ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Jesienią oraz w okresie przedświątecznym wielu z nas poszukuje rozgrzewających napojów. Jednym z pomysłów jest tak zwany grzaniec – to popularny napój w wielu krajach noszący różne nazwy i mający różny skład. Zwykle jest to grzane wino lub piwo z korzennymi przyprawami, miodem i innymi dodatkami. Poszukujemy rozwiązania bardziej rodzinnego, by mogły cieszyć się grzańcem także dzieci. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki owocowe oraz herbaciane, które można zaparzyć i cieszyć się zbliżonym do grzańca smakiem.

Herbata owocowa Grzaniec 50g
Herbata owocowa Grzaniec 50g

Przepis na herbaciany grzaniec

Z kultury Karaibów możemy zaczerpnąć napój bożonarodzeniowy przygotowany na bazie hibiskusa z korzennymi dodatkami.

Przepis: 3 łyżki suszonego hibiskusa, pokruszoną w moździerzu laskę cynamonu, 3-4 goździki i centymetrowy plasterek świeżego imbiru zalać litrem wrzątku. Do parzenia warto dorzucić świeżą skórkę pomarańczową. Parzyć około 10 minut. Przecedzić, posłodzić cukrem trzcinowym lub dark muscovado. Podawać ze świeżym plastrem pomarańczy.

Innym lubianym przez dzieci naparem jest rooibos, dzięki przyjemnej, miedzianej barwie naparu również nada się na bazę grzańca. Aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić przepis polecamy dodać karmelizowane jabłko.

Przepis: 3 łyżki rooibosa, dwie pokruszone laski cynamonu, laskę wanilii zalać wrzątkiem na 3-4 minuty. Napar przecedzić, osłodzić syropem daktylowym. Ćwiartkę jabłka nabić na długą wykałaczkę, obsypać solidnie cukrem trzcinowym, opalić palnikiem (może być płomień kuchenki gazowej) do powstania karmelowej skorupki, umieścić w naparze.

Wśród grzańców powinna pojawić się także herbata. Często spotykane przepisy na herbaciany grzaniec polecają do herbaty dodać cynamon i goździki oraz plastry pomarańczy lub cytryny. Aby spróbować czegoś bardziej wyszukanego polecamy przygotować cytrynę kiszoną w miodzie.

Przepis: do słoika włożyć plastry cytryny (najlepiej organicznej), kawałek ostrej papryki, kilka goździków, laskę cynamonu i kawałek imbiru, całość zalać płynnym miodem i pozostawić na tydzień. Zaparzyć herbatę earl grey, dodać do naparu kiszone plastry cytryny, dolać nieco syropu ze słoika.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Związki chemiczne w herbacie, polifenole, aminokwasy, enzymy, pigmenty, węglowodany, alkaloidy, minerały, substancje lotne

Najważniejszymi związkami w świeżych liściach herbaty odpowiedzialnymi za odpowiedni produkt końcowy są: polifenole, aminokwasy, enzymy,[...]

Kalebasa: Yerba Mate

Kalebaza, calebasse jest to hiszpańska nazwa tykwy, rośliny pochodzącej z Afryki i Azji. Tykwa należy[...]

Herbata z różą i różane konfitury, czyli wszystkie zalety róży

Wiosna zakwita nam różami. Są to nie tylko piękne, ale i pożyteczne rośliny. Sezon w[...]

Jak dodać herbacie smaku? Aromatyzowanie czerwonej herbaty pu-erh

Pu-erh, szczególnie te o lepszej jakości, mają sporą grupę swoich wielbicieli i słusznie, bo ma[...]

Tea & Coffee World Cup 2016

Po raz pierwszy w Krakowie, w dniach: 10-12 maja 2016 roku odbędą się najważniejsze światowe[...]

Angielska tradycja picia herbaty. Five o’clock tradycyjna angielska herbata

Każdy słyszał o słynnym angielskim five o’clock'u jak i o angielskiej miłości do herbaty. Wieść[...]

Andrzejkowe Wróżby Herbaciane

Do wróżenia z fusów potrzebujemy zaparzoną herbatę… z fusami. Bierzemy filiżankę uszkiem, bo właśnie to[...]

Herbata: Gdzie kupić, jak przechowywać, ile razy można parzyć

Gdzie kupować herbatę, w czym przechowywać herbatę, ile razy można parzyć herbatę. W nowym cyklu[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.