Krzewy herbaciane, z których produkowana jest herbata oolong Da Hong Pao, rosną w górach Wuyi Shan. W czasie obróbki liście herbaty są znacznie utleniane – aż w 60%. Da Hong Pao określana jest sformułowaniem czarny oolong, właśnie ze względu na silne utlenienie jej suszu, który w kolejnej fazie poddaje się dodatkowemu prażeniu. Sama nazwa – Da Hong Pao – oznacza Wielką Szkarłatną Szatę. Herbata ta należy do jednej z najbardziej docenianych chińskich herbat, a niektórzy określają ją mianem królowej w świecie tego napoju.
Co ciekawe – grupy klasowe, w których powstaje herbata oolong Da Hong Pao, określa się w zależności od pochodzenia krzewów, z których jest ona zbierana. Zdecydowanie najwyższą, a co za tym idzie – najdroższą – klasę zasila herbata produkowana z wiekowych krzewów Da Hong Pao. Klasa ekonomiczna wywodzi się z krzewów spokrewnionych z krzewami tradycyjnymi. Warto zaznaczyć, że nawet wersja ekonomiczna tej herbaty uznawana jest za wysokojakościowy gatunek.
Encyklopedia herbaty Herbata
Herbata Da Hong Pao oolong
Herbata Da Hong Pao to wyśmienity oolong wysokiej fermentacji o specyficznych, skręconych, ciemnych listkach. Jego nazwa oznacza wielką czerwoną szatę, co w Chinach odnosiło się do zwyczaju odznaczania najlepszego studenta na roku czerwoną szatą w dniu zakończenia szkoły.
czytaj całość...Czajnikowy TV Herbata Publikacje
Herbata oolong – poradnik
Kolorów herbaty jak wiadomo jest sześć. Nie zawsze jest to takie oczywiste, a czasem niezbędne zdaje się być podzielenie niektórych z nich na podkategorie, aby temat nieco bardziej rozjaśnić. Dzielimy herbatę na sześć podstawowych kolorów ze względu przede wszystkim na sposób obróbki liści. Herbata oolong, zwana turkusową albo nawet niebieską,[...]
czytaj całość...Encyklopedia herbaty Herbata Publikacje
Herbata Oolong (Ulung, Wulung)
Niebieska herbata Oolong, zwana też smoczą herbatą, to napar przyrządzany z liści herbaty Camellia Sinensis. Liście poddaje się częściowej fermentacji (półfermentacji) i pozostawia na słońcu do częściowego zwiędnięcia, następnie wkłada do wiklinowych koszy i potrząsa.
czytaj całość...Kolor, zapach i smak
Jej susz jest ciemnej barwy, od brązu po zieleń, listki zaś pozwijane. Napar ma kolor złoto-pomarańczowy. W smaku pełna, pozostawia słodki posmak. Da się w niej wyczuć nuty karmelu i ciemnego cukru. Da Hong Pao należy do herbat cierpliwych, więc ciężko ją popsuć podczas przyrządzania. Napar można parzyć kilkukrotnie, najlepiej dwa, trzy razy.
Skład: herbata oolong (100%)
Kraj pochodzenia: Chiny
Waga: 50g
Czas parzenia herbaty
1-3 min
Temperatura parzenia herbaty
90°C
Ilość herbaty
3 g / 120ml
Jaro Wildcat (zweryfikowany) –
Dodam tylko , że parzylem 5 g liści w 150 ml wody
Jaro Wildcat (zweryfikowany) –
Mnie napar zasmakował – szczególnie pierwsze i drugie parzenie (pierwsze przez 1minutę – woda 87°C , drugie przez 1 minutę 45 sek.) . Dopiero w 3 i 4 parzeniu ( odpowiednio po 2min50 sek i 3min40sek ) smak zmienił sie na lekko gorzki i trochę ziemisty – ciekawy ( być może dlatego , że lubię gorzkie smaki ) lecz 1 i 2 parzenie bardziej przypadło mi do gustu. Będę i z innymi oolongami się zapoznawał ale ten spokojnie mogę polecić…
b.kros (zweryfikowany) –
Zgadzam się z przedmówcą, herbata nie sprawia mi przyjemności.
tojatomek (zweryfikowany) –
Niestety jej smak i aromat tej herbaty pozostawia sporo do życzenia. Choć po wypiciu na dnie czarki jest charakterystyczny piękny zapach. Sądzę jednak, że na Da Hong Pao czy inne wysoko fermentowane górskie oolongi warto wydać więcej, niż skusić się niższą ceną, a potem się do nich zrazić.