Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)
Herbaty aromatyzowane to nie jest współczesny wynalazek. Od dawna, poprzez mieszanie kwiatów z liśćmi herbaty, otrzymuje się herbaty o zupełnie nowych smakach. Jednym z najpopularniejszych dodatków wykorzystywanych do aromatyzowania jest jaśmin. Dzisiaj zapraszam na odprężającą herbatę jaśminową.
Aromatyzowanie herbaty
Jak możemy przeczytać w książce „Tao chińskiej herbaty” głównymi rejonami, w których tradycyjnie aromatyzuje się herbatę są Fuijan, Zhejiang, Anhui oraz Jiangsu ponieważ właśnie tam zbiera się także świeże kwiaty. Herbaciane liście są mieszane ze świeżymi kwiatami aż do przesiąknięcia ich zapachem. Później kwiaty są odsiewane. Obecnie można jednak znaleźć też sporo herbat aromatyzowanych sztucznie. Jeśli mieliście okazję spróbować herbaty aromatyzowanej tradycyjnie oraz jej sztucznego odpowiednika, natychmiast poczujecie różnicę. Smak i zapach sztucznych aromatów jest bardzo silny, często lekko mdły i nawet bardziej jaśminowy niż sam jaśmin.
Jaśmin
To bardzo przyjemna roślina. Uważajmy jednak, by nie mylić go z jaśminowcem wonnym (Philadelphus coronarius L.) dość częstym w Polsce. Jaśmin (Jasminum L.) jest rośliną należącą do rodziny oliwkowatych i nie występuje w Polsce, jaśminowiec zaś należy do rodziny hortensjowatych. Z jaśminu uzyskuje się oleje oraz absoluty slużące do wyrobów perfumeryjnych oraz do aromatyzowania herbat. Jaśminowiec zaś to przede wszystkim krzew ozdobny.
Sam jaśmin ma właściwości odprężające i relaksujące, poprawia nam nastrój. Odświeża nas. Przygotowane na zimno świetnie gasi pragnienie i orzeźwia. W sam raz na wiosnę i lato.
Parzenie herbaty jaśminowej
Herbata, którą tym razem postanowiłam zabrać w teren, to herbata zielona, aromatyzowana naturalnie kwiatem jaśminu. Same kwiaty znajdziemy także w mieszance. Osobiście lubię herbaty z kwiatami, bo pięknie prezentują się w szklanych naczyniach. A obserwacja parzącej się herbaty to kolejna możliwość na chwilę relaksu.
Swój napar przygotowałam w górskim lesie bukowym, bo w końcu jest pogoda na wędrówki. Do parzenia wybrałam szklany gaiwan, żeby móc popatrzeć na kwiaty jaśminu. Wcześniej przygotowana woda, akurat „dobiła” do 70 stopni. Czas parzenia to około 3 minuty.
Sam susz pchnie ładnie jaśminem. Kwiaty są całe, w przyjemnym kolorze. Napar wyszedł jasny i lekko żółty, klarowny. W smaku rześki, przyjemny i kwiatowy.
Czy warto zabierać herbatę w teren?
Zdecydowanie tak. Choć trzeba się liczyć z pewnymi niedogodnościami takimi jak dodatkowy ciężar, lub nieraz ciekawe rozwiązania logistyczne by nam się czajniki nie potłukły. Jednak nie ma nic lepszego niż odprężająca herbata na leśnej polanie, a w tle cichy szmer strumienia. Jeśli do tego dodamy smak i aromat zielonej herbaty jaśminowej, nasz wypoczynek będzie jeszcze przyjemniejszy.
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
189 Produkty
Herbata aromatyzowana
77 Produkty
Herbata zielona matcha
18 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
96 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
37 Produkty
Przeczytaj również
3 rzeczy potrzebne do zaparzenia dobrej kawy
Przygotowanie idealnej kawy będzie wymagało precyzji i nie ma tu uniwersalnych przepisów. Każde ziarno potrzebuje[...]
paź
Kwas GABA w herbacie – działanie, właściwości, na sen, opinie
Czym jest słynne GABA? Kwas gamma amino masłowy (Gamma-Amino Butyric Acid) jest neuroprzekaźnikiem blokującym, który[...]
wrz
Nestea Light Lemon naturalnie. Czy na pewno? Opinie
Nestlé S.A. reklamuje swój produkt na bilbordach hasłem "Nestea Light Lemon, 30% mniej cukru, naturalnie!".[...]
maj
Imbir: właściwości, działanie. Dodatki do herbaty #2
Dzięki zawartości olejków eterycznych imbir posiada swój charakterystyczny, odświeżający i lekko cytrynowy aromat. Działa rozgrzewająca[...]
1 Comments
lut
Herbata Hampstead Darjeeling Organic Fair Trade test, opinie
Napar z Hampstead Darjeeling Organic jest czerwono-brązowy. Zapach - przyjemny lekko kwiatowy, ale daleko mi[...]
maj
Czy herbata pu-erh na prawdę odchudza? Badania 2020
Badania obecnie dostępne podają wielkości powyżej jednego kilograma jako pewne. Wynik ten, niezbyt zdumiewający, dotyczy[...]
wrz
Oznaczenie gatunków herbat o całych liściach
Oznaczenie gatunków herbat Mając podstawową wiedzę o literowych oznaczeniach możemy przejść do kombinacji liter oznaczających[...]
mar
Rodzaje zielonej herbaty
Po pierwsze termin zbioru jest ważnym wyznacznikiem jakości i ceny herbaty. Wyróżnić można tutaj herbaty,[...]
sie