ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Matcha to zmielona na proszek herbata zielona, pochodząca z Japonii i tam najpopularniejsza. W zależności od jakości używa się jej w cukiernictwie, do codziennego picia oraz do celów ceremonialnych. Popularność tej herbaty z roku na rok rośnie co spowodowane jest dość sporą jej promocją jako napoju bardzo zdrowego, modnego i konkurującego z kawą. Sytuacja taka zaś pociąga za sobą zwiększoną podaż matchy różnej jakości i pochodzącej nie tylko z Japonii ale także z Chin. Czy różnice między nimi są takie duże i istotne? Czy w ogóle warto zwracać na to uwagę? Dla tych, którzy kierują się głównie ceną mamy całą listę różnic między matchą chińską i japońską.

Miejsce pochodzenia matchy – japońska czy chińska?

Mówi się czasem, że oryginalna matcha pochodzi tylko z Japonii. Tak naprawdę to Japończycy przejęli od Chińczyków herbatę i to właśnie w postaci proszku. Fakt jest jednak taki, że w Chinach zarzucono produkcję sproszkowanej herbaty zaś Japończycy rozwijali ją i doskonalili przez przeszło osiem wieków. Dzisiejsza chińska matcha produkowana jest zaledwie od kilkunastu lat i to na japońskiej jest wzorowana. Choć w Chinach można skopiować technikę produkcji, a nawet zasadzić te same odmiany herbaty, to jednak terroir, czyli gleba i klimat, mają ogromne znaczenie i są nie do podrobienia.

Produkcja herbaty matcha – różnice technologiczne

W Japonii do produkcji matchy wykorzystuje się herbatę Tencha – zacienianą przed zbiorem i suszoną w specjalnych warunkach. W Chinach natomiast często mieli się herbatę, która nie jest zacieniana ani obrabiana na parze, co przekłada się na gorszy kolor, aromat i właściwości zdrowotne.

Jak wygląda proces mielenia matchy?

Mielenie jest kluczowym elementem decydującym o jakości matchy. W Japonii wykorzystuje się kamienne żarna, które mielą powoli, zachowując świeżość, kolor i aromat herbaty. W Chinach stosuje się często szybkie młyny stalowe, które podgrzewają liście i pogarszają ich jakość. Kształt cząsteczek i ich jednolitość wpływa też na odczucia podczas picia oraz na możliwość spienienia napoju.

Jak przechowuje się matchę?

Matcha bardzo szybko wietrzeje i traci swoje właściwości. W Japonii przechowuje się ją w chłodniach i ciemnościach. W Chinach często nie zachowuje się takich standardów, co skutkuje utratą jakości już w momencie trafienia na półkę sklepową.

Matcha a bezpieczeństwo i czystość produktu

Japońska matcha cechuje się większym bezpieczeństwem – przepisy są tam bardziej restrykcyjne, a kontrola pestycydów i nawozów znacznie surowsza. W Chinach niestety zdarzają się przypadki przekroczeń dopuszczalnych norm, a nawet fałszowania herbaty poprzez dodatki chlorofilu poprawiające kolor proszku.

Matcha – chińska czy japońska?

Dlaczego warto wybierać japońską matchę?

Podsumowując, różnice między japońską a chińską matchą są znaczące i widać je na każdym etapie – od uprawy, przez produkcję, aż po przechowywanie. Japońska matcha ma głębszy kolor, lepszy smak, mocniejsze umami i przede wszystkim większą wartość zdrowotną. Chińska jest tańsza, ale często niespełniająca jakościowych standardów.

Warto więc inwestować w autentyczną japońską matchę, zwłaszcza jeśli pijemy ją dla zdrowia i smaku.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbaciarnia W Spichlerzu Słupsk

Herbaciarnia W Spichlerzu Słupsk dane kontaktowe: telefon: 59 842 40 81 wew. 331, adres: Słupsk,[...]

5 urodziny Czajnikowego na youtube! Dziękujemy!

Z okazji 5 lat naszego istnienia na youtube chcemy Wam bardzo podziękować za to, że[...]

Jak zrobić herbatę z liści kawy?

Zaparzanie liści nie jest powszechną praktyką na świecie, jednak są kraje, w których nikogo nie[...]

Najlepsza herbata w ciąży. Co pić w podczas ciąży? Przepis na ziołową herbatę dla kobiet

Na rynku możemy spotkać kilka propozycji herbat dla kobiet w ciąży. Niestety producenci potrafią bardzo[...]

Jak zaparzyć dobrą kawę w domu? Sposoby parzenia kawy

Sposoby parzenia kawy. Z myślą o tych, którzy lubią kawę parzoną, czarną, a więc bez[...]

1 Comments

Herbata z konopi, właściwości, parzenie. Herbata konopna hemp tea

Napar z liści konopi jest to nowość na Polskim rynku i zarazem obiekt kontrowersji. Na[...]

4 Comments

Herbata Zielona Genmaicha

Herbata Zielona Genmaicha to tradycyjna japońska herbata produkowana obecnie również w Chinach. Jest to herbata[...]

Jak zrobić herbatę ekspresową w torebkach idealną na biwak i prezent

Określenie herbata ekspresowa pochodzi od słów „herbata ekspresowo zaparzająca się” czyli zaparzająca się szybko, a[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.