Może się wydawać, że herbata to napój codzienny i prozaiczny. Przy zakupie herbacianego suszu raczej nie obciążamy swojego portfela. Są jednak wśród nas tacy, którzy pokochali herbatę do tego stopnia, że nie szczędzą wydatków na herbaty droższe i rzadsze o wysokiej jakości. Mało kto jednak wie, że istnieją na świecie herbaty tak unikalne, że sprzedawane są w bajońskich cenach, na które nikt z nas nie mógłby sobie pozwolić. A czy Wy napilibyście się którejś z najdroższych herbat świata?
Oto kilka z nich.
Herbata Gyokuro Uji
650 $ / kg
Wiadomo, że gyokuro to najdroższa herbata w Japonii. Herbata zacieniana jest bogatsza w aminokwasy i chlorofil dzięki temu, że nad całą plantacją buduje się bambusowy dach na dwa tygodnie przed zbiorami. Herbata dojrzewając w cieniu musi wytworzyć więcej chlorofilu i jej liście są ciemniejsze a aromat bardziej intensywny. Najbardziej znana i najstarsza plantacja herbaty w Japonii mieści się w Uji niedaleko Tokyo. Najlepsza gyokuro z tej plantacji osiąga cenę 650 $ za kilogram.
Herbata Poo Poo Pu-Erh
1000 $ / kg
Herbata Pu-Erh to herbata sezonowa, która nabiera cennych właściwości wraz z czasem. Poo Poo Pu-Erh to jedna z bardziej niezwykłych i kontrowersyjnych herbat jakie powstały. Maleńkie grudki herbaty to w rzeczywistości nie drobno skręcone listki lecz odpowiednio przygotowane odchody owadów. Nie są to pierwsze lepsze owady ponieważ chodzi tu o konkretny gatunek żerujący wyłącznie na liściach herbaty. Ich odchody są tak małe, że muszą być zbierane przez specjalnie wykwalifikowanych zbieraczy wyposażonych w pęsety. Herbata ta została wynaleziona w XVIII w. dla cesarza Qianlong i ma jakoby cudowne wręcz własności zdrowotne.
Herbata Silver tips imperial Darjeeling Makaibari
1850 $ / kg
Plantacja Makaibari założona została w Darjeelingu w 1859 roku. Najdroższa herbata jaką wypuściła ta plantacja kiedykolwiek została wyprodukowana w 2014 roku. Wyjątkowość jej polegała na tym, że zbiór liści został dokonany przez 500 kobiet, które udały się na plantacje między 0.01 a 3.00 godziną w nocy 13 czerwca. Okazuje się, że była to noc pełni księżyca z niezwykle nietypowym ułożeniem planet, która zdarza się raz na 108 lat. Herbata została sprzedana między innymi do Japonii gdzie ma być serwowana w Ritz Carlton Tokio Roppongi Hotel za cenę bagatela 45$ za filiżankę. Tak droga herbata nie wejdzie jednak do stałej oferty plantacji. Produkcja miała charakter jednorazowy i cała partia wynosiła jedynie 5 kg. Zarobek z jej sprzedaży przeznaczono na cele charytatywne.
Herbata Yellow Gold Tea Buds
2114 $ / kg
Kolejna bardzo nietypowa herbata produkowana w niewielkich ilościach. Herbatę tę zbiera się jedynie z krzewów rosnących na jednej konkretnej górze, w jednym konkretnym dniu w roku przy użyciu złotych nożyc, którymi ścina się jedynie pączki nierozwiniętych listków. Te z kolei po wyschnięciu trafiają do złotych puszek gdzie leżakują by wzmocnić swój aromat a następnie mieszane są z opiłkami ze szczerego 24 karatowego złota. W Chinach uważa się, że spożywanie złota jest dobre dla zdrowia stąd i pozłacanej herbacie przypisuje się zdrowotne właściwości. Po za tym herbata lśni i prezentuje się wyjątkowo pięknie. Herbata ta jest niezwykle rzadka. Sprzedawana jest wyłącznie w Singapurze i nigdy nie trafiła do sprzedaży w internecie.
Herbata Tie Guan Yin
3000 $ / kg
Oryginalna i najwyższej jakości Tie Guan Yin czyli słynny oolong pochodzący z Chin z prowincji Fujian, musi przejść 16 procesów nim będzie gotowy by trafić na sklepowe półki. Wiele osób zna smak słynnej herbaty ponieważ jest już dość popularna. Pamiętać trzeba jednak, że herbata tego typu produkowana jest w różnych miejscach czasem nawet na różne sposoby. Najcenniejsza jest ta oryginalna przygotowana według tradycyjnych metod i z krzewów jak najbliżej spokrewnionych z oryginalnymi. Tak dobry oolong może być parzony 7 razy bez utraty smaku.
Herbata Vintage Narcissus Wui Oolong
6500 $ / kg
Herbata ta była ozdobą aukcji herbacianej, która odbyła się w Hongkongu w listopadzie 2013 roku. Wystawiono wtedy na sprzedaż skrzynię zawierającą 20kg tej wyjątkowej herbaty zbieranej w górach Wui. Słynna skrzynia miała wiele przygód od czasu gdy opuściła plantacje w 1960 roku. Początkowo trafiła do Singapuru by po kilkukrotnej zmianie właściciela trafić do Hongkongu gdy zakupił ją znany Malezyjski kolekcjoner herbaty. Liście tej herbaty uchodzą za najpiękniejsze na świecie stąd nazwa nawiązująca do mitologii greckiej.
Herbata Panda Dung Tea
70 000 $ / kg
Herbata która kojarzy się z odchodami pandy i jest to nieprzypadkowe skojarzenie. Panda posiada niezbyt wydolny układ pokarmowy, który przetwarza zaledwie 30% tego co zjada ten uroczy niedźwiedź. Okazuje się, że pandy karmione jedynie młodymi pędami bambusa produkują świetnej jakości nawóz, który nadaje się doskonale do nawożenia krzewów herbacianych. Pomysł powstał w górach Ya’an w Syczuanie. Wkrótce okazało się, że herbata nawożona pandzimi odchodami cechuje się wyjątkowym smakiem. Gdy dodamy do tego fakt, że pandy są przez Chińczyków darzone szczególną sympatią uzyskujemy jedna z najdroższych herbat świata, której można się napić już za jedyne 200$ za filiżankę.
Herbata Fu Yuan Chang pu-erh
850 000 $ / kg
Wiadomo, że herbata Pu-Erh im starsza tym lepsza. W dzisiejszych czasach można kupić ją w niskich cenach ponieważ jest produkowana na bieżąco i postarzana metodą zwaną wodui, dzięki czemu przypomina w smaku herbatę długo leżakowaną. Nie jest nią jednak i prawdziwi koneserzy są w stanie od razu wyczuć różnicę pomiędzy herbatą postarzaną, a prawdziwie starą. Zupełnie jak z wiekowymi winami jest również z oryginalnymi starymi Pu-Erhami. Na specjalnych aukcjach herbacianych osiągają niejednokrotnie zawrotne ceny. Oto herbata pochodząca z 1900 roku sprasowana w „ciastko” o masie 2060 g. Ta właśnie bryła w roku 2013 została sprzedana na aukcji za 1,7 mln $ czyli około 850000$ za kilogram.
Herbata PG Tips Diamond Tea Bag
15 000 $ / torebkę
Z okazji 75-lecia firmy PG Tips, znanej angielskiej firmy produkującej herbatę. Wypuszczono na rynek torebkę herbacianą wysadzaną 280 diamentami. Wewnątrz arcy-drogiej ekspresówki znajduje się natomiast najdroższa indyjska herbata Silver Tips Imperial z plantacji Makibari w Darjeelingu. Diamentowe herbaty były sprzedawane w Manchesterze by zebrać pieniądze na cele charytatywne.
Herbata Da Hong Pao
1 200 000 $ / kg
Wielka Czerwona Szata to wciąż najcenniejsza herbata w Chinach. Słynne cztery krzewy herbaciane zostały odznaczone przez cesarza za czasów dynastii Ming szkarłatnymi szatami – symbolem najlepszego studenta na roku w chińskich uczelniach – po tym jak napar ich liści wyleczył cesarzową z nagłej choroby. Cztery słynne krzewy rosnące na szczycie skały w górach Wui były tak niedostępne, że do zrywania liści wykorzystywano tresowane małpy, a roczna produkcja tego rzadkiego oolonga wynosiła 100 g. Herbata ta zarezerwowana była dla najznamienitszych osób. Podarunkiem 50g Da Hong Pao uhonorowano prezydenta Nixona odwiedzającego Chiny. Prezydent nie zrozumiał i omal się nie obraził uznając, że został ośmieszony tak nikczemnym podarunkiem. Do dnia dzisiejszego przeżyły już tylko trzy z czterech słynnych krzewów, zostały one objęte ścisłą ochroną i od lat nie produkuje się już z nich herbaty.
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
189 Produkty
Herbata aromatyzowana
77 Produkty
Herbata zielona matcha
18 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
97 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
37 Produkty
Przeczytaj również
Lassi z matchą
Przy łączeniu Lassi i herbaty z pomocą przychodzi nam niezastąpiona, japońska matcha, której szeroki wachlarz[...]
sie
Herbata czarna Redmaicha. Herbaciana nowość pod lupą
Niedawno pojawiła się na rynku nowość: Redmaicha, czyli czarna herbata z Yunnanu z ryżem. Kiedy[...]
gru
Vilcacora (Koci Pazur) wzmacnia odporność, zwalcza wirusy i grzyby, wspomaga leczenie raka
Vilcacora jest powszechnie znana w tradycyjnej medycynie peruwiańskiej. Leczy z dolegliwości trawiennych, zapalenia stawów, przez[...]
paź
Filiżanka herbaty ma tyle przeciwutleniaczy co 5 lampek wina lub 9 dużych jabłek
Flawonoidy to naturalnie występujące substancje, które - jak potwierdzają naukowcy - przyczyniają się do dobrego[...]
cze
Przegląd yerba mate: Amanda (ostrokrzew paragwajski), opinie
Yerba mate Amanda jest dobra, choć nie powalająca. Z całą pewnością warta uwagi dzięki swym[...]
lut
Czekoladowe founde z herbatą – przepis na herbatę na jesień
Zielone czekoladowe fondue to ciekawy pomysł na wyjątkową przekąskę lub romantyczne spotkanie. Nie trzeba nawet[...]
wrz
Ile razy można parzyć Hibiskus?
Hibiskus dobrej jakości jest bardzo wydajny. Długie parzenie, nawet 10 minutowe spowoduje, że otrzymamy bardzo[...]
kwi
Herbata na kaca. Najlepsza czerwona i zielona herbata na kaca
Od tysięcy lat herbata jest stosowana jako lek. Chyba tylko napoje alkoholowe odgrywały bardziej znacząca[...]
2 Comments
sty