Piękne i starannie wykonany porcelanowy gaiwan do herbaty. W zestawie znajduje się podstawka, naczynie do parzenia oraz przykrywka. Ten bardzo elegancki biały gaiwan to naczynie, w którym świetnie parzy się herbatę, a przy okazji bardzo cieszące oko. Gaiwan porcelanowy świetnie nadaje się do parzenia oolongów.
Gaiwan uznawany jest za najważniejsze narzędzie herbaciarza. „Gai” oznacza pokrywkę, „wan” natomiast – miseczkę lub czarkę. Już sama nazwa naczynia jest prosta, podobnie jak jego uniwersalny charakter, którego podstawową funkcją jest nic innego jak parzenie herbaty. Robi się to w stylu chińskim, określanym jako „gongu cha”.
Czajnikowy TV Herbata Porady Publikacje
Jak używać gaiwana do herbaty? Poradnik
Najpopularniejszym naczyniem herbaciarza jest gaiwan. Można by powiedzieć nawet, że jest to swego rodzaju oznaka człowieka zaawansowanego w świecie herbaty. Gdy używa się na codzień gaiwana, wiadomo, że parzy się herbatę w stylu gongfu, a tym samym, że wie się o niej to i owo, sięga się po herbatę dobrą[...]
czytaj całość...Jak parzyć herbatę w gaiwanie?
Umieszczone w miseczce liście zalewamy wodą i parzymy krótki czas pod przykrywką. Napar zdecydowanym ruchem wylewamy chwytając rant gajwanu kciukiem i palcem środkowym, przytrzymując pokrywkę palcem wskazującym. Przepływa on przez szczelinę powstałą między miseczką a pokrywką.
W Chinach gaiwan pojawił się w czasach panowania dynastii Ming (1368 – 1644), a jako pierwszy opisał go mistrz herbaciany Lu Yu. Inne źródła podają, że używa się go już od 1350 roku. Innymi nazwami dla tej praktycznej czarki są pinyin lub gàibēi.
Sam gaiwan składa się zawsze z trzech części. Należy do nich: czarka do parzenia, podstawka pod czarkę zwana chachuan oraz wieczko do przykrywania czarki. Niezbędne jest także naczynie na ciepłą wodę oraz czarka, z której będziemy pić.
Niektórzy doszukują się w budowie gaiwana odniesienia do symboliki. Wieczko miałoby przedstawiać niebo, podstawka ziemię, a czarka wszystko to, co pomiędzy nimi.
- Pojemność gaiwana do herbaty: 120ml
- Wysokość gaiwan do parzenia herbaty: 8cm
radekq (zweryfikowany) –
Bardzo delikatny, cienki materiał, przez to parzy w ręce, ceramika powinna być grubsza.
Patryk Płuciennik –
Gaiwan jest porcelanowy (stąd „cienki materiał”). Aby nie parzył wystarczy dobrze go złapać ;)