Lokale gastronomiczne stają w obliczu ważnego wyzwania jakim jest dopasowanie serwowanej przez siebie herbaty do poziomu licującego z resztą ofertą. Niejednokrotnie spotkać można się z sytuacją, gdy drogie restauracje posiadają ofertę win stworzoną przez profesjonalnych sommelierów. Te najlepsze czasem nawet zatrudniają osobno eksperta od wina tworzącego kartę win. Dania przygotowywane są przez mistrzów kuchni. Herbata natomiast, jeśli klient zechce zamówić ją do posiłku, często jest zupełnie zwykła. Jej oferta dobrana jest z myślą o segmencie horeca, zaprezentowana w drewnianym pudełku i sprawiająca wrażenie ekskluzywności, lecz jest to produkt zupełnie przeciętnej jakości.

Zmiany w herbacie w HORECA
Z radością obserwujemy, że na tym polu zauważyć można pewien rozwój. Coraz więcej lokali nie godzi się na zwykłą herbatę dla swoich klientów i choć wymaga to wprowadzenia pewnych dodatkowych rozwiązań w pracy, sięgają po jakościową herbatę sypaną.
Dotąd na coś lepszego mogliśmy liczyć głównie w restauracjach z kuchnią japońską i indyjską. Choć do sushi niejednokrotnie proponowana jest herbata chińska zamiast takiej, którą naprawdę pijają Japończycy, to jednak jest to i tak duży krok w kierunku podniesienia jakości herbaty w gastronomii.
Dla osób, które działają w branży horeca warto pokusić się o pewien przegląd tego, co mogłoby się znaleźć w ofercie naparów.
Oferta herbaty dla HORECA
Herbata czarna to coś, co Polacy wciąż wybierają najchętniej i coś co dobrze znają. Uważam, że czysta czarna herbata powinna znaleźć się w ofercie każdego lokalu. Jeśli chcielibyśmy trzymać się smaków klasycznych, dobrym rozwiązaniem będzie herbata Ceylon lub Kenia. Są to smaki, które kojarzą się nam z tym co zwykle znajdziemy w codziennej herbacie ekspresowej, lecz zdecydowanie z wyższej półki. Warto je także wzbogacić lub zastąpić mieszanką śniadaniową czy to angielską (herbata czarna English Breakfast Tea) czy irlandzką. Są to specjalne kompozycje herbat z różnych krajów zaprojektowane tak, by dawać mocny i wyraźny napar doskonale komponujący się z ofertą śniadaniową.
Wśród czarnych herbat nie powinno zabraknąć też czegoś bardziej deserowego. Polecam, popularny podczas słynnego, angielskiego podwieczorka herbacianego Earl Grey, który cieszy się niesłabnącą popularnością. Poza tym dobrym rozwiązaniem będzie blend herbat z Darjeeling cechujących się naparem lżejszym i bardziej owocowym w profilu. Często wybierane są też mieszanki smakowe, głównie z dodatkiem wanilii, korzeni i różnych owoców.

Zielone herbaty dla HORECA
Zielona herbata powinna być rozdzielona na chińską i japońską. Ta pierwsza (herbata zielona japońska) daje wyrazisty napar o smaku, który większość osób kojarzy z herbatą zieloną. Klasycznymi przykładami może być gunpowder, Lung Ching czy chińska wersja herbaty sencha będąca też najczęstszą bazą herbat zielonych z dodatkami. Popularnością cieszy się tu też tradycyjna chińska herbata zielona z jaśminem. Z Japonii warto polecić herbatę sencha będącą swego rodzaju wizytówką tego kraju. Do posiłków popularna jest genmaicha, czyli herbata z prażonym ryżem. Wreszcie, modna od pewnego czasu mielona herbata matcha, która najczęściej używana jest w swojej wersji gastronomicznej do podawania z mlekiem.
W ofercie gastronomi chętnie też widzimy nieherbaciane napary, które zwracają na siebie uwagę brakiem kofeiny i smakiem, który łatwo polecić najmłodszym jako alternatywę dla słodzonych i gazowanych napojów. Poza tym zastosowanie znajdują też zioła i ich mieszanki i właściwościach funkcyjnych.

Przede wszystkim polecić tu warto rooibos z dodatkami owocowymi, wersje cytrusowe szczególnie dobrze smakują w wersji na zimno. Z mieszanek owocowych warto spojrzeć na te, bazujące na orzeźwiającym hibiskusie, który sam w sobie jest kwaśny i odświeżający. Kompozycje bez hibiskusa zdecydowanie częściej wybierane są dla dzieci z uwagi na naturalną słodycz bez dodatku cukru. Szczególnie warto tu polecić ukochane przez dzieci mango.
Zioła i kompozycje ziołowe, które znajdują zastosowanie w gastronomii to przede wszystkim napary poprawiające pracę układu pokarmowego. Mięta ułatwiająca trawienie i kojący rumianek dla osób o wrażliwym żołądku. Poza tym popularne są mieszanki przeciw stresowi i wzmacniająca oraz specjalna kompozycja śniadaniowa dla tych, którzy nie chcą przyjmować zbyt wiele kofeiny za to poszukują czegoś co poprawi apetyt i podziała tonizująco.
Jak widać skomponować menu herbaciane można na wiele sposób i nie musi to być bynajmniej lista krótka. Z całą pewnością nie wystarczy już jedna pozycja w ofercie pod wiele mieszczącym hasłem „herbata”.
Sprawdź naszą ofertę B2B tutaj.
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos Eggnog 50g – świąteczna mieszanka z jabłkiem, przyprawami i nutą likieru
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
219 Produkty
Herbata aromatyzowana
79 Produkty
Herbata zielona matcha
22 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
103 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
35 Produkty
Przeczytaj również
Czy można pić herbatę na czczo? Kiedy najlepiej sięgnąć po pierwszy kubek
Herbatę warto pić rano, ponieważ zawiera kofeinę, która ma korzystny wpływ na nasz nastrój, skupienie[...]
lut
Najlepszy filtr do aeropressu: jaki wybrać?
Aby uzyskać niezapomniany smak kawy, najlepszą możliwą wersję naparu, trzeba przykładać wagę do bardzo wielu[...]
lut
Herbata matcha: antyoksydanty (zawartość i porównanie)
Wiemy, że herbata matcha to bardzo zdrowa herbata o wspaniałych właściwościach. Czy zastanawialiście się jednak,[...]
lut
Fotosy z planu Czajnikowy.pl
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z planu Czajnikowy.pl. Fotosy podczas nagrywania dwóch odcinków wykonała Jadwiga[...]
wrz
Herbaty o nazwach, których nie znacie. Poradnik
Potrafimy nazwać kolory herbaty, choć nie zawsze jest to takie oczywiste i jednoznaczne. Nie sprawia[...]
sty
Jak zrobić bombille w domu, jak zrobić rurkę do picia Yerba Mate
Sposób na zrobienie bombilli ze słomki do napojów, gumki recepturki i pinezki jest bardzo prosty.[...]
paź
Co oznacza Clonal (Cl) i China (Ch) na herbacie Darjeeling?
Po znalezieniu na opakowaniu herbaty Dareeling słowa "China" zastanawiasz się czy dobrze znasz się na[...]
lut
Od jakiego wieku można pić zieloną herbatę?
Eksperci i lekarze zwykle nie polecają dzieciom picia zielonej herbaty, chociaż w naszej kulturze zdecydowanie[...]
sie