Selecta to stara, paragwajska yerba, która w 2020 roku świętowała swoje siedemdziesięciolecie. Początki Selecty sięgają 1942 roku, gdy zasadzono pierwsze drzewka mate, lecz sama marka liczy swą historię od 1950 roku, gdy zebrano i przetworzono pierwsze liście, czyli gdy fizycznie pojawiła się na rynku.
Podobnie jak wiele firm produkujących yerba mate, także grupa będąca właścicielem marki Selecta, zajmuje się innymi gałęziami produkcji rolnej. Poza mate, wytwarza się tutaj znaczne ilości ryżu, roślin oleistych oraz bydła, a także orzechy i tapiokę. Jest tu także hotel z kwaterami dającymi możliwość wypoczynku i rekreacji w kontakcie z naturą oraz sale umożliwiające organizacje imprez. Firma rozwijała się prowadząc swoją działalność zgodnie z wszelkimi wymogami produkcji rolnej oraz przepisami środowiskowymi. Na oficjalnej stronie pojawiają się także odniesienia do wartości patriotycznych i religijnych. W ramach działalności grupy funkcjonuje też fundacja, która wspiera edukacje młodzieży. Co do samej yerba mate znajdujemy informacje, że materiał pozyskiwany jest w Bella Vista i San Rafael del Parana w Itapua w Paragwaju.
Obecnie Selecta jest sprzedawana poza rynkiem wewnętrznym także do 28 krajów świata, gdzie ma swoje przedstawicielstwa, w tym do Polski.
W ofercie Selecty znajdziemy oczywiście mate czystą w kilku wersjach, tradycyjną, grubo ciętą, bez łodyżek oraz wersję wyselekcjonowaną. Poza tym dostępna jest mate prażona z czekoladową nutką typową dla tego typu suszu. Jest także szeroki wachlarz aromatyzowanej yerba mate – w tym sporo mieszanek ziołowych z miętą, boldo, miętą polną, anyżem, rumakiem i koprem, catuabą, eukaliptusem, a nawet bogatą w witaminę C acerolą. Wśród owocowych dodatków jest szczególnie popularna guarana oraz cytryna, pomarańcza, jabłko, morela czy marakuja. Wspomnieć warto o wersji silueta będącej kompozycją wspomagającą utratę wagi, aromatyzowana jest cytrusami.
Jak smakuje yerba mate Selecta?
Wielu osobom nie trzeba jej aromatu przedstawiać, ponieważ jest to dość popularna marka w naszym kraju. Ci, którzy chcieliby dopiero spróbować, muszą pamiętać, że jest to mate typowo paragwajska, dymiona i drobna. Poza miłą słodyczą i pożądaną goryczką znajdziemy tu dymne, drzewne nuty pochodzące z procesu barbaqua. Smak jest wyraźny, a pobudzenie stosunkowo intensywne. Dobrze udaje się w wersji terrere, czyli przygotowana na modłę paragwajską, z lodem. Szczególnie warto tu polecić wersje ziołowe.
Ciekawostką jest ogromna ilość kofeiny deklarowana przez producenta na opakowaniu. Jeśli wierzyć tym danym to pół litra naparu ma czterokrotnie wyższą zawartość kofeiny niż popularny napój energetyczny i trzykrotnie wyższą niż przeciętna kawa.
Polecić te mate możemy każdemu miłośnikowi paragwajskich yerb. Jest to typowy przedstawiciel tego smaku. Dobra będzie tym samym dla początkujących chcących sprawdzić czy Paragwaj to coś, co pokrywa się z ich gustem. Godna polecenia jest także dla osób lubiących mate na zimno. Także osoby poszukujące solidnej porcji kofeiny powinny się zainteresować tą marką. Odradzamy za to osobom, które cenią sobie trawiaste i świeże smaki mate argentyńskiej, a szczególnie brazylijskiej. Nie koniecznie jest to dobra propozycja dla tych, którzy szukają wyrafinowanego smaku, ponieważ marka ta stawia raczej do dobry stosunek ceny do jakości. Nie nadszarpnie portfela, jeśli pijamy dużo mate codziennie, bo jest to jedna z tańszych yerba mate zwłaszcza, gdy kupujemy ją w dużych opakowaniach.
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
189 Produkty
Herbata aromatyzowana
77 Produkty
Herbata zielona matcha
18 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
97 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
37 Produkty
Przeczytaj również
Dong Ding, Tung-ting
Herbata niebieska (turkusowa) oolong produkowana na Tajwanie. Uznana za jedną z lepszych tajwańskich herbat. Pierwsze[...]
mar
Naturalny słodzik do herbaty Stewia zamiast cukru
Stewia to roślina, która występuje dziko i jest uprawiana w Ameryce Południowej. Teraz uprawa się[...]
mar
Yerba mate a kawa
Często od nowicjuszy rozpoczynających przygodę z yerba mate, można usłyszeć, że pragną wypróbować ten ciekawy[...]
cze
Herbaty ciemne Pu-Erh i Hei Cha
Wiele osób zapewne już wie, że to co potocznie nazywamy w Polsce herbatą czerwoną jest[...]
lut
Dlaczego cenimy puszek na herbacianych pączkach?
Włochate pączki są bardzo cenione przez herbaciarzy, bo cechują się wyjątkowym aromatem i słodkim smakiem.[...]
maj
Bubble Tea nie taka zdrowa. Lepiej zrobić samemu, niż kupować gotową
Dystrybutorzy w procesie komponowania własnej bąbelkowej herbaty sugerują dodatki, które nie tylko nie mają nic[...]
sty
3 nietypowe herbaty z dziwnych miejsc
Wiele regionów produkujących herbatę słynie z tej jednej, jedynej kojarzącej się z danym miejscem jak[...]
wrz
Napój izotoniczny z herbaty. Herbata zielona Long Jing na zimno
Long Jing już sam z siebie pozytywnie wpływa na nasz organizm. Dlatego swój napój izotoniczny[...]
cze