Od tysięcy lat herbata jest stosowana jako lek. Chyba tylko napoje alkoholowe odgrywały bardziej znacząca rolę od herbaty. Odkąd spożywa się alkohol, bawi się, herbata ma kluczowa rolę w łagodzeniu skutków pijaństwa, czyli popularnego kaca.
Smak ma właściwości terapeutyczne. Mówi się, że herbata może mieć dwa smaki: gorzki i słodki. Odpowiedni balans tych smaków (wraz z czterema innymi) jest głównym czynnikiem decydującym o jakości herbaty. Gorzki smak osusza, podczas gdy słodki wzmacnia i orzeźwia. Po nocy picia, gorzka herbata wypłukuje alkohol, który nagromadził się w organizmie. Słodki za to, wzmacnia i odmładza nasze ciało i umysł. Zarówno gorzki jak i słodki smak mają właściwości terapeutyczne dla tych, których chcą pozbyć się kaca.
Herbata ma właściwości oczyszczające, a alkohol jest substancją toksyczną, która odwania z płynów ustrojowych. W przeciwieństwie do kawy, herbata nie odwadnia, a na nawilża nasze ciało. Herbata wspomaga krążenie płynów ustrojowych, a jej gorzka wersja działa bardzo moczopędnie. Dlatego jednocześnie nawadnia organizm ludzki i pozbywa się toksycznego alkoholu z niego.
Jaka jest najlepsza herbata na kaca?
Zielona herbata na kaca
Zielona herbata jest w szczególności dobra na obniżenie odczuwalnej wysokiej temperatury podczas kaca, a więc ogólnie regulacji temperatury w organizmie. Świetnie wychładza organizm, a jej właściwości moczopędne pozwalają pozbyć się alkoholu. Może okazać się, że twój żołądek źle znosi zieloną herbatę dzień po imprezie, dlatego polecamy picie słabej zielonej herbaty.
Czerwona herbata na kaca
Czerwona herbata pu-erh ma świetne właściwości detoksykacyjne, ale działa zupełnie inaczej niż herbata zielona. Ciepły charakter termiczny czerwonej herbaty powoduje obfite pocenie się, a tym samym wypychanie toksyn z organizmu z potem. Herbata ma właściwości uspokajające, dlatego łagodzi ból głowy i oczyszcza umysł. Poza tym wspomaga trawienie, uspokaja nudności i reguluje funkcjonowanie układu pokarmowego. Czerwona herbata to najlepszy sposób na kaca!
Niby można, ale czerwoną herbatę parzymy świeżo przegotowaną wodą, a zielona najlepiej smakuje parzona 70-80*C wodą. Chyba, że nie przeszkadza Ci przeparzony smak zielonej ;)
Czy można mieszać herbatę czerwoną z zieloną? Sypiąc jednocześnie do jednego kubeczka, nie na zmianę. Większość czerwonej z odrobiną zielonej.