ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Wśród licznych prozdrowotnych właściwości herbaty nie dopuszczamy się przesady, szukając także remedium na ból brzucha. Zauważmy, że herbata przez małe „h”, czyli liczne ziołowe napary także nie powinny być tutaj zaniedbywane. Wprost przeciwnie, niektóre zioła warto polecać nawet bardziej niż herbatę w przypadku niestrawności czy zgagi. Herbata ani zioła nie są lekami, lecz zawarte w nich aktywne substancje mogą pomóc na różne dolegliwości. Kluczem jest jak w przypadku każdej kuracji odpowiednia diagnoza.

Rodzaje bólu brzucha

Brzuch może nas boleć na wiele sposobów w związku z układem pokarmowym. Ból może pojawić się z przejedzenia i niestrawności. Bywa też tak, że wynika z choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Czasem boli nas wątroba, czasem jelita. Osobną sprawą są wzdęcia, które też mogą towarzyszyć nam po jedzeniu, zwłaszcza po niektórych potrawach. Brzuch może boleć na tle emocjonalnym. Stres często objawia się nie tylko problemami z trawieniem ale też bólem brzucha, który wynika ze skurczu mięśni.

Co parzyć na ból brzucha?

  • Po obfitym posiłku herbata jak najbardziej powinna być pita. Szczególnie godna polecenia jest tu herbata Pu-Erh. Przypisuje się jej niebezpodstawnie zdolność do wspomagania odchudzania. Poprawia ona metabolizm i zdrowie jelit. Ma dobry wpływ na mikroflorę jelitową, co z kolei odbija się na jakość trawienia.
  • Zioła w tej sytuacji również niosą pomoc. Dość wspomnieć, że niektóre z nich stały się przyprawami nie tylko z uwagi na swój pasujący do konkretnej potrawy aromat, ale taże dlatego, że ułatwiają trawienie. Doskonale sprawdza się więc tymianek, poprawiający trawienie rozmaryn, który nota bene posłuży także przy kamicy żółciowej.
  • Kolejnym ważnym ziołem jest anyż. Działa rozkurczająco i przeciwbólowo, ale także sprzyja trawieniu.
  • Najbardziej znaną herbatką ziołową na ból brzucha pozostaje jednak napar z mięty. Szczególnie przy przejedzeniu mogą nam przynieść ulgę jej właściwości żółciopędne i wspomaganie wydzielania kwasów żołądkowych.
Herbata ziołowa Rumianek 50g
Herbata ziołowa Rumianek 50g

Jeśli cierpimy na chorobę wrzodową. Niektóre zioła, jak choćby mięta, nie są wskazane. Przy nadkwasocie, zgadze i owrzodzeniu nadmiar soków trawiennych wręcz pogarsza sprawę. Tutaj stosuje się przede wszystkim zioła przeciwzapalne.

  • Najczęściej polecanym jest rumianek, ale także stosowane częściej jako przyprawa oregano, które działa wiatropędnie, lecz jest także korzystne przy chorobie wrzodowej.
  • Może nam pomóc też szałwia.
  • Powszechnie spożywa się już od czasów antycznych odwar z siemienia lnianego.
  • Jeśli chodzi o herbatę to należy uważać. Mocna herbata może działać drażniąco.
  • Istnieją jednak wskazania do picia niezbyt mocnej zielonej herbaty, ma ona właściwości doskonałe dla wrzodowców. Może nawet przeciwdziałać drobnym krwotokom.
  • W przypadku chorób wątroby pomoże nam przede wszystkim ostropest, ale także dziurawiec, który działa też dobrze na trawienie.
  • Przy problemach z kamieniami żółciowymi warto stosować wspomniany już rozmaryn.
  • Na wzdęcia i problemy z jelitami pomoże kminek, koper włoski, ale też mięta i rumianek. Co do herbaty – znów najlepsza będzie herbata Pu-Erh i czarna.

Wreszcie coś odprężającego dla tych, których ból brzucha nęka z powodu stresującego trybu życia. Na radzenie sobie ze stresem jest wiele sposób, także szereg uspakajających ziół jak choćby kozłek lekarski, melisa czy chmiel. Także herbata ma działanie odprężające dzięki zawartości L-teaniny. Szczególnie polecić należy tu jej zieloną wersję. Zwalczyć ból o podłożu nerwowym pomogą też rośliny o właściwościach rozkurczających. Ponownie pojawiają się tu mięta, anyż i rumianek.

Herbata roobios Rooibos organiczna organic 50g
Herbata roobios Rooibos organiczna organic 50g

Herbata na ból brzucha dla dzieci

Nie należy zapominać o najmłodszych. Niemowlaki często cierpią z powodu bolesnych kolek. Trudno polecać zioła w tak młodym wieku, istnieją jednak pewne badania z Afryki, które dowodzą skuteczności rooibosa właśnie przy bólach kolkowych. Mówi się też o tym, że herbatka ta jest dla małych dzieci bezpieczna i wskazana.

Pamiętajmy, że zioła, w tym herbata, nie są i nie mogą być traktowane jak leki. Mogą przynieść ulgę przy niewielkich, dobrze zdiagnozowanych problemach. Dieta nie może jednak zastąpić wizyty lekarskiej.

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Herbata na Walentynki: herbata czarna Ceylon Lovers Leap parzenie, historia

Ciekawostką jest fakt, że herbata ta pochodzi z plantacji, którą założył osobiście sam James Taylor[...]

Sosnowa Yerba Mate na zimę

Na zimę większość z nas zamienia się w leniuszków, sączących godzinami wymyślne herbatki. Dlatego dzisiaj[...]

Ile ekstraktu z herbaty jest w filiżance herbaty?

Ekstrakt, czyli wyciąg może być płynny, gęsty lub suchy. Do potrzeb przemysłu używa się suchego,[...]

2 Comments

Jak przechowywać herbatę pu-erh? Czy yerba mate zawiera gluten?

W najnowszym odcinku Yerba czy herbata odpowiadamy na pytania: Jak pić yerba mate w szkole?[...]

Duża czy mała fajka wodna: co wybrać?

Jeśli nie mamy w planach zabierać fajki w plener, kiedy zdecydowanie potrzebne jest nam miejsce[...]

Herbaty ciemne Pu-Erh i Hei Cha

Wiele osób zapewne już wie, że to co potocznie nazywamy w Polsce herbatą czerwoną jest[...]

Terroir, czyli jak zmienia się smak herbaty w zależności od zbioru z plantacji

Dzięki terroir jesteśmy w stanie rozróżniać nie tylko rodzaj i kultywar herbaty, ale także miejsce[...]

Przepis na baton energetyczny z ostrokrzewem paragwajskim

Power baton to słodka przekąska, która ma nas postawić na nogi i dodać nam energii.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.