Herbata ma tak wiele obliczy i rodzajów, że z powodzeniem może nam towarzyszyć przez większość dnia. Jeśli pojęcie samej herbaty pociągniemy na inne napary nie zawierające herbaty jako takiej, może się okazać, że właściwie pić możemy ją nawet tuż przed snem.
Wiele osób lubi zaczynać dzień od herbaty lub kawy. Warto podkreślić, że oba te napoje działają drażniąco i nie powinny być pierwszym, co trafia rano do pustego żołądka.
Herbata do śniadania
Mocna herbata może zawartością kofeiny zbliżyć się nawet do słabej kawy. Skutecznie zatem można pobudzić się rano herbatą zamiast kawą. Zwłaszcza jeśli nie przywykliśmy do ogromnej porcji kofeiny na początek dnia. Dla osób, które w ogóle nie potrzebują kofeiny, istnieją także specjalnie skomponowane mieszanki ziołowe. Osoby te mogą do śniadania wybrać aromatyczne, tonizujące zioła, jak hibiskus lub śniadaniową mieszankę z miętą, hibiskusem i trawą cytrynową, która poprawi trawienie i orzeźwi doskonale komponując się ze śniadaniem.
Jeśli chcemy, by była to herbata przez duże „h”, z pomocą przyjdą nam Anglicy, których herbaciana kultura doprowadziła do powstania specjalnych blendów, właśnie przewidzianych do picia przy śniadaniu.
Doskonale sprawdzą się tutaj mieszanki śniadaniowe English Breakfast Tea lub Irish Breakfast Tea. Tradycyjna herbata angielska pijana jest z dodatkiem mleka, ale także osoby preferujące popularną w Polsce herbatę z cytryną i cukrem docenią te mieszanki, ponieważ dają odpowiednio mocny aromat, nie dający się przyćmić dodatkom.
W ciagu dnia pracy, kiedy wiele osób sięga po kolejną kawę doskonale sprawdzi się herbata zielona. Zawiera ona l-teaninę, która pomaga walczyć ze stresem. Nie usypia jak niektóre herbatki ziołowe stosowane na odprężenie, lecz poprawia koncentrację i wydajność. Działa przeciwlękowo i pozwala skupić się na zadaniu.
Wielu z nas wybiera także yerba mate zawierająca dużą ilość kofeiny. Jest wygodna w pracy, ponieważ tradycyjnie zalewa się wiele razy ten sam susz, dzięki czemu możemy jedynie dolewać wody do naszego matero zamiast sięgać po kolejną kawę czy parzyć napój od nowa.
Podczas aktywności fizycznej również warto sięgnąć po herbatę zieloną. Dzięki zawartym w niej polifenolom może znacznie poprawić efekty treningu. Wspomaga spalanie kalorii oraz przyśpiesza regenerację mięśni po wysiłku. Polecić można tutaj także zmieloną na gładki puder zieloną herbatę matcha, która zawiera także sporą ilość kofeiny oraz zostający przy innych herbatach w wyrzucanych fusach chlorofil mający działanie oczyszczające.
Co pić po obiedzie?
Nie tylko herbata może wspomagać nasz układ pokarmowy.
Po sutym posiłku doskonała będzie herbata typu Pu-Erh zwana w Polsce czerwoną. Poprawia metabolizm tłuszczy oraz wspomaga pracę jelit. Jest także prebiotykiem. Na marginesie warto wspomnieć, że poranek po imprezie bywa trudny. Tutaj także może pomóc herbata Pu-Erh która pomaga pozbyć się toksyn z ciała.
Często sięgamy po jedzeniu także po zioła. Niezastąpiona jest tutaj mięta, która wspomaga trawienie dzięki zwiększeniu wydzielania soków żołądkowych. Działa także rozkurczowo. Osoby z chorobą wrzodową, aby ustrzec się przed zgagą po jedzeniu mogą wybrać rumianek.
Popołudniowa herbata pasująca doskonale do podwieczorku to słynny angielski five o’clock czyli czarna herbata z mlekiem. Doskonała będzie tutaj też delikatna herbata Darjeeling lub aromatyzowana mieszanka o charakterze deserowym, na przykład z dodatkiem owoców, wanilii lub czekolady.
Herbata na wieczór
Wieczór to czas kiedy sięgamy chętniej po napary nie zawierające kofeiny. Doskonały przed snem będzie honeybush, czyli podobny do popularniejszego rooibosa miodokrzew afrykański. Pomaga się odprężyć dzięki zdolności rozluźniania mięśni.
Rooibos także jest dobrym wyborem. Można zaproponować go także dzieciom. Jest łagodny i aromatyczny. Nie zawiera substancji drażniących ani kofeiny. Na wieczór polecamy także rożnego rodzaju mieszanki owocowe, smaczne i niepobudzające. Tutaj już każdy musi dobrać coś do swojego gustu z szerokiej oferty dostępnej na rynku.
Osoby mające problem z zasypianiem wybrać powinny wieczorem melisę lub uspakajające mieszanki ziołowe z miętą, lawendą czy chmielem.
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok. Tekst powstał na potrzeby dokumentacji telewizyjnej.
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
189 Produkty
Herbata aromatyzowana
77 Produkty
Herbata zielona matcha
18 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
97 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
37 Produkty
Przeczytaj również
Paluszki Mister Choc z czekolady deserowej z nadzieniem o smaku mięty i zielonej herbaty, opinie
W składzie produktu nie znajdziemy jakiejkolwiek herbaty, a tym bardziej jej zielonej wersji. Są za[...]
paź
Jak powstają odcinki Czajnikowy.pl?
Cześć, ja nazywam się Patryk Płuciennik i zazwyczaj jestem po drugiej stronie aparatu, ale dzisiaj[...]
1 Comments
kwi
Czystek. Herbata z Czystka. Jak oczyścić się Czystkiem?
Czystek jest najbogatszym źródłem polifenoli, należących do grupy substancji roślinnych wykazujących aktywność przeciw-utleniającą, które wspierają[...]
paź
Herbata ziołowa na alergię: melisa, parzenie
Melisa to zioło, które znamy głównie dzięki jego właściwościom relaksacyjnym i ułatwiającym zasypianie. Wręcz przysłowiowo[...]
1 Comments
kwi
Gdzie wybrać się na dobrą kawę i herbatę w Warszawie? (odcinek 2)
Zapraszamy na drugi odcinek przewodnika po dobrych lokalach, w których napijecie się najlepszej kawy i[...]
gru
Jak zrobić herbatę ryżową, zieloną herbatę z ryżem Genmaicha
Jak zrobić samemu herbatę ryżową? Potrzebujemy zieloną herbatę typu Sencha (chińska lub japońska) oraz ryż,[...]
sie
Pierwsza rozpuszczalna herbata? Cha Gao, herbaciana pasta z pu-erha
Cha Gao to najprawdopodobniej pierwsza herbata rozpuszczalna. By w paru słowach wyjaśnić czym jest Cha[...]
cze
Yerba mate a Indianie i ich zwyczaje
Yerba mate była znana u Indian pod nazwą "ca-a", co w ich języku znaczyło roślinę,[...]
cze