Bombilla może być wykonana z wielu różnych materiałów. Od różnych metali przez plastik, drewno, aż po ceramikę. Czasem wybieramy bombille tańsze dla oszczędności, czasem droższe ponieważ chcemy zrobić wrażenie lub cieszyć się jakością. Różnorodność materiałów przyprawić może o zawrót głowy, warto zatem pokusić się o mały przegląd bombill i surowców, z których się je wytwarza.
Bombilla ze stali nierdzewnej
Stal nierdzewna. Czyli popularny INOX, jest to skrót od słowa inoxydable czyli nie ulegający utlenieniu. Najprościej mówiąc jest to specjalny stop stali, który poza żelazem ma w składzie domieszki chromu, węgla i niklu w różnych proporcjach. Stal nierdzewna jest dość popularna w kuchni. Chyba nie ma kogoś kto nie miałby przedmiotów wykonanych z tego surowca. Produkuje się z niej sztućce i naczynia. Zalety stali nierdzewnej są liczne. Najważniejsza to trwałość, jest to materiał wytrzymały i mało podatny na zużycie. Dobrze traktowana bombilla może służyć nam równie długo co łyżka.
Bombilla ze stali niklowanej
Stal niklowana. Niklowanie, czyli pokrywanie warstwą niklu wyrobów stalowych ma szereg zastosowań. Jest to rozwiązanie tanie i efektowne, chroni wyrób przed korozją i nadaje estetyczny wygląd. Najczęściej niklowanie odbywa się w etapach. Stal pokrywa się najpierw warstwą miedzi, która jest dobrym podłożem dla niklu, który można wtedy nanieść znacznie cieńszą warstwą co z kolei zmniejsza koszty całej operacji. Bombille niklowane są chyba najpowszechniejsze na rynku dzięki niskiej cenie i bardzo efektownemu wyglądowi. Niestety nie jest to rozwiązanie na lata ponieważ warstwa niklu, z racji nieznacznej grubości może z czasem się zetrzeć odsłaniając metale pod spodem, czyli wspomnianą miedź, ta nie jest aż tak estetyczna i co gorsza może pokrywać się szkodliwym nalotem. Powłoka niklowa może także zostać wyszczerbiona mechanicznie. Na domiar złego bywają osoby, u których nikiel wywołuje reakcje alergiczną.
Bombilla bambusowa
Bambus. Roślina ta tworzy naturalne rurki jak trzcina czy słoma, jest jednak od nich znacznie trwalsza. Bambus zatem aż prosi się o nawiercenie dziurek i używanie jako bombilli. Jest to proste i tanie rozwiązanie. Możemy taką bombille wykonać nawet sami w domu przy odrobinie zaangażowania. Przy zakupie rurki te nie są drogie lecz w używaniu wiążą się z kilkoma, łatwymi do przewidzenia niedogodnościami. Po pierwsze jako materiał organiczny bambus może przejmować aromaty różnych dodatków w mate. Po drugie jest dość nietrwały, może się okazać, że po paru miesiącach używania pojawiają się na naszej bombilli pęknięcia, które uniemożliwiają dalsze używanie rurki.
Bombilla z alpaki
Alpaka. Czyli nowe srebro, jest to stop metali, który z wyglądu przypomina srebro. Jest to mosiądz wysokoniklowy czyli stop miedzi, cynku i niklu, który odróżnia go od normalnego mosiądzu. Stop ten zwany jest czasem niemieckim srebrem, a to dlatego, że niemieccy metalurdzy skopiowali go od Chińczyków. Słowo alpaka czy raczej alpacca nadano metalowi w XIX wieku jako nazwę handlową, gdy nowe srebro stawało się coraz popularniejsze na starym kontynencie. Poza tym, że alpaka jest podobna do srebra, a co za tym idzie estetyczna posiada ona odporność na korozję co czyni z niej doskonały materiał do wyrobu instrumentów takich jak flety czy trąbki, narzędzi i sprzętu medycznego oraz elementów elektronicznych, a nawet monet. Często wykonywało się niegdyś z alpaki biżuterię oraz sztućce. Stąd też pomysł na bombille z tego metalu. Zaletą takiej bombillli jest jej trwałość i estetyczny wygląd, wadą zdecydowanie wysoka cena.
Srebrna bombilla
Srebro. Pomysł na wykonywanie bombilli ze srebra nie wiąże się chyba jedynie z chęcią posiadania ekskluzywnych i drogich przedmiotów. Metal ten posiada cechy, które sprawiły, że produkowano z niego utensylia mające mieć kontakt z żywnością już od dawna. Srebro ma zdolność zabijania bakterii i wirusów, o czym pisał już Hipokrates toteż uważano, że srebrne sztućce i naczynia mogą w pewnym stopniu zdezynfekować żywność i napoje. Inną ważną cechą srebra jest to, że ciemnieje w kontakcie z organicznymi truciznami toteż w dawnych czasach srebrne naczynia pełniły funkcję swego rodzaju zabezpieczenia.Dziś raczej traktujemy srebrne bombille jako biżuterię. Są to piękne przedmioty wysokiej jakości, kunsztownie wykonane i kosztowne. Jest to produkt z wysokiej półki będący poza zasięgiem wielu osób. Gdy jednak już sobie pozwolimy na taki zakup możemy cieszyć się wyrobem trwałym i wysokiej jakości.
Spotkać można także bombille z mniej typowych materiałów. Bywają drewniane, ceramiczne, tytanowe i z tworzyw sztucznych. Jak wszystkie mają one swoje wady i zalety, lecz nie są popularne na naszym rynku. Póki co są raczej ciekawostką.
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Fot. w nagłówku: Jadwiga Janowska
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
199 Produkty
Herbata aromatyzowana
77 Produkty
Herbata zielona matcha
18 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
5 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
97 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
37 Produkty
Przeczytaj również
Czerwona herbata pu-erh sheng czy shu: surowa czy gotowana – różnice
Najlepsze herbaty surowe powinny być leżakowane kilkanaście lat i jest to coś, co każdy koneser[...]
2 Comments
lut
Co to jest Blue Matcha. Niebieska matcha – właściwości, opinie
Herbata mielona to coś, co kojarzy nam się niezmiennie z Japonią i tamtejszą kulturą herbacianą. Jest[...]
kwi
Jak parzyć Yerba Mate w szklance, czy można parzyć Yerba Mate w kubku?
Yerba Mate można parzyć na wiele różnych sposobów. Można parzyć tradycyjnie w kalebasie i pić[...]
sie
Oryginalna herbata po pakistańsku. Przepis
Mówi się, że podróże kształcą. Można by zatem oczekiwać, że pojechaliśmy do Pakistanu by nauczyć[...]
lut
3 alternatywne sposoby na yerba mate, jak parzyć yerba mate bez tradycyjnych akcesoriów?
Otrzymujemy wiele pytań, jak zaprzyjaźnić się z yerba mate, kiedy jej smak nie okazał się[...]
2 Comments
wrz
Zaparzacz do herbaty Youfubei idealny do biura, opinie
Youfubei wygląda z daleka jak french press, ale składa się z dwóch części, które sprawiają,[...]
1 Comments
gru
Iwan Czaj – rosyjska „herbata” (Wierzbówka kiprzyca)
Iwan czaj to napój przygotowywany z liści wierzbówki kiprzycy. Nie jest to wbrew nazwie herbata,[...]
kwi
Jak poprawić smak yerba mate?
My chcemy dziś zastanowić się jak wpłynąć na smak yerba matę, który nie do końca[...]
mar