Pamiętajmy, że wszystkie kolory herbaty jakie możemy spotkać pochodzą od jednej rośliny. Dawno temu, gdy Europejczycy odkrywali dopiero herbaciany napar panował pogląd, że herbata czarna i zielona pochodzą od różnych roślin. Jest to oczywiście nieprawda. Różne herbaty przechodzą różnorakie procesy w trakcie produkcji ale wszystkie one wywodzą się z jednego gatunku krzewu.

Jakie rodzaje herbaty możemy wyróżnić?
Przede wszystkim znaną każdemu herbatę czarną o ciemnych, niemal czarnych, niewielkich zwykle liściach dających aromatyczny napar w kolorze brązu z nutą bursztynu, miodu, lub czerwonego wina. Oto najpopularniejsza herbata na świecie i nam wszystkim najbardziej znana.

Kolejna to herbata zielona, mająca liście zielone w różnych odcieniach, od żółtawych przez oliwkowe po ciemną „choinkową” zieleń. Napar tych herbat jest jasny i łagodny o kolorze od słomkowo żółtego przez odcienie zieleni do zielono-żółtego. Jest to herbata, z którą wielu z nas się spotkało i którą wielu kosztowało. W Europie jednak zielona herbata nie przyjęła się, gdy pierwszy raz pojawiła się na naszym kontynencie i nadal najchętniej wybieramy czarną.
Następna, o której słyszeliśmy to herbata biała. Najzdrowsza i najszlachetniejsza mające listki w głównej mierze pokryte lekkim białym puszkiem, stąd pochodzi jej nazwa. Są ta najczęściej najmłodsze listki o największej zawartości dobroczynnych substancji. Jej napar ma barwę od blado żółtawej do żółtej, często opisywanej jako słomkowa. Potocznie uważamy jednak, że jej napar jest słaby, o delikatnym smaku.

Słyszeliśmy często jeszcze o herbacie czerwonej. Kojarzymy słowo Pu-Erh określające tę grupę herbat, lecz nie wiemy zwykle o niej za wiele. Jest to herbata post-fermentowana, sezonowana jak dojrzewające sery lub wino. Cechuje się brązowym odcieniem liści i często, przynajmniej gatunki wyższej jakości, prasowana jest w tak zwane ciastka o różnym kształcie. Napar tej herbaty jest ciemny, wręcz czarny lub brązowy o intensywnym, często ziemistym aromacie trudnym do pomylenia z innymi herbatami. Może właśnie z tego powodu nie jest to popularna herbata.
Kolejne dwa rodzaje herbat, które w naszych stronach są już mniej znane lub zgoła zupełnie obce to herbaty żółte oraz oolongi zwane herbatami turkusowymi.

Żółtą herbatę najprościej opisać jako herbatę kiszoną choć nie do końca odzwierciedla to proces jaki przechodzą liście herbaciane przed ich suszeniem. Cechuje się ciemno-zielonym kolorem listków o lekkim żółtawym połysku oraz żółtym naparem o specyficznym aromacie.
Herbaty niebieskie lub turkusowe to inaczej mówiąc herbaty, będące w połowie drogi między herbatą zieloną i czarną. Kolor mają różny, od zielonego lub zielonkawo-żółtego aż do jasno-brązowego lub brązowego, czasem nawet niemal czarnego. Po zaparzeniu zwykle rozwijają się w całe liście. Gama aromatów natomiast jest trudna do opisania ponieważ niebieskie herbaty serwują nam najbogatszy i najbardziej różnorodny bukiet smakowy.

Definicja herbaty
Wiemy już zatem, że herbata to także nazwa herbacianego suszu pochodzącego z rośliny herbacianej oraz nazwa naparu przygotowanego z tegoż suszu w różnych, sześciu kolorach.
I to tyle. Pozostałe „herbaty” z którymi się spotykamy na co dzień nie są już herbatami. W całym tym różnorodnym wachlarzu możemy spotkać różne napary owocowe i ziołowe, które potocznie, choć niepoprawnie nazywamy herbatami. Pamiętajmy jednak, że aby herbatę nazwać herbatą, musi ona w składzie zawierać liście pochodzące z krzewu herbacianego.
W ten sposób mamy już pełną definicję. Herbata to nazwa wiecznie zielonej rośliny z gatunku camellia, występującej w postaci krzewów i drzewek, popularnej w uprawie na całym świcie. Herbatę rozróżnia się w dwóch podstawowych gatunkach camellia sinensis oraz camellia asamica czyli herbata chińska i assamska. Słowem „herbata” określa się także przetworzony susz liści tych roślin służący do przygotowania naparu. W zależności od stopnia i sposobu przetworzenia znane jest sześć kolorów herbaty: czarna, zielona, czerwona czyli Pu-Erh, biała, żółta i niebieska czyli oolong. Herbata to także nazwa naparu przygotowanego z suszu herbacianego oraz potoczna nazwa innych naparów ziołowych i ich suszu.
Nie chciałbym Was zanudzać zbędną ilością słów, ale problem nazwy herbaty i rozdzielenia jej od innych naparów to coś z czym każdy herbaciarz wcześniej czy później będzie musiał się zmierzyć. Powinienem więc wyjaśnić skąd u nas taka wieloznaczność w słowie herbata.
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
219 Produkty
Herbata aromatyzowana
75 Produkty
Herbata zielona matcha
22 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
103 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
35 Produkty
Przeczytaj również
Herbata zielona Gunpowder, zielona herbata, parzenie. Herbata jak proch strzelniczy
Gunpowder to zielona herbata, a jej zwinięte w kulki listki przypominają proch strzelniczy. Dawniej była[...]
sie
Japońska zielona herbata, której warto spróbować! Opinie
Oto lista najpopularniejszych zielonych herbat pochodzących z Japonii, których koniecznie musicie się napić.
cze
Herbata zielona Shincha
Shincha to nazwa pierwszego wiosennego zbioru herbat w Japonii, a jednocześnie nazwa herbaty pochodzącej z[...]
sie
Masala Chai, jak zrobić samemu w domu rozgrzewającą herbatę korzenną
Jak zrobić mieszankę przypraw i korzeni Masala Chai, która rozgrzeje nas w jesienne wieczory? Wystarczy[...]
paź
Bombilla: Yerba Mate
Bombilla jest to przypominająca łyżkę rurka do picia yerba mate. Istotą działania bombilli jest filtrowanie[...]
lip
Herbata zielona Sencha, parzenie zielonej herbaty, właściwości zielonej herbaty
Herbata zielona Sencha stanowi 80% produkcji w Japonii, jest to herbata bardzo dobra, choć powszechnie[...]
maj
Herbaciarnia Gander’s Tea Room Warszawa
Herbaciarnia Gander's Tea Room Warszawa dane kontaktowe: telefon: 531 219 933, adres: Warszawa, ul. Francuska[...]
Herbata zielona koreańska Hyunmicha-Garucha, porównanie z ekspresówkami koreańskimi
Sejak (Se-jak) to nie nazwa herbaty, a grupy herbat, która mówi nam, że herbatę zebrano[...]
maj