Jak długo można przechowywać herbatę?
Jako produkt spożywczy musi mieć ona termin ważności, który zwykle określony jest na dwa lata od produkcji. Oczywiście jeśli herbata jest właściwie przechowywana i nie zepsuje się (zawilgnie, spleśnieje, przejmie obce zapachy) to moim zdaniem terminu przydatności do spożycia praktycznie nie ma. Zdarzało mi się znaleźć kilkukrotnie w zakamarkach moich zbiorów zapomniane herbaty, które miały kilka lat i po zaparzeniu nadawały się do picia. Oczywiście były niesmaczne ale nie szkodliwe. Herbata nie jest to produkt psujący się, który już parę dni po terminie może spowodować zatrucie. Starej herbaty jednak nie warto pić. Jest zwykle zwietrzała i pozbawiona aromatu. Napar taki niemal nie ma smaku i prawie wcale właściwości prozdrowotnych. Badania przeprowadzone na zielonej herbacie przechowywanej pół roku w typowych domowych warunkach wykazały spadek zawartości polifenoli nawet o połowę. Poza utratą cennych składników herbata traci swój aromat. Ulatują olejki zapachowe i liście robią się jałowe.
Koneserzy i kolekcjonerzy herbat czerwonych liczą na znaczny wzrost ich wartości po wielu latach. Do przechowywania takich herbat wydziela się specjalne pomieszczenia piwniczne o kontrolowanej temperaturze i wilgotności. Ciastka herbaciane zawinięte w oryginalny papier umieszcza się w specjalnych drewnianych szufladkach ze ściętym rogiem co zapewnia dostęp powietrza. Pomieszczenia te są czyste, ciemne i szczelnie zamykane dzięki czemu herbata w spokoju może dojrzewać nawet przez wieki.
Herbata im świeższa tym lepsza. Jeśli zdarzy Wam się zdobyć wysokiej jakości wiosenną świeżynkę koniecznie pijcie ją jak najszybciej. Zaproście przyjaciół, zróbcie degustacje, lecz nie trzymajcie jej „na specjalną okazję” ponieważ z każdym dniem herbata będzie gorsza. Lepszej więc okazji niż dziś już nie będzie. Nie kupujcie dużych ilości herbaty gatunkowej na zapas. Warto kupować częściej w mniejszych ilościach. Jeśli kupujecie dużo suszu pijcie go co dziennie, parzcie na różne sposoby, degustujcie i poznajcie. Przede wszystkim nie oszczędzajcie. Lepiej aby herbata skończyła się nam w ciągu tygodnia niż by zachowana na potem miała nas po roku boleśnie rozczarować.
Właściwe warunki do przechowywania herbaty
Temperatura powinna być niska, światło niedostępne, a pojemnik szczelny. Zwróćmy uwagę także na sąsiedztwo wilgoci i obcych zapachów. Wiele osób herbatę trzyma w kuchni ponieważ tam się ją przygotowuje. Zauważmy jednak, że w skutek gotowania posiłków jest to często najbardziej wilgotne i różnorodnie pachnące pomieszczenie w domu. Przechowując tutaj herbatę mimo szczelnego zamknięcia ryzykujemy, że straci ona szybko swoją jakość.
Kupioną herbatę najlepiej przesypać do czystego i wolnego od innych zapachów (zwłaszcza poprzedniej herbaty) naczynia. Polecam szczelne słoiki z uszczelkami lub dobrej jakości puszki, odradzam natomiast papierowe torebki i pudełka, które zupełnie nie zabezpieczają herbaty przed wymianą zapachów.
Zwróćcie także uwagę na właściwe opisanie herbaty. Mimo, że w dniu zakupu pomylenie nowej herbaty z inną wydaje się niemożliwe to po pewnym czasie gdy pojawiają się inne sprawa może nie być tak oczywista. Zaopatrzcie się zatem w odpowiednie etykiety. Zapiszcie nazwę herbaty i jej źródło oraz datę zbioru lub jeśli jej nie znacie to datę zakupu. Dla porządku warto zrobić notatkę o sposobie parzenia i zanotować wagę suszu.
Osobno podejść trzeba do herbat czerwonych, które jako herbaty sezonowane nabierają z wiekiem wartości. Tutaj nie ma mowy o dacie do spożycia lecz warunki jakie musimy jej zapewnić są nieco inne. Pu-Erh powinien mieć dostęp do powietrza, jak zauważycie często ciastka pakowane są tylko w papier, a co za tym idzie trzymać należy taką herbatę szczególnie daleko od obcych zapachów.
Zielona herbata matcha natomiast powinna być przechowywana bez dostępu do światła ponieważ szybko traci zielony kolor i robi się nieapetyczna i niesmaczna. Właściwym miejscem do jej przechowywania jest lodówka ponieważ najdłużej zachowuje świeżość w niskiej temperaturze. Tutaj szczególnie należy uważać na szczelne opakowanie ponieważ w lodówce aż się roi od obcych zapachów, a któż chciałby pić matchę pachnącą twarogiem ze szczypiorkiem?
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Czy torebki, w ktorych dostaje sie herbate z Waszego sklepu, sa zle do przechowywania herbaty? Maja zamkniecie strunowe, wiec chyba jest to jakies zabezpieczenie przed ulatywaniem/mieszaniem sie z innymi zapachami?
Są bardzo dobre :) Można w nich spokojnie przechowywać herbatę przez 2-3 miesiące :)