O tym, że herbata zawiera wiele bardzo zdrowych składników dla naszego ciała wiadomo od dawna. Liczne badania dowodzą także korzystnego wpływu herbaty na stan skóry oraz włosów, spowolnienie starzenia się ciała, a co za tym idzie ograniczenie pojawiania się zmarszczek, krótko mówiąc na urodę.
Pojawia się na rynku coraz więcej kosmetyków zawierających ekstrakt z herbaty ponieważ zauważono już dawno, że herbata nie tylko ma pozytywne działanie pita ale również stosowana zewnętrznie na skórę i włosy.
Oprócz działań kosmetycznych herbata także może wykazywać działania lecznicze przynoszące ulgę w różnych dolegliwościach skórnych takich jak trądzik, łupież czy słoneczne poparzenia oraz ukąszenia owadów. Poza tym herbaciany okład może przynieść ulgę zmęczonym oczom, a kąpiel pomaga pozbyć się nieprzyjemnego zapachu stóp.
Za kojące działanie herbaty w głównej mierze odpowiadają zawarta w niej tanina, która ma właściwości ściągające. Szereg witamin oraz minerałów odżywia nasze ciało, a zawarte w niej przeciwutleniacze pozwalają zlikwidować wolne rodniki co pomaga nam zachować młodość i działa przeciwzmarszczkowo.
Okład z herbaty na poparzenia
Najlepsza go kojenia słonecznych poparzeń oraz ukąszeń owadów jest mocna esencja herbaty czarnej lub zielonej. Należy użyć znacznej ilości suszu herbacianego bo nawet 3-4 łyżeczki na szklankę wrzątku. Jeśli użyjemy herbaty zielonej również zaparzamy ją wrzątkiem. Jest to niepoprawny sposób ponieważ tak parzona herbata traci aromat i robi się gorzka ale nie do picia przygotowujemy napar, a właśnie o substancje odpowiadające za gorzki smak herbaty nam chodzi w tym przypadku.

Po przestudzeniu wykonujemy okłady używając gazy lub szmatki. W przypadku poparzeń słonecznych na większej części ciała można przygotować także kąpiel. W tym celu musimy przygotować co najmniej dwa –trzy litry takiego naparu na wannę wody.
Co bardzo ważne, herbata pomaga nam chronić swoją skórę przed promieniowaniem UV. Nie tylko regularnie stosowane herbaciane okłady i maseczki ale jak dowiedli uczeni również samo picie zielonej herbaty poprawia naszą odporność na promieniowanie UV. Okazuje się, że osoby pijące co najmniej jedną szklankę zielonej herbaty dziennie opalają się łagodniej i są mniej podatne na poparzenia słoneczne.
Peeling z herbaty
Zabieg ten ma na celu oczyszczenie skóry twarzy oraz pozbycia się złuszczonego naskórka. Poza tym peeling działa orzeźwiająco i tonizująco. Poprawia ukrwienie skóry oraz odżywia ją. Herbata zawiera wiele witamin między innymi C, E oraz liczne z grupy B, a także PP.
Najprostszy peeling herbaciany to po prostu fusy po zaparzonej zielonej herbacie. Miękkie i mokre listki doskonale nadają się do wykonania peelingu bez żadnych dodatków. Jest to niezwykle wygodne i może łatwo być wpisane w cykl dnia.

Inny peeling jaki polecamy jest już nieco mocniejszy. Używa się tutaj drobnej czarnej herbaty. Musi to być susz nieparzony. Taką herbatę mieszamy z czymś co będzie bazą peelingu. Może to być mleczko do ciała albo wysokiej jakości oliwa lub tłuszcz kokosowy.
Modna są również ostatnio peelingi cukrowe. Możemy taki wykonać również na bazie herbaty. Potrzebna będzie nam niezastąpiona Matcha, która to jako sproszkowana zielona herbata dostarczy do naszego peelingu wielu właściwości odżywczych. Aby wykonać taki peeling wystarczy wymieszać 1 i ½ szklanki gruboziarnistego cukru trzcinowego ze szklanką wysokiej jakości oliwy lub tłuszczu kokosowego. Do tego dodać należy około 2 łyżeczek matchy.
Okład z herbaty na zmęczone oczy
Herbata dzięki zawartości tanin działa obkurczająco na naczynia krwionośne co pozwala odświeżyć zmęczone oczy, a w szczególności pozbyć się podkrążeń i zaczerwień oczu.

Okład na oczy przygotowujemy z przestudzonej czarnej lub zielonej herbaty. Używamy w tym celu bawełnianych wacików lub co skuteczniejsze, kładziemy na kilka minut na oczach torebki po zaparzeniu herbaty.
Płukanka do ust z herbaty
Herbata zawiera wiele substancji odżywczych oraz fluor w przyswajalnej postaci, w 100 g suszu herbacianego znajduje się około 10-15 mg fluoru, dzięki czemu dobrze wpływa na dziąsła oraz zęby. Sama herbata jest bakteriobójcza co pozwala dodatkowo zadbać o higienę jamy ustnej. Zapewnia nam to również świeży oddech.

Przygotować należy napar herbaty i mięty. Jedna łyżeczka herbaty i jedna mięty na szklankę gorącej wody. Można także dodać nieco soli, a miętę zastąpić na przykład szałwią. Można też dodawać do herbaty olejek miętowy zamiast suszonych liści mięty.
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos Eggnog 50g – świąteczna mieszanka z jabłkiem, przyprawami i nutą likieru
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
219 Produkty
Herbata aromatyzowana
75 Produkty
Herbata zielona matcha
22 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
103 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
35 Produkty
Przeczytaj również
Pu-erh czerwona herbata historia, pochodzenie, produkcja: część 1
Pu-erh czerwona herbata historia, pochodzenie, produkcja.
kwi
Jak dobrze zaparzyć herbatę? Ile waży łyżeczka herbaty
4 najważniejsze zasady podczas parzenia herbaty: cytrynę dodajemy do herbaty po odcedzeniu liści, herbatę słodzimy[...]
kwi
Herbaciane tańce, czyli jak dziewczyna zmienia się w kobietę
Na początku ubiegłego wieku modne wśród wyższych sfer stało się urządzanie imprez przy herbacie. Nie[...]
cze
O: Orange, oznaczenie jakości herbaty
O: Orange to jedno z literowych oznaczeń jakości herbaty. Oznacza, że jest to herbata sporządzona[...]
Matcha japońska vs chińska – jak rozpoznać i którą wybrać?
Matcha to zmielona na proszek herbata zielona, pochodząca z Japonii i tam najpopularniejsza. W zależności[...]
maj
Vitax Inspirations Malina & Jeżyna: test, opinie
Smak jest całkowicie denny, płaski i nijaki, jeszcze mniej maliny i jeżyny niż w aromacie.[...]
kwi
Yerba mate con hierbas
Yerba Mate: Con hierbas. Oznaczenie spotykane na opakowaniach yerba mate. Odnosi się do mieszanek yerba[...]
Zimne parzenie (cold brew) vs. ciepłe parzenie: różnice
W zimnej wodzie dobrze rozpuszczają się aminokwasy, których obecność w naparze wiąże się z cenionymi[...]
maj