ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Dlaczego wszystko ma smak kurczaka, co stresuje rośliny i skąd obornik w piekarniku, czyli czym pachnie herbata?

Herbata ma swój niepowtarzalny aromat i nie chodzi mi o dodatki aromatyczne, lecz nuty zapachowe występujące w czystej herbacie, jakie wprawieni sensorycy oraz sommelierzy potrafią wyczuć i nazwać. Nazwać je potrafią także chemicy, choć mniej opisowo i zrozumiale. Tymczasem chemia może okazać się fascynująca, jeśli dokładniej się jej przyjrzymy.

Substancje chemiczne zawarte w herbacie

Zapewne nikogo spoza chemicznej branży nie zainteresuje lista trudnych do wymówienia związków chemicznych. Wiele osób jednak może zainteresować kilka mniej oczywistych i zaskakujących chemikaliów, jakie matka natura zmieściła w naszym czajniku.

Substancje aromatyczne w herbacie. Dlaczego wszystko ma smak kurczaka?
Substancje aromatyczne w herbacie. Dlaczego wszystko ma smak kurczaka?

Kiedy sensorycy mówią, że herbata ma aromat kwiatowy, często mówią wtedy o kwasie jasmonowym, który jest tylko jednym z wielu kwiatowych aromatów, jakie w naparze znajdziemy. Same rośliny potrzebują go, aby regulować swój wzrost. To on odpowiada za dojrzewanie owoców oraz regulowanie wzrostu pędów. Ma też związek ze stresem roślin. Okazuje się, że większe jego stężenie oraz substancji z nim związanych występuje u roślin zaatakowanych przez szkodniki.

Decadienal to nazwa innego związku z dziedziny chemii organicznej występującego w herbacie zielonej i czarnej, który w większej ilości występuje w chlebie, prażonych orzechach, rybach, wołowinie i maśle. W zależności od stężenia może wydzielać różne zapachy, ale najbardziej charakterystycznym dla tej substancji jest zapach smażonego kurczaka. Właśnie w ten sposób był wykorzystywany jako aromat do żywności. Niestety w UE wprowadzono pewne restrykcje, ponieważ o ile w naturalnym stężeniu w roślinach nie jest szkodliwy, o tyle w dużej ilości, jako aromat może mieć działanie kancerogenne.

Szklany termos z zaparzaczem do herbaty Bamboo 380ml
Szklany termos z zaparzaczem do herbaty Bamboo 380ml

Inną ciekawą substancją jest hexenal, który ma bardzo „zielony” aromat, w odpowiednim rozcieńczeniu pachnie jak jabłka, zwłaszcza zielone. Interesujący jest fakt, że w jabłkach ma on wpływ na bukiet aromatyczny owocu w dość nietypowy sposób. Otóż w czasie żucia jabłka zaczyna się reakcja z enzymami śliny i przy różnym pH w ustach można czuć różne aromaty. Jest to przykład na to, że różne osoby mogą różnie czuć smak już na poziomie chemicznym.

Podobnie brzmiący hexanal odpowiada za zapach świeżo skoszonej trawy. Wiele osób wprost ubóstwia ten aromat, oni również zwykle lubią arbuzy. Okazuje się, że zapach zielonej herbaty, trawy i arbuza ma w sobie coś podobnego. Jest to właśnie hexanal.

Salicylan metylu odpowiada w herbacie za miętowy aromat, w świecie roślin zaś znajduje ciekawe zastosowanie. Okazuje się, że roślina zaatakowana przez szkodniki może go wytworzyć aby zwabić owady drapieżne, które żywią się szkodnikami. Jeśli poczujemy więc w czystej herbacie nutkę miętową, to tak właśnie roślina woła o pomoc.

Herbata oolong Zhangping Shui Xian 8g
Herbata oolong Zhangping Shui Xian 8g

Alfa i beta jonony słyną ze swego fiołkowego zapachu lub drzewa cedrowego. W herbacie są to jedne z aromatów kwiatowych i drzewnych lecz w przemyśle znalazły nowe zastosowanie. Poza rolą w perfumerii jest to surowiec do produkcji witaminy A.

Warto jeszcze spojrzeć na produkty tak zwanej reakcji Maillarda. Jest to reakcja, która zachodzi podczas ogrzewania każdego produktu spożywczego zawierającego białka i cukry. Możemy ją zaobserwować ją we własnym piekarniku na przykład podczas pieczenia chleba. W herbacie, która zawsze przechodzi jakąś formę obróbki cieplnej również zachodzi ta reakcja, a aromatyczne produkty jakie uzyskujemy mogą być tak samo niespodziewane jak te stworzone przez matkę naturę.

W czasie reakcji Maillarda powstaje w herbacie między innymi indol, który mówiąc wprost, cuchnie. Znaleziono go także w kale i jest odpowiedzialny za smród obornika. Kiedy więc sensoryk opisuje w herbacie nuty zwierzęce to właśnie poczuł w niej indol. Inny produkt tej reakcji to dwusiarczek dimetylu, który pachnie czosnkiem.

Herbata Sumatra Highland Chin Chin oolong w terenie
Herbata Sumatra Highland Chin Chin oolong w terenie

To tylko niektóre z ciekawych związków chemicznych. Mimo, że odkryto w herbacie całe dziesiątki złożonych substancji chemicznych odpowiedzialnych za aromat, wciąż trwają prace nad zidentyfikowaniem wszystkich. Może kiedyś będzie można w pełni odtworzyć zapach różnych herbat w probówce, tymczasem jednak szukajmy ich we własnej czarce.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Fot. główne: Jadwiga Janowska

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Japonia okiem herbacianego turysty (część 2)

Jadąc do Japonii, trzeba przygotować się na kilka rzeczy. Herbata nie jest widoczna, prędzej trafimy[...]

Ziołowa mieszanka. Herbata złodziei

Skąd popularność olejku złodziei? Jest to spowodowane intensywnymi właściwościami dezynfekującymi. Obecna jego wersja zawiera w[...]

Czym różni się herbata liściasta od herbaty ekspresowej?

Wiele mówi się o tym, że herbata liściasta jest lepsza od herbaty ekspresowej w torebkach.[...]

6 kolorów herbaty. Czym jest herbata?

Pamiętajmy, że wszystkie kolory herbaty jakie możemy spotkać pochodzą od jednej rośliny. Dawno temu, gdy[...]

Herbata z prowincji Darjeeling, Steinthal: parzenie, opinie

Ogród Steinthal jest jednym z ponad 80 słynnych indyjskich ogrodów herbacianych. Położony jest w zachodniej[...]

Jak przechowywać herbatę? W czym przechowywać herbatę? Opinie

Kupioną herbatę najlepiej przesypać do czystego i wolnego od innych zapachów (zwłaszcza poprzedniej herbaty) naczynia.[...]

2 Comments

Jaka woda do kawy? Mineralizacja, z kranu, twardość wody

Bardzo istotne jest, aby uświadomić sobie, że woda nie jest substancją posiadającą nieskończoną zdolność do[...]

Prowincja Sychuan: historia herbaty w Chinach

Syczuan jest prowincją w południowo-zachodnich Chinach, która uchodzi za kolebkę upraw herbacianych w całych Chinach.[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.