Herbata czarna Tarry Lapsang Souchong jest herbatą wędzoną. Do jej przygotowania używa się czwartego i piątego liścia na gałązce, następnie w pełni się ją fermentuje. Do wędzenia herbaty konieczne jest drewno żywiczne: sosnowe lub cedrowe.
Wędzona herbata powstała przypadkiem, kiedy Chińczycy postanowili przyśpieszyć proces suszenia jej liści. Zaczęto suszyć je nad ogniskami, w których spalano drzewo z okolicznie rosnących sosen. Legenda głosi, że producenci musieli uczynić to w trakcie wojny. Gdy po czasowym przemarszu wojska powrócili do obróbki herbaty, jak najprędzej chcieli uratować susz, dlatego zdecydowali się wysuszyć go w dymie z sosnowych gałęzi.
Czarna herbata Tarry Lapsang Souchong, dzięki zawartej w sobie teinie, działa pobudzająco, wykazując jednocześnie działanie przeciwmiażdżycowe i obniżając ciśnienie krwi. Czarna herbata dobroczynnie oddziałuje na nasz układ pokarmowy wspomagając wydzielanie soków trawiennych, a jej spożywanie wpływa na zapobieganie próchnicy. Zawiera sporą ilość antyoksydantów oraz polifenoli.
Herbata Porady Publikacje
Herbata wędzona na sośnie rakotwórcza? Nie, herbata Lapsang jest bezpieczna!
Natomiast Lapsang souchong jest herbatą wędzoną na sośnie. Czy możemy ją zatem bezpiecznie pić? Okazuje się, że tak. Do wędzenia tej herbaty używa się specjalnej odmiany sosny chińskiej i co ciekawe używa się do tego celu korzeni. Kanały żywiczne znajdują się w sośnie głównie w korze i drewnie.
czytaj całość...Wygląd, aromat i smak
Jej susz jest koloru czekoladowo-brązowego, a napar ma barwę ciemnego bursztynu. Aromat bardzo intensywny, wędzony. Wyraźnie krągła, pełna w smaku. Pijąc Tarry Lapsang Souchong od samego początku czuć na podniebieniu jej wędzone nuty. Napój pozostawia długi, dymny, pełny posmak.
Bardzo przyjemna herbata; przez swój specyficzny aromat doskonale sprawdzi się w długie, jesienne oraz zimowe wieczory. Ciekawostka: niezwykłym smakoszem tej herbaty był sam Winston Churchill! Obecnie herbatę wędzoną wykorzystuje się przy tworzeniu piw kraftowych w formie dodatku, który nadaje im ciekawy aromat. Żywiczny posmak herbaty Lapsang Souchong porównywany jest często do whisky lub cygar.
Skład: herbata czarna wędzona (100%) pochodząca z ekologicznych upraw
Kraj pochodzenia: Chiny
Waga: 50g
Czas parzenia herbaty
1-3 min
Temperatura parzenia herbaty
95°C
Ilość herbaty
3 g / 120ml
Arczi31 (zweryfikowany) –
Wędzona mięta z dodatkiem igieł sosny i żywicy. Na pewno unikalna w smaku. Stawiam że picie tej herbaty w lesie sprawi że nawet Leszy się nie oprze.
AACC (zweryfikowany) –
Bardzo dobry Lapsang, pachnie dymnie, smakuje jak najlepszy deser, cudo!
Dominika (zweryfikowany) –
Susz pachnie jak stara zadymiona wędzarnia na Kaszubach. Na szczęście wrzątek łagodzi najintensywniejsze aromaty, a napar jest zaskakująco odświeżający i przyjemny w smaku, wręcz miętowy. Smak wyraźnie kontrastuje z zapachem – miła niespodzianka! Herbata dla tych, co nie oceniają po pozorach
Jakub (zweryfikowany) –
Susz pachnie bardzo intensywnie. W zasadzie nie czuć aromatu samej herbaty. Zapach bardzo „drewniany”, ogniskowy, żywiczny, trochę jak las sosnowy. Najmocniejsza nuta dymu. Napar nie jest zbyt mocny, pachnie równie intensywnie ale już inaczej, jest bardziej wyrównany. Smak wbrew pozorom delikatny, momentami lekko słodkawy, jednocześnie dość kontrowersyjny, bo mało herbaciany. Nie każdy też polubi aromat dymu i żywicy w herbacie. To jedna z tych czarnych herbat, których nie można ani słodzić ani dodawać cytryny – z dodatkami traci smak i swój charakter.