Gaiwan – Chiński sposób parzenia herbaty
Na początku musimy zaznaczyć, że w Chinach herbatę parzy się na dwa sposoby. Jeden z nich to picie herbaty he cha czyli przygotowanie naparu do wypicia w większej ilości, który ma przede wszystkim ugasić pragnienie. Do tego używa się czajnika chahaj.
Drugi sposób to kosztowanie herbaty czyli pin cha. Tutaj głównym celem przygotowania naparu jest delektowanie się zarówno smakiem i aromatem jak i cieszenie się jej pięknem na każdym etapie przygotowania, a więc także obserwacja suchej herbaty, mokrych liści, koloru i zapachu naparu, powstałej pianki, klarowności i wreszcie poszczególnych nut smakowych. Niezbędne jest tutaj użycie większej ilości liści w stosunku do ilości wody, krótsze parzenie oraz małe naczynie tak by można przygotować kilka parzeń tego samego suszu. Po takim kosztowaniu herbaty możemy dopiero powiedzieć, że ją znamy.

Do kosztowania herbaty używa się różnorakich naczyń i kilku mniej lub bardziej rozbudowanych sposobów przygotowania. Chcemy zaproponować Państwu jeden z nich, a konkretnie czarkę z wieczkiem zwaną gaiwanem.

Parę słów o samym gaiwanie
W Chinach pojawił się w czasach panowania dynastii Ming (1368 – 1644) a jako pierwszy opisał go mistrz herbaciany Lu Yu. Inne źródła podają, że używa się go już od 1350 roku. Innymi nazwami dla tej praktycznej czarki są pinyin lub gàibēi.
Sam gaiwan składa się zawsze z trzech części. Jest to czarka do parzenia. Podstawka pod czarkę zwana chachuan oraz wieczko do przykrywania czarki. Niezbędne jest także naczynie na ciepłą wodę oraz czarka z której będziemy pić. Niektórzy doszukują się w budowie gaiwana odniesienia do symboliki. Wieczko miałoby przedstawiać niebo, podstawka ziemię, a czarka wszystko to co pomiędzy nimi.
Nieco praktyki.
Otrzymują Państwo od nas zestaw składający się z gaiwana (podstawka, czarka, wieczko), termosu z gorącą wodą oraz czarki do picia.
Utensylia są przez nas wygrzane. Oznacza to, że są przepłukane wrzątkiem dla oczyszczenia i zagrzania ich przed parzeniem herbaty. W czarce gaiwana znajduje się odpowiednia ilość liści herbacianych.

Teraz następuje pierwszy etap kosztowania. Mogą Państwo obserwować susz i cieszyć się jego aromatem wydobytym dzięki temperaturze czarki.
Drugi etap to parzenie. Zalewają Państwo wodą susz herbaciany i przykrywają go wieczkiem. Wieczko także, może posłużyć do przemieszania herbaty. Pamiętać należy, że używając gaiwana należy parzyć herbatę krócej. Jeśli woda jest zbyt gorąca można najpierw wlać ją do czarki do picia a dopiero z niej do czarki gaiwana.

Napar zostaje zlany co do kropli do czarki do picia. Chwytać gaiwan należy starannie i umiejętnie dotykając jedynie podstawki i wieczka. Po wypiciu parzenie powtarzamy. Samo wieczko służyć nam może także jako niuchar czyli przyrząd do delektowania się aromatem. Oparte o brzeg czarki jest sygnałem, że skończyli państwo pić.

Cała odpowiedzialność za parzenie herbaty spada na barki naszych drogich klientów ale także cała przyjemność i wielozmysłowe doznania przypadają w udziale tylko Państwu, ponieważ mogą Państwo zalać herbatę dowolną ilością wody, oraz parzyć tak długo i tyle razy aby uzyskać ulubiony smak i intensywność naparu. Daje to szersze możliwości smakowania naszych herbat.

Życzymy smacznego oraz wielu ciekawych przygód z herbatą.
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos Eggnog 50g – świąteczna mieszanka z jabłkiem, przyprawami i nutą likieru
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
219 Produkty
Herbata aromatyzowana
79 Produkty
Herbata zielona matcha
22 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
103 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
35 Produkty
Przeczytaj również
Poradnik: Jak zrobić dobrą mrożoną herbatę Ice Tea z Czarnej Herbaty domowym sposobem
Do zrobienia mrożonej herbaty użyjemy czarnej herbaty Ceylon, raczej nie polecam herbaty First Flush, raczej[...]
kwi
Herbata indonezyjska. Herbata z Indonezji Sumatra Oolong
Herbata indonezyjska słynie w świecie ze swej wysokiej zawartości katechin. Główna produkcja krajowa to herbata[...]
mar
Hibiskus – właściwości, działanie i sposób parzenia herbaty z kwiatów karkade
Hibiskus – właściwości, działanie i sposób parzenia herbaty z kwiatów karkade Napar z kwiatów hibiskusa[...]
wrz
Herbata w Iranie. Historia perskiej herbaty
Pierwsze krzewy herbaciane pojawiły się w Iranie w 1901 roku, po tym gdy irański ambasador[...]
wrz
Otrzymaliśmy wyróżnienie od Ambasady Argentyny Embajada de la República Argentina en Polonia!
3 lipca 2023 r. Rafał Przybylok z Czajnikowy.pl otrzymał prestiżowe wyróżnienie za promocję Yerba mate[...]
lip
Herbata owocowa Truskawki w Czekoladzie, opinie
Truskawki w Czekoladzie to nie herbata, a napar owocowy na bazie hibiskusa. Nie ma w[...]
maj
Herbata czarna Earl Grey, jak parzyć Earl Grey, porady
Earl Grey to czarna herbata z dodatkiem olejku bergamotki. Można powiedzieć, że była to pierwsza[...]
mar
Ile minut trzeba parzyć herbatę? Temperatura wody do parzenia herbaty
Żeby przygotować prawidłowo herbatę musimy przestrzegać zasad parzenia konkretnego rodzaju herbaty. Poniższa tabela zawiera najpopularniejsze[...]
kwi