Herbata z liści kawy to nie tylko nowy i modny napój. Historia tego naparu jest bardzo długa. Uważa się, że w Afryce sięga ona setek lat. W Etiopii, która słynie z kawy, napój ten nazywa się kuti. Co ciekawe, spotkać można informacje jakoby miejscowi cenili sobie napar z liści tak bardzo, że zdarza im się zbierać tylko je, pozostawiając wiśnie kawowe na gałęziach.
Podobnie do Etiopii, także w Indonezjii od dawna popularna jest herbata z liści kawy. Pija się ją także w Indiach i na Jamajce. Ludzie zachodu dopiero niedawno skupili na niej swoją uwagę, ponieważ pojawiać się zaczęły doniesienia ze świata nauki o prozdrowotnych właściwościach takiego napoju. Wcześniej uważano liście kawy za namiastkę kawy, nie dającą pełni smaku i działania pobudzającego alternatywę. Dlatego też nie udało się wprowadzić liści kawy w Europie w XIX wieku. W Indonezji, gdzie rozpoczęto uprawy kawy, miejscowi pracownicy nie mieli prawa jej pić w czasie produkcji, więc przygotowywali swoją własną wersję z wysuszonych i podprażonych liści. Napój ten serwowano w łupinach kokosa z mlekiem i innymi dodatkami jak imbir.
Dlaczego warto pić napar z liści kawy?
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, że napar ten wcale nie smakuje jak kawa, nie smakuje także jak herbata choć rzeczywiście bliżej mu do niej. Jest to więc propozycja dla tych, którzy szukają nowych smaków i nie są przywiązani mocno do kawowego aromatu.
Napar z liści kawy zawiera niewielkie ilości kofeiny, w jednym kubku tego napoju jest jej około 20mg czyli przynajmniej czterokrotnie mniej niż w parzonej kawie. Dużo mniejsze niż kawa i herbata. Doskonale sprawdzi się dla osób wrażliwych na tę substancję.
Okazuje się, że herbatka z liści kawy jest dużo zdrowsza niż kawa. Zawiera liczne przeciwutleniacze i to nawet w większej ilości niż niektóre zielone herbaty.
- Zawiera też mangiferynę – substancję znaną dotąd jedynie z mango. Jest to silny przeciwutleniacz, któremu przypisuje się właściwości przeciwzapalne oraz regulujące poziom cholesterolu i cukru we krwi. Jest to także silny przeciwutleniacz, nawet w niewielkim stężeniu może chronić przed uszkodzeniem przez wolne rodniki nasze komórki i DNA.
- Poza tym w liściach kawy występuje kwas chlorogenowy, który ma dobroczynne działanie na układ sercowo-naczyniowy. Obniża ciśnienie krwi oraz. Reguluje też poziom cukru we krwi. Przypisuje mu się także działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.
Jak parzyć liście kawy?
Etiopczycy tradycyjnie gotują liście kawy przez pół godziny dodając do nich nieco soli i cukru. W warunkach domowych mamy do dyspozycji liście przygotowne do parzenia jak herbata. Pamiętajmy jednak, że napój ten nie jest herbatą, a raczej naparem ziołowym.
- Podobnie jak zioła liście kawy parzone powinny być wrzątkiem w czasie 4-8 minut.
- Stosujemy dozę około 2 gramów na filiżankę.
- Można do gotowego naparu, według uznania dodać nieco cukru i mleka jak do kawy.
Wyświetlacz YT pokazuje informację o tym, że film jest prywatny.