrów nad poziomem morza, na górskich zboczach. Po wietnamsku herbata zielona Vietnam FOP nazywa się Tua Chua-Lai Chau, a jej liście pochodzą ze starych drzew herbacianych Tuyet San. Górskie szczyty, otoczone przez grube chmury przez niemal cały rok, stwarzają idealne warunki do wzrostu herbaty i są gwarancją jej wysokiej jakości.
Skrót FOP oznacza Flowery Orange Pekoe i opisuje herbatę, którą produkuje się z pierwszego listka, pędu oraz pączka; susz zawiera tipsy, które dodają lekkiego, przyjemnego smaku naparowi. Co więcej, herbata Wietnam FOP pochodzi z plantacji organicznej, a co za tym idzie – do jej uprawy nie są wykorzystywane żadne chemiczne substancje.
Czajnikowy TV Herbata Publikacje
Wietnamska herbata
Czas wojen odcisnął piętno na przemyśle herbacianym. Najpierw wojna Indochińska, a później wojna Wietnamska sprawiły, że wiele upraw porzucono i przemysł wymagał dużych inwestycji. Najpierw zajęli się tym Rosjanie i Chińczycy, a po zmianach politycznych w latach 90 - Japonia, Tajwan, Irak i Wielka Brytania. Ostatecznie wytworzono nowe kultywary herbaciane[...]
czytaj całość...Vietnam FOP – wygląd i smak
Jej susz to zwinięte, duże liście o oliwkowej barwie. Napar jest jasny, pełny, przejrzysty, o złotej barwie. W smaku słodka, delikatna, lekko zielona, a zarazem dymna, świeża, gładka, z subtelnym posmakiem zielonych oliwek i z trawiastą nutą. Zalecamy jej kilkukrotne parzenie – dobry smak utrzymuje się przez trzy, cztery ekstrakcje.
Skład: herbata zielona (100%) pochodząca ekologicznych upraw
Miejsce uprawy: Wietnam
Waga: 50g
Czas parzenia herbaty
1-3 min
Temperatura parzenia herbaty
70-80°C
Ilość herbaty
3 g / 120ml
WilliamWillson (zweryfikowany) –
Zaskakujący zapach suszu: kwiatowo-miodowy (chyba nie był aromatyzowany?). W naparze lekki posmak rybi (umami?), zapach suszu po zaparzeniu zanika. W smaku to bardziej słodka wersja zielonych herbat chińskich. Ogólnie herbata lekka, łagodna, ale z wyraźnym smakiem. Jeśli ktoś nie lubi „wytrawności” chińskich to ta powinna już zasmakować.
maciejcieslik (zweryfikowany) –
W smaku i kolorze bardziej biała herbata, niż zielona. Nie jest zła – coś pomiędzy białą herbatą a green pu erh.
Tanzanit (zweryfikowany) –
Dobra herbata. Parzona w 70 stopniach daje napar słodki, oliwny. W temp. 80 C staje się bardziej ziołowa, wciąż smaczna.