Autorką tekstu jest: Magda (madou.pl). Tekst powstał we współpracy z Klubem Polek na Obczyźnie
Herbata we Francji
Przeciętnego Polaka pijącego herbatkę do śniadania i kolacji czeka we Francji nieco przykra niespodzianka. Bo tutaj herbata specjalnie popularnym napojem nie jest. W końcu wino jest tym popularnym. No dobra, może nie do śniadania. Do francuskiego śniadania idealnie pasuje sok pomarańczowy lub kawka, ale o kawie we Francji opowie Wam Iza, a ja się skupię na herbacie. Dla porównania, jak bardzo Francja herbacianym krajem nie jest, trochę statystyk – w ciągu roku średnio Francuz wypija ok 0.21 kg herbaty. Jest to aż ponad 10 razy mniej niż Brytyjczyk i 4 razy mniej niż Polak. Tak więc, będąc czasem w gościnie u francuskiej rodziny może się zdarzyć, że oni herbaty w domu nie będą mieli. Albo co gorsza nawet czajnika – a po co? Do kawy jest przecież ekspres lub moka. Oczywiście sprawa nie dotyczy wszystkich Francuzów, 6 na 10 herbatę pija i niektórzy nawet piją inną niż w saszetkach. I ich liczba chyba rośnie.
Przyjeżdżając do Francji kilka lat temu na stypendium, na taki typowy sklep z herbatami trudno mi było trafić, a w zwykłym sklepie wybór herbat był raczej żaden. No nie powiem, byłam tym faktem dość zaskoczona ale na szczęście poratowały mnie pobliskie Niemcy. Pięć lat później prawdziwe herbaciarnie w moim mieście można znaleźć bez większych problemów. Czyli zainteresowanie i zapotrzebowanie na herbatę jednak jest. Piszę prawdziwe herbaciarnie, bo we Francji spotkać można także tzw. salon de thé. Herbatki tam napić się oczywiście można (do wyboru zazwyczaj czarna, zielona i ziołowa, niekoniecznie dobrej jakości) ale lepiej zjeść jakieś dobre ciacho, które są tam serwowane. Należy jednak nie pomylić tego miejsca z Maison de Thé. W tym przypadku mamy bowiem do czynienia z ekskluzywnymi markami herbat i ich koneserami. Jest to dość ciekawe, bo przecież mowa o kraju, w którym jak pisałam picie herbaty nie jest zbyt popularne. Otóż „zwykłe” picie herbaty nie jest popularne.
Ekskluzywne marki
Francuzi lubią produkty luksusowe i być może dlatego we Francji bije serce kilku ekskluzywnych marek znanych w różnych krajach świata. Mowa oczywiście o Maison de thé Mariage Frères, Dammann Frères, Palais des Thés czy coraz bardziej modnej Kusmi Tea. Trzy pierwsze powstały w Paryżu, Maison de thé Mariage Frères w połowie XIX w., historia Dammann Frères sięga podobno czasów Ludwika XIV, czyli końcówki XVII w, a Palais des Thés w roku 1986. Ostatnia wspomniana marka, której ojcem jest Pavel Kousmichoff, narodziła się w drugiej połowie XIX w. w Saint-Pétersbourgu i w roku 1917 do Francji wyemigrowała (mamy ze sobą więc coś wspólnego). Jednak to dopiero w 2002 r., po wykupieniu marki przez braci Orebi nastąpił przełom i marka z nową nazwą Kusmi Tea zaczęła liczyć się na rynku międzynarodowym. Tak więc u części Francuzów ciężko będzie nam się napić jakiejkolwiek herbaty, a u niektórych uda nam się skosztować pysznych herbat wysokiej jakości. Prócz Maison de Thé oraz stacjonarnych herbaciarni obecnie herbaty można zakupić oczywiście przez internet, przy okazji różnych jarmarków, a także zamówić sobie herbacianego boxa (coś jak pudełka z kosmetykami dla dziewczyn tylko zamiast kosmetyków herbaty i różne gadżety).
Co piją Francuzi?
Francuzi lubią bardzo herbatki ziołowe, które kryją się tutaj pod nazwą tisane lub infusion. Na „wyposażeniu” przeciętnego domu można je nawet spotkać częściej niż zwykłą herbatę. Popularne są standardowe napary z ziół takich jak lipa, mięta czy rumianek oraz mieszanki na dobry sen, na trawienie czy na dobre samopoczucie. Mając zaś swój ogródek ziołowy Francuzi używają tego, co daje im natura. Gdy spędzałam wakacje u rodziny na południu Francji hitem był napar ze świeżej werbeny ze świeżo zmielonym czarnym pieprzem oraz schłodzona woda cynamonowa. Napary bardzo proste i w tej swej prostocie bardzo dobre. Popularne są też herbatki owocowe i tutaj nie sposób nie wspomnieć o kolejnej francuskiej marce, Thé Eléphant. Marka ta powstała pod koniec XIX w. w Prowansji i zajmuje się produkcją herbatek ziołowych i owocowych. Dzięki ciekawym połączeniom smakowym, wysokiej jakości oraz dostępności w praktycznie każdym markecie, cieszy się ona naprawdę sporą popularnością wśród Francuzów.
Zwyczaje związane z piciem herbaty
Do tej pory się z nimi nie spotkałam, więc śmiem twierdzić, że nie. Niewiele znam Francuzek, które umawiałyby się na herbatkę na mieście. W niektórych domach w weekend można napić się popołudniowej herbaty ale prawdopodobnie nie wszyscy domownicy będą mieli na nią ochotę.
I to chyba byłoby na tyle z moich obserwacji. Podsumowując – Francuzi piją raczej mało herbaty ale jednocześnie Francja słynie z kilku luksusowych marek herbat. Wydawać by się mogło, że ciężko to pogodzić, a jednak. Francja jest krajem, który ciągle mnie zaskakuje, również herbaciano.
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
189 Produkty
Herbata aromatyzowana
77 Produkty
Herbata zielona matcha
18 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
97 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
37 Produkty
Przeczytaj również
Parzenie herbaty zielonej na zimno. Shinobicha
Shinobicha jest to sposób parzenia szlachetnych i wysokogatunkowych herbat w Japonii polegający na zasypaniu suszu[...]
sty
Cukry i białko w herbacie, zawartość cukru i białka w herbacie
Mimo, że liście herbaty posiadają dużo białka (nawet 29,1% dla herbaty zielonej Gyokuro) i cukru[...]
cze
Herbata na przeziębienie
Sezon przeziębieniowo-grypowy szaleje. Znowu wszyscy dookoła kichają, kaszlą i prychają. Wszędzie pełno reklam “super ekstra”[...]
paź
Jak dodać herbacie smaku? Aromatyzowanie czerwonej herbaty pu-erh
Pu-erh, szczególnie te o lepszej jakości, mają sporą grupę swoich wielbicieli i słusznie, bo ma[...]
maj
Herbata ze złocienia, Chrysanthemum tea
Herbatka ze złocienia to napar przygotowywany z ususzonych kwiatków Chrysanthemum. Złocień jest rośliną należącą do[...]
kwi
Terere: właściwości i przepis na zimną yerba mate
Tereré to popularny w Paragwaju sposób picia mate polegający na zalewaniu jej lodowatą wodą. Istnieje[...]
sie
Czego nie popijać herbatą?
Nie ma powodu do paniki. Jak zwykle w takich przypadkach mowa jest o nawykach i[...]
lut
Czy herbata owocowa jest zdrowa?
Odpowiedź na pytanie czy takie napary są zdrowe nasuwa się nam więc sama. Są zdrowe[...]
lip