Coraz częściej wybieramy produkty opatrzone licznymi certyfikatami, które gwarantują nam wyższą jakość żywności oraz ich bezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Wiąże się to jednak z wyższą ceną produktów, ponieważ rozwiązania chemiczne są tańsze, a zastosowanie naturalnych nawozów daje mniejszy plon w porównaniu do nawozów syntetycznych.
Łatwo jednak pogubić się wśród licznych, modnych dziś oznaczeń. Jakie są między nimi różnice? Co zapewnia dany certyfikat? Okazuje się, że odpowiedź jest dość prosta.
Herbata ekologiczna (ECO)
Ekologiczny produkt to taki, który nie szkodzi środowisku. Jeśli mowa o środkach czystości lub opakowaniach to wiadomo, że są one wyprodukowane z surowców biodegradowalnych, czyli takich, które rozkładają się stosunkowo szybko i gdy zostaną przez nas użyte, nie wpływają ujemnie na stan środowiska. Gdy mówimy natomiast o ekologicznych uprawach, wtedy wiemy, że zastosowano metody, które nie pogarszają stanu środowiska.
Wiemy, że:
- Przy uprawie ekologicznej nie powstały szkodliwe odpady mogące zanieczyścić środowisko, proces produkcji jak i końcowy produkt generują odpady biodegradowalne, które rozkładają się szybko i bez szkody dla ekosystemu,
- zadbano o zachowanie równowagi w przyrodzie, nie dopuszczając do przedostania się do środowiska gatunków roślin i zwierząt nie występujących tam naturalnie i mogących zakłócić biosystem,
- nie zastosowano roślin modyfikowanych genetycznie, które mogłyby w sposób niekontrolowany przedostać się do środowiska lub skrzyżować samoistnie z niemodyfikowanymi gatunkami,
- zadbano o to, aby uprawy nie naruszały naturalnego ekosystemu, ogranicza się zatem wycinkę drzew pod uprawy, które zlokalizowane są tak by mieć możliwie niewielki wpływ na naturalnie występujące w tym miejscu rośliny i zwierzęta.
Herbata organiczna (organic)
Uprawy organiczne to takie, które spełniają wszystkie kryteria bezpieczeństwa dla środowiska. Gwarantuje się także, że w produkcie końcowym nie znajdują się chemiczne substancje, ponieważ w czasie produkcji nie użyto nawozów sztucznych, chemicznych środków ochrony roślin czy szkodliwych metod konserwacji lub polepszania smaku i wyglądu.
Wiemy, że:
- w czasie produkcji nie użyto chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznych,
- co najmniej 95% produktu pochodzi z upraw ekologicznych,
- nie zastosowano sztucznych aromatów, wzmacniaczy smaków i barwników,
- nie zastosowano roślin genetycznie modyfikowanych,
- nie zastosowano promieniowania jonizującego dla konserwacji produktu,
- uprawy zlokalizowano z dala od zanieczyszczeń, przemysłu i dróg tak by nie miały znacznego wpływu na środowisko naturalne.
Herbata BIO
Produkty z certyfikatami BIO gwarantują nam najwyższy poziom restrykcyjności kontroli, czystości, bezpieczeństwa oraz jakości. Certyfikaty takie przyznawane są przez różne, cieszące się renomą instytucje badawcze, które bazują na surowych normach. Kontrole są regularne i dotyczą nie tylko samego produktu ale także całego procesu produkcji oraz stanu wytwórni. Jakość jest monitorowana na bieżącą, a certyfikat może być cofnięty w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Rozwinięciem w stosunku do certyfikatu organiczności jest troska o zrównoważone warunki upraw zapewniające odpowiednie zaplecze socjalne dla pracowników oraz ich przeszkolenie, a także stosowanie płodozmianu i odpowiedniego sąsiedztwa roślin w czasie samej uprawy.
Wiemy, że:
- w czasie produkcji nie użyto chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznych,
- co najmniej 95% produktu pochodzi z upraw ekologicznych,
- nie zastosowano sztucznych aromatów, wzmacniaczy smaków i barwników,
- nie zastosowano roślin genetycznie modyfikowanych,
- nie zastosowano promieniowania jonizującego dla konserwacji produktu,
- zadbano o racjonalną gospodarkę żyznością gleby,
- na bieżąco monitoruje się przestrzeganie surowych kryteriów produkcji,
- uprawy zlokalizowano z dala od zanieczyszczeń bez ingerencji w ekosystem.
Herbata Fair Trade
Sprawiedliwy handel. Jest to nazwa ruchu, który ma na celu zapewnienie godziwego wynagrodzenia dla producentów zamieszkujących ubogie regiony półkuli południowej, poprawę jakości ich życia oraz szerzenie wiedzy na temat ich sytuacji socjalnej, co ma na celu zachęcenie kupujących do podejmowania etycznych wyborów.
Wiemy, że:
- producenci zostali wynagrodzeni godziwie, czyli cena jaką uzyskali za swój produkt ukształtowana była w oparciu o koszty produkcji z uwzględnieniem kosztów ekologicznej uprawy oraz sytuacji ekonomicznej konkretnego regionu, tak by wynagrodzenie zapewniało byt pracownikom,
- zadbano by przy produkcji nie miał miejsca wyzysk pracowników, a zwłaszcza dzieci,
- zadbano o interesy producentów likwidując zbędnych pośredników oraz zapewniając szybką zapłatę, a w razie potrzeby przedpłatę,
- uszanowano prawa producentów tak by mieli możliwość zrzeszać się oraz bronić swoich interesów,
- zadbano o bezpieczne i godziwe warunki samej pracy.
Z taką wiedzą potrafimy już wybrać produkt o cechach, na których zależy nam najbardziej. Pozostaje nam już tylko wybrać się na zakupy. Warto jeszcze jednak prześledzić w internecie wzory różnych znaków zamieszczanych na towarach. Niestety jest ich dość sporo, a nieuczciwi producenci mogą umieszczać na swoich opakowaniach sugestywną grafikę, która jednak tylko pozornie przypomina certyfikat. Czasem nawet cena produktu może być sztucznie zawyżona by wprowadzić w błąd. Uważajmy zatem co kupujemy i wybierajmy mądrze i świadomie.
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Skoro w produkcji BIO obowiązuje płodozmian, to herbata nie może mieć certyfikatu BIO.