Znów będzie o wirusie. Niedawno o nim już pisaliśmy w kontekście herbaty, ale znów wracamy do tematu. Nie dlatego, że łowimy sensacje i łatwo-klikalne nagłówki. Piszemy dlatego, że śledzimy związane z herbatą wiadomości, aktualności oraz nowe odkrycia naukowe związane z herbatą. Czasy mamy takie, że wiele wysiłków naukowego świata skupia się właściwie na jednym temacie. Chcielibyśmy przybliżyć wam wyniki najnowszych badań grupy japońskich badaczy. Opublikowano je raptem kilka dni temu. Nie są to pierwsze badania usiłujące ustalić wpływ herbaty na nowego wirusa, ale pierwsze, które mogą pochwalić się tak dobrymi efektami.
Czy herbata niszczy wirusa?
Dowodzą one, że pewne składniki zawarte w herbacie mają znaczący wpływ na najsłynniejszego ostatnio wirusa, jego aktywność oraz zakaźność. Interesuje nas tutaj – po pierwsze – najaktywniejszy z polifenoli herbacianych EGCG (galusan epigalblokatechiny). Substancja ta występuje w największych ilościach w zielonej herbacie, gdzie jej zawartość może dochodzić do 7 gramów na 100 gramów herbaty.
Drugą substancją jest mało znana jeszcze teasinensyna A (TSA). Występuje ona w czarnej herbacie i jest produktem przemiany EGCG. Kolejną, która okazała się istotna w badaniach jest jedna z pochodnych teaflawiny oznaczona skrótem TFDG.
Ważne dla nas jest, że to herbata czarna zawiera znaczące ilości dwóch ostatnich substancji, co więcej EGCG również jest w niej obecna choć w ilości ponad siedmiokrotnie mniejszej niż w herbacie zielonej. Zastosowano zatem poza wyizolowanymi substancjami również napar herbaty czarnej do badania wirusa.
Efekty są zdumiewające. Okazuje się, że wirus SARS CoV-2 potraktowany EGCG został znacząco dezaktywowany, a pod wpływem TSA oraz TFDG wykazywał jedynie 0,01% dawnej zakaźności.
Badanie z udziałem naparu herbaty czarnej również zaskakuje. Miano wirusa (minimalna ilość badanej substancji, w której wykrywa się conajmniej jednego aktywnego wirusa, jest to miara stopnia zainfekowania) po minucie kontaktu z czarną herbatą zredukowało się do poziomu niewykrywalnego w badaniu, to znaczy, że jego ilość spadła poniżej 0,001 stanu początkowego. Przekładając to na język reklamy, czarna herbata usunęła 99,9% wirusów.
Brzmi to wszystko może zbyt optymistycznie, ale takie rezultaty osiągnięto w badaniu laboratoryjnym. Daleko jeszcze do tego, by stwierdzić, że picie czarnej herbaty leczy z tej choroby lub przed nią zabezpiecza. Z pewnością za wcześnie, aby zastępować szeroko stosowane środki dezynfekcyjne czarną herbatą. Nie można jednak zignorować potencjału tych badań, no i oczywiście warto o nich mówić i śledzić dalszy ich rozwój. Pijmy herbatę i trzymajmy się zdrowo.
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Po więcej szczegółów zapraszamy do: Significant inactivation of SARS-CoV-2 by a green tea catechin, a catechin-derivative and galloylated theaflavins in vitro; Eriko Ohgitani, Masaharu Shin-Ya, Masaki Ichitani, Makoto Kobayashi, Takanobu Takihara, Masaya Kawamoto, Hitoshi Kinugasa, Osam Mazda
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
188 Produkty
Herbata aromatyzowana
77 Produkty
Herbata zielona matcha
18 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
97 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
37 Produkty
Przeczytaj również
Obróbka kawy: od ziarenka po filiżankę. Jak obróbka kawy wpływa na smak i jakość?
Od wieków wiedza na temat sposobu jej uzyskania z owoców krzewu kawowca, jak i proces[...]
lis
Herbata w Polsce odchodzi do lamusa? Badania pokazują, że wprost przeciwnie!
15 grudnia obchodzony jest na świecie Międzynarodowy Dzień Herbaty. Tego dnia warto zastanowić się nad[...]
gru
Rooibos herbata z Afryki, jaka najlepsza, wszystkie właściwości
Czerwona herbata rooibos. Ileż razy słyszeliśmy takie określenie. Wciąż zatem warto podkreślać, że rooibos nie[...]
wrz
Imbir: właściwości, działanie. Dodatki do herbaty #2
Dzięki zawartości olejków eterycznych imbir posiada swój charakterystyczny, odświeżający i lekko cytrynowy aromat. Działa rozgrzewająca[...]
1 Comments
lut
Czajnik Sencor SWK-1900 z regulacją temperatury dla herbaciarzy, opinie
Dla kogo czajnik z regulacją temperatury? Dla osób pijących dużo herbat i to różnych herbat.[...]
lip
Yerba mate guampa
Guampa to naczynie do picia yerba mate w wersji tereré czyli zaparzonej na zimno. Wykonane[...]
Zielona herbata Milky Mao Feng parzenie, opinie
Herbata Milky Mao Feng pochodzi z Chin, dokładniej z prowincji Hubei. Nazwa „Mao Feng” odnosić[...]
mar
Ginko Biloba. Miłorząb Japoński
Ginko Biloba to jedyne żyjące obecnie drzewo liściaste, które jest nagonasienne. Napar z miłorzębu japońskiego[...]
gru