Alkaloidy zarówno w liściu jak i w naparze odpowiadają za gorzki smak. Kofeina jedynie w części przedostaje się do naparu. Około 20-25% pozostaje w liściu. Zawartość kofeiny w herbacie różni się znacznie w zależności od rodzaju herbaty, sposobu parzenia oraz użytych liści. Zawartość alkaloidów zmniejsza się wraz z wiekiem liścia. Najbogatsze w kofeinę zatem będą pączki liściowe, które zawierają około 6,3% tego związku. W kolejnych liściach na gałązce zawartość kofeiny spada. Kolejno w pierwszym liściu ilość kofeiny wynosi średnio 4,6%; w drugim 3,6%; w trzecim 3,1% i w czwartym liściu jedynie 2,7%. Istnieją także herbaty produkowane z samych łodyżek te zawierają około 2% kofeiny.
Kolor herbaty a zawartość kofeiny
Co do koloru herbaty to w herbacie białej znaleźć można najwięcej kofeiny bo nawet 4,5%. Kolejne są herbaty zielone. Oksydacja zmniejsza zawartość kofeiny, więc bardziej przetworzone będą zawierały jej mniej. Około 2,5% w herbacie czarnej. Najmniej kofeiny jest w herbacie czerwonej i żółtej. Szczególnie żółta uchodzi za niepobudzającą, ponieważ kofeiny zawiera poniżej 1%.
Metabolizm kofeiny – jak szybko usuwa się z organizmu?
Kofeina niezależnie od pochodzenia (z kawy – kofeina, z herbaty – teina, z mate – mateina, z guarany – guaranina) wchłania się w żołądku i jelicie cienkim człowieka. Nie ma zdolności do kumulowania się w naszym ciele i jest wydalana wraz z moczem. Stwierdzono w badaniach, że poziom kofeiny w naszym ciele spada o połowę po upływie 2,5 do 5 godzin.
Właściwości kofeiny
Spożywana w rozsądnych ilościach ma bardzo dobry wpływ na funkcjonowanie naszego ciała. Okazuje się, że nie tylko pobudza nas i odpędza zmęczenie oraz senność, ale także poprawia pracę całego układu nerwowego oraz serca i mięśni. Przyśpiesza także przemianę materii i poprawia pracę nerek. Podnosi ciśnienie i ciepłotę ciała oraz przyśpiesza wydzielanie kwasów żołądkowych. Ile zatem stanowi rozsądną ilość? Oczywiście wszystko zależy od naszego ciała. Niezbędne jest obserwowanie siebie oraz swojego samopoczucia.
Nadmiar kofeiny w organizmie
Zbyt duża ilość kofeiny może powodować niepokój, rozdrażnienie oraz problemy ze snem oraz niemiarowość pracy serca. Przy większych dawkach pojawiają się także nudności i wymioty ale do takiego poziomu stężenia kofeiny w ciele trudno raczej doprowadzić bez użycia wyekstrahowanej, czystej kofeiny, po prostu nie bylibyśmy w stanie wypić tyle herbaty. Optymalnie zatem przyjmuje się ilość około 250 mg kofeiny na dobę dla dorosłego człowieka jako bezpieczną i korzystną dla zdrowia. Jest to równoważne z wypiciem około 2 litrów przeciętnej herbaty. Pamiętajmy jednak, że zawartość kofeiny jest różna w różnych herbatach i przy herbacie białej może to być przeszło 70 mg kofeiny na standardowy kubek naparu (230ml).
Informacje o tym jakoby krótkie parzenie herbaty powodowało że jest bardziej pobudzająca jest nieprawdziwa. Jest wręcz odwrotnie, z kolejnymi minutami parzenia wydziela się coraz więcej kofeiny. Teorie o powstania kofeinianu taniny po wydzieleniu się garbników to mit! (nie istnieje nawet taki związek).
Zgadza się, dziękujemy za czujność. Kofeina w herbacie w największym stopniu zależy od tego z jaką herbatą mamy do czynienia.