ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)

Wiosna zakwita nam różami. Są to nie tylko piękne, ale i pożyteczne rośliny. Sezon w pełni, może by tak przygotować sobie coś do herbaty?

Kwiaty róży

Róża (Rosa) jest jedną z tych roślin, które znamy wszyscy. Piękny zapach, kolce i kwiat, łączony między innymi z miłością. W Polsce występuje około 20 gatunków róż dzikich, czyli takich, które nie rosną w celowej uprawie. Według ksiąg zielarskich, wszystkie róże są w jakiś sposób jadalne. Na pewno posiadają wiele cennych właściwości. Obecnie można spotkać róże niemal we wszystkich kolorach: od białych aż po czarne. Nie wszystkie róże pachną, a właśnie te roztaczające swój piękny zapach są szczególnie polecane do spożycia i celów terapeutycznych.

Pąki dzikiej róży
Pąki dzikiej róży

Róże spotkamy pospolicie na obrzeżach lasów, dróg, w miejscach jasnych z lekkim ocienieniem. Często sadzi się je jako rośliny ozdobne na osiedlach, w parkach i ogrodach.

Róża – różane dobro

Surowcem zielarskim są owoce, liście oraz kwiaty i pączki. Owoce są bogatym źródłem witaminy C, E, B i K. Zawierają także karoten i garbniki. W płatkach znajdziemy zaś substancje służące do wytwarzania olejków eterycznych.

Róże wykorzystuje się przetwarzając je w różnoraki sposób. Od konfitur, poprzez suszenie, marynowanie, gotowanie, wytwarzanie olejków, aż po perfumy i wody toaletowe. Róża wzmacnia naszą odporność, pobudza apetyt i pomaga w problemach żołądkowych, zewnętrznie działa dobrze na skórę. O pozytywnym wpływie przebywania w ogrodzie pełnym róż i ich zapachu nie trzeba chyba wspominać.

Suszone pąki róży
Suszone pąki róży

Dla nas ważne jest, że płatków oraz pączków róży używa się do aromatyzowania herbat. Dlatego, jeśli mamy możliwości i chęci, właśnie teraz jest ten moment by zadbać o zapas róży na cały rok.

Róża do herbaty

Przed zbiorem kilka uwag wstępnych. Zbieramy tylko wtedy kiedy jesteśmy pewni, że wiemy co zbieramy.

Przyjmuje się, że wszystkie gatunki róży są jadalne, jednak zaleca się wykorzystywanie gatunków pachnących. W Polsce tradycyjnie użwa się między innymi różę dziką (Rosa canina), której nie należny mylić ze zbiorczą nazwą “dzikich róż” oraz różę pomarszczoną (Rosa rugosa). Jak w przypadku wszystkich ziół, nie zbieramy niczego co rośnie przy drogach, fabrykach i na osiedlach. Nie należy również wykorzystywać kupionych kwiatów ciętych, bo bardzo często są one pryskane różnymi preparatami, których nie należy spożywać. Przy zbiorze wybieramy kwiaty zdrowe, bez plamek, nadgryzień, podeschnięć. Kwiaty nie powinny również być w pełni rozwinięte.

Napar z owoców róży szkockiej
Napar z owoców róży szkockiej

Mamy kwiaty. Co dalej?

Mamy do wyboru wiele możliwości, przygotowałam moje dwie ulubione wersje wykorzystania płatków róży: ucieraną konfiturę różaną oraz suszenie.

Suszenie róży

Po zbiorze, odwieszam kwiaty “do góry nogami” w zacienionym i przewienym miejscu i czekam aż się zasuszą (od 2 do 3 tygodni). Niestety metoda ma swoje wady: kwiaty tracą na swojej widowiskowości, marszczą się i ciemnieją. W tym roku spróbuję więc innego sposobu: zasypania płatków róży kaszą manną. Podobno płatki nie tracą koloru ani się nie marszczą. Przy każdej metodzie suszenia, należy uważać, by miejsce było wystarczająco przewiewne i suche, tak by nie wkradła nam się żadna pleśń. Również unikajmy słońca, które odbarwi nam płatki.

Owoce róży szkockiej
Owoce róży szkockiej

Róża w herbacie

Po zasuszeniu, różane płatki można dodawać do herbaty, by przygotować sobie domową mieszankę. Chciałabym zauważyć jednak, że mało prawdopodobne jest, że nasza herbata będzie pachniała i smakowała tak intensywnie różą jak sklepowe. W mieszankach sklepowych niemal zawsze dodaje się także aromatu różanego oraz innych składników takich jak na przykład suszone owoce. Wszystko to intensyfikuje doznania smakowe i zapachowe.

Herbata czarna Różane Ogrody
Herbata czarna Różane Ogrody

Różane konfitury

Takiego problemu nie ma z ucieraną konfiturą według sekretnego przepisu babcinego. Poza tym, taka konfitura nadaje się również do wypieków ze szczególnym wskazaniem na pączki!

Przepis jest sekretny, ponieważ zawiera miary takie jak “na oko”, “zależnie od ilości” i “tak do smaku”. Opiera się jednak na głównych zasadach: naszym płatkom ucinamy biały koniec. Wkładamy je do , zasypujemy cukrem pudrem. Tego cukru “tak na oko” kilka łyżeczek, zleżnie od ilości płatków, ale “lepiej wsypać więcej, bo jak za mało to skwaśnieje”. Płatki przy tarciu z cukrem puszczą trochę soku i się sporo zredukują. Na sam koniec dodajemy odrobinę kwasku cytrynowego “do smaku”, ostatni raz ucieramy i przekładamy do słoiczka. Konfitura może nie ma najwspanialszego wyglądu, ale ten zapach i smak! A najlepsze jest to, że możemy mieć herbatę różaną na zawołanie.

Różana konfitura
Różana konfitura

To tylko dwa przykłady wykorzystania róży. Ciekawi znajdą multum przepisów w internecie (polecam zajrzeć na Ziołowy Zakątek), księgach kucharskich i pamięci babć.

Jeśli nie mamy możliwości lub chęci do własnoręcznego zbioru, w sklepach znajdziemy bardzo dużo róży, pod wieloma postaciami. Napary, herbaty aromatyzowane, konfitury, syropy. Dobrze jest w takim wypadku zwrócić uwagę na skład, czy przypadkiem nasza herbata nie jest bardziej hibiskusowa niż różana.

Parzenie herbaty czarnej Różane Ogrody
Parzenie herbaty czarnej Różane Ogrody

Herbata czarna Różane Ogrody

Niestety u mnie sezon różany dopiero nieśmiało sie rozwija, więc pisząc ten tekst, popijałam herbatę czarną aromatyzowaną Różane Ogrody. Jest to mieszanka czarnej herbaty cejlońskiej, płatków róży, morel, mango, rodzynek i aromatu. Bardzo ładnie pachnie i smakuje różami. Susz wygląda fantastycznie, niestety płatki mają to do siebie, że po zalaniu gorącą wodą odbarwiają się. Dla mnie ważne jest jednak to, że Różane Ogrody to nie jedna z tych “ulepkowo” słodkich herbat, więc z chęcią po nią sięgam. Parzy się ją w ilości 1 łyżeczki (2-3g) na 150 ml wody, w 96 stopniach przez około 2-3 minuty. Smaczna alternatywa na dotrwanie do własnych mieszanek różanych.

Owoce róży
Owoce róży

Źródła: “Wielka księga ziół” Lesley Bremness, dzikaroza.pl, poradnikogrodniczy.pl, ziolowyzakatek.com.pl, biochemiaurody.com

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata Earl Grey, parzenie, właściwości, historia, działanie, bergamotka

Earl Grey to czarna herbata aromatyzowana olejkiem bergamotowym. Bez wątpienia jest to najsłynniejsza herbata aromatyzowana[...]

Dobry młynek do kawy. Młynek żarnowy?

Czy warto mielić kawę w domu? Młynki przestały być nam potrzebne wraz z popularyzacją zmielonej[...]

Cruz De Malta, Amanda, Rosamonte: Test Argentyńskich Yerba Mate

Cruz De Malta, Amanda, Rosamonte - Test Yerba Mate. Porównanie trzech najpopularniejszych na polskim rynku[...]

Herbatka z chryzantemy

Mało komu przyszłoby do głowy parzyć kwiaty chryzantemy. Tymczasem Azjaci robią to od bardzo dawna.[...]

Czystek. Herbata z Czystka. Jak oczyścić się Czystkiem?

Czystek jest najbogatszym źródłem polifenoli, należących do grupy substancji roślinnych wykazujących aktywność przeciw-utleniającą, które wspierają[...]

Herbata zielona Pi Lo Chun, chińska herbata zielona

Zielona herbata Pi Lo Chun znana także pod nazwą Biluochun lub Bi Lo Chun zaliczana[...]

Termos na Yerba Mate, Yerbomos, dobry sposób na Mate w plenerze

Dziś chciałem Wam pokazać połączenie matero z termosem, czyli Yerbomos. Na dole mamy wielowarstwową ściankę,[...]

4 Comments

Czerwona herbata pu-erh sheng czy shu: surowa czy gotowana – różnice

Najlepsze herbaty surowe powinny być leżakowane kilkanaście lat i jest to coś, co każdy koneser[...]

2 Comments

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.