ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Czy herbata może mieć korzystny wpływ na osoby cierpiące na nadciśnienie? Z pewnością wykazano już, że sama herbata ciśnienia nie podnosi, chyba że skoncentrujemy się na samej kofeinie w herbacie zawartej i na tym, jak poszczególne osoby na nią reagują. Dowiedziono także, że osoby pijące regularnie herbatę mają mniejsze ryzyko przyszłych problemów z nadciśnieniem.

Herbata zielona japońska Japan Sencha Fukujyu 50g
Herbata zielona japońska Japan Sencha Fukujyu 50g

Czy herbata pomaga w walce z nadciśnieniem?

W temacie pozytywnego oddziaływania herbaty na zbyt wysokie ciśnienie krwi napisano już niejedną publikację naukową. Liczne badania dowodzą jednoznacznie, że herbata pomaga. Co więcej, są także różnice pomiędzy poszczególnymi kolorami. Najskuteczniejsza okazuje się herbata zielona. Uśredniając wyniki można powiedzieć, że regularne i rozciągnięte w czasie picie zielonej herbaty obniżyło wśród badanych osób ciśnienie krwi o 2 mmHg. Osoby pijące herbatę każdego dnia ponad 12 tygodni osiągały jeszcze lepsze rezultaty.

Innym, ważnym głosem za tym, by herbatę wprowadzać na stałe do diety w przypadku nadciśnienia są badania biorące pod uwagę wpływ kofeiny zawartej w herbacie. Mierzono tutaj ciśnienie krwi u badanych osób po 30 i 60 minutach od wypicia czterech filiżanek herbaty, czyli ilości dość sporej jak na codzienne warunki. Herbata podnosiła ciśnienie u badanych, nawet o 10 mmHg. Było to jednak działanie pochodzące od kofeiny, choć w niektórych przypadkach ciśnienie było nawet wyższe niż przy zastosowaniu czystej kofeiny. Nie przełożyło się to jednak na wyniki przy spożyciu długotrwałym.

Herbata zielona Yunnan Green 50g
Herbata zielona Yunnan Green 50g

Potencjał jaki posiada herbata przy zwalczaniu nadciśnienia jest doceniany przez wielu badaczy, którzy nie tylko wykazali tę właściwość, ale nawet rozpoznali już pewne substancje w herbacie odpowiadające za obniżenie ciśnienia. Próbuje się teraz ustalić czy można wydobyć z herbaty właściwy związek i spreparować z niego lek i jaka powinna być dawna herbaty i jakiego rodzaju by móc rozpocząć herbacianą kurację dla chorych.

Wśród publikacji wydziału medycznego Uniwersytetu Harwarda znajdujemy informację, że badani, pijący herbatę czarną wykazali spadek ciśnienia i pewne uelastycznienie tętnic, lecz poprawa była nieznaczna. Dowodzi to po raz kolejny, że najskuteczniejsza będzie w tym przypadku herbata zielona.

Herbata a nadciśnienie – czy warto ją pić?

Czy zatem polecamy picie herbaty dla jej pozytywnego wpływu przy nadciśnieniu? Powołując się na badania, zdecydowanie tak. Najlepiej by była to herbata zielona i by jej picie było regularne i długotrwałe. Powiemy jednak to co zawsze w takich sytuacjach: obserwujmy przede wszystkim swoje ciało i samopoczucie.

Po więcej szczegółów zapraszamy do: Effects of tea intake on blood pressure: a meta-analysis of randomised controlled trials, Gang Liu, Xue-Nan Mi, Xin-Xin Zheng, Yan-Lu Xu, Jie Lu, Xiao-Hong Huang, Effects on blood pressure of drinking green and black tea J M Hodgson, I B Puddey, V Burke, L J Beilin, N Jordan, Effects and Mechanisms of Tea Regulating Blood Pressure: Evidences and Promises, Daxiang Li,† Ruru Wang,† Jinbao Huang, Qingshuang Cai, Chung S. Yang, Xiaochun Wan, and Zhongwen Xie

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Gdzie rośnie herbata? Warunki uprawy herbaty

Krzewy herbaciane dla swojego prawidłowego rozwoju wymagają konkretnych warunków klimatycznych. Okazuje się, że najwyższej jakości[...]

Dong Ding, Tung-ting

Herbata niebieska (turkusowa) oolong produkowana na Tajwanie. Uznana za jedną z lepszych tajwańskich herbat. Pierwsze[...]

Przegląd yerba mate: Amanda (ostrokrzew paragwajski), opinie

Yerba mate Amanda jest dobra, choć nie powalająca. Z całą pewnością warta uwagi dzięki swym[...]

Najlepsza herbata w ciąży. Co pić w podczas ciąży? Przepis na ziołową herbatę dla kobiet

Na rynku możemy spotkać kilka propozycji herbat dla kobiet w ciąży. Niestety producenci potrafią bardzo[...]

Jak długo można trzymać Yerba mate w naczyniu? Jakie robić odstępy między kolejnymi parzeniami?

Yerba Mate można parzyć kilka razy, a nawet kilkanaście razy. Ten sam susz można zalewać[...]

4 Comments

Herbata z mikrofalówki jest zdrowsza i lepsza? Sprawdź nasz test!

Dr Quan Vang z z Uniwersytetu w Newcastle twierdzi, że herbata z mikrofalówki jest zdrowsza[...]

2 Comments

Herbata zielona a infekcje wirusowe i bakteryjne

Zielona herbata jest cennym źródłem flawonoidów, które pozytywnie działają na nasz organizm. Właściwości antyoksydacyjne pozwalają[...]

Jak parzyć herbatę aromatyzowaną: woda do parzenia, przechowywanie, parzenie

Jak parzyć herbatę aromatyzowaną: woda do parzenia, przechowywanie, parzenie

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.