ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Autorem tekstu jest Adam Laska, właściciel marki Kafar (kafar.info), który prowadzi szkolenia związane z przygotowywaniem kawy.

Obecność w kawiarniach kawy Americano zawdzięczamy czasom II Wojny Światowej, kiedy to Amerykańskie wojska stacjonowały we Włoszech. Był to czas gdy ekspresy ciśnieniowe nie były rozpowszechnione na świecie. Wyróżniało to Włochów, którzy uczynili espresso (zaraz obok wina) swoim napojem narodowym. Picie espresso było dla Włochów codziennością, dla Amerykanów jednak stanowiło prawdziwe wyzwanie. Aby złagodzić męki najeźdźców, postanowiono dodawać do espresso gorącej wody, nazywając powstały przepis Americano, czyli Amerykanin.

Czy warto jednak rozcieńczać kawę wodą?

Odpowiedź na pytanie, nie jest jednoznaczna. Zdecydowanym minusem Americano względem klasycznego zaparzenia, jest mniej aromatyczny napar, a czasem płaski smak, ze względu na dodanie dużej ilości neutralnej zapachowo wody, do niewielkiej ilości espresso. W tym aspekcie, zwykłe zalanie zmielonej kawy będzie górowało nad bohaterem moich rozważań. Jeśli natomiast cenimy sobie kawy o mniejszej zawartości kofeiny, americano będzie idealnym rozwiązaniem. Tutaj warto rozwiać mit o espresso, które utożsamiamy z kawą wysoce pobudzającą, podczas gdy zawiera średnio 50mg kofeiny, przy ok.130mg w kawie zaparzonej metodą klasyczną.

Kawa americano: jak zrobić, proporcje, błędy, porady
Kawa americano: jak zrobić, proporcje, błędy, porady

Jak przygotować kawę Americano?

Poprawne wykonanie Americano, wbrew pozorom nie jest takie proste. W wielu kawiarniach bezmyślnie wlewa się wodę do espresso, jednak w tym przypadku aby osiągnąć dobre efekty warto zadbać o detale. Przede wszystkim trzeba sobie zadać pytanie: czym uzupełniamy naszą kawę. Najczęściej spotykanym błędem jest uzupełnianie espresso wodą z bojlera ekspresu. Jest to woda o wysokiej mineralizacji, która niekorzystnie wpłynie na smak kawy. Najlepiej sięgnąć po czystą wodę o niskiej mineralizacji. Kolejny błąd to dolewanie wody „na oko”, przez co każda kawa smakuje inaczej. Aby uniknąć loterii i liczenia na szczęście w osiąganiu odpowiedniej intensywności naparu, należy precyzyjnie wymierzyć porcję wody, która powinna wynieść ok. 150g przy podwójnym espresso (36g). Dużym wyzwaniem dla baristy jest pozbycie się brudnego posmaku kawy, wynikającego z dużej ilości pyłu kawowego, aby temu zapobiec należy przelać espresso przez filtr papierowy, który przed samą czynnością koniecznie trzeba zalać gorącą wodą.

Kawa americano: jak zrobić, proporcje, błędy, porady
Kawa americano: jak zrobić, proporcje, błędy, porady

Jeśli nie należymy do zwolenników espresso, warto rozważyć wybór klasycznych metod zaparzania, które zazwyczaj będą pełniejszym doznaniem smakowym. Jeśli Americano jest naszą ulubioną kawą, poszukajmy miejsca które przyrządzi je nam właściwie i zadba o najdrobniejsze detale.

Zdjęcie w nagłówku: Jadwiga Janowska

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata zielona Jeoncha Koreańska, opinie

Liście w wygrzanym gaiwanie pięknie pachną, czuję, że mam do czynienia z wysokiej jakości zieloną[...]

Czy Mate odwadnia, kiedy Yerba się przeterminuje, parzenie herbaty w gaiwanie. Yerba czy herba

W drugim odcinku herbacianego Q&A (Pytania i Odpowiedzi) odpowiadamy między innymi na pytania: Czy Yerba[...]

Parzenie kawy a temperatura wody

Dobranie odpowiedniej temperatury wody jest istotnym czynnikiem wpływającym na smak i jakość naparu. Powszechnym błędem[...]

2 Comments

Prawdziwa herbata gruzińska. Herbata w Gruzji

W Gruzji produkowało się i nadal produkuje się głównie herbatę czarną. Od lat 80 metodą[...]

1 Comments

Sri Lanka przygotowuje się do głosowania, ale nadzieja na rewolucję gaśnie

Ile zarabia się zbierając herbatę na Sri Lance? Sri Lanka to potężny producent herbaty i[...]

Herbaciarnia Fanaberia Tea Garden Katowice

Herbaciarnia Fanaberia Tea Garden Katowice dane kontaktowe: telefon: 32 200 01 67, adres: Katowice, skrzyżowanie[...]

Pu-erh czerwona herbata historia, pochodzenie, produkcja: część 1

Pu-erh czerwona herbata historia, pochodzenie, produkcja.

Koronawirus z Wuhan (2019-nCoV) a herbata. Czy herbata jest bezpieczna?

Przez ostatnie tygodnie media żyją nowym groźnym wirusem, który pojawił się w Wuhan (Chiny). Obecnie[...]

1 Comments

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.