ZAŁÓŻ KONTO, ZBIERAJ PUNKTY I WYMIENIAJ NA RABATY

Palenie papierosów posiada negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Z faktu tego zdają sobie sprawę nawet najwięksi miłośnicy tytoniu. Pierwsze co przychodzi nam na myśl gdy myślimy o problemach zdrowotnych palaczy to rak płuc.

Badanie wypływu zielonej herbaty na ryzyko zachorowania na raka płuc

Przeprowadzone w ostatnich latach badania nad wpływem zielonej herbaty na ryzyko zachorowania na raka płuc u osób palących dowodzą jednoznacznie, że spada ono wraz z ilością pitej herbaty.

Do badania wytypowano 170 osób palących u których stwierdzono nowotworowe zmiany na płucach oraz 340 zdrowych osób palących. Przeprowadzono szereg testów, mających na celu wytypowanie spośród badanych tych, którzy mają genetyczne predyspozycje do zachorowania na raka płuc. Poproszono ich następnie aby opisali swoje nawyki z ostatnich lat aby można stwierdzić czy w ich diecie pojawiała się zielona herbata i w jakich ilościach.

Badania dowiodły, że osoby nie pijące zielonej herbaty wykazywały ponad pięciokrotnie wyższe ryzyko zachorowania na nowotwory płuc. Okazało się również, że osoby palące i wypijające więcej niż jedną filiżankę zielonej herbaty dziennie miały ryzyko nowotworu płuc trzynastokrotnie niższe niż ci nie pijący zielonej herbaty wcale. Jeśli natomiast włączymy w to genotyp, który odpowiada za wrodzoną podatność na tego typu choroby to okaże się, że osoby genetycznie nie podatne, a więc te, których prawdopodobieństwo zachorowania na raka płuc wynika wyłącznie z czynników zewnętrznych wykazały aż 66% mniejsze ryzyko zachorowania na raka płuc pijąc do papierosa zieloną herbatę.

Herbata a palenie papierosów. Zielona herbata dla palaczy tytoniu
Herbata a palenie papierosów. Zielona herbata dla palaczy tytoniu

Stres oksydacyjny spowodowany paleniem papierosów

Innym negatywnym skutkiem palenia papierosów jest wzrost stresu oksydacyjnego w naszym organizmie. Stres oksydacyjny to stan zaburzenia równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami czyli reaktywnymi formami tlenu, a biologiczną zdolnością organizmu do samoistnej detoksykacji. O wolnych rodnikach mówi się wiele w ostatnich latach i robi się wszystko aby zmniejszyć ich liczbę na przykład dostarczając sobie przeciwutleniaczy, które mają za zadanie działać odwrotnie do reaktywnych form tlenu czyli zwalniać starzenie się naszego organizmu. Wolne rodniki przyczyniają się do szybszego obumierania komórek co prowadzi w efekcie do szybszego starzenia się naszego ciała. Wiadomo także nie od dzisiaj, że herbata, zwłaszcza zielona dostarcza nam sporo przeciwutleniaczy i może działać odmładzająco, a przynajmniej spowalniać procesy starzenia.

Osobami narażonymi przede wszystkim na stres oksydacyjny są palacze. Okazuje się, że nawet bierny palacz może mieć podwyższony poziom stresu oksydacyjnego, a co dopiero osoba paląca nałogowo. Problemem tym zajęli się uczeni przeprowadzając szereg eksperymentów na ochotnikach. Szczególnie przydatne okazały się wyniki badań przeprowadzonych w szeregach chińskiej armii. Chińscy uczeni monitorowali poziom stresu oksydacyjnego u żołnierzy, którzy wzięli udział w eksperymencie. Wybrano wojskowych ponieważ łatwo było stwierdzić ile papierosów dziennie wypalali uczestnicy badania. Wydzielano im otóż 6 papierosów dziennie i pojono herbatą trzy razy dziennie. Już po tygodniu okazało się, że u żołnierzy znacznie obniżył się poziom stresu oksydacyjnego właśnie dzięki piciu herbaty. Co więcej, dzięki podzieleniu ochotników na dwie grupy, z których każda piła inną herbatę, czarną lub zieloną, dowiedziono, że większy wpływ na poziom wolnych rodników ma herbata zielona.

Herbata zielona Kukicha organiczna organic
Herbata zielona Kukicha organiczna organic

Obniżenie składników mineralnych spowodowane przez palenie papierosów

Kolejnym ważnym negatywnym skutkiem palenia tytoniu jest obniżenie ważnych dla zdrowia składników mineralnych. Badania wykazały, że osoby palące mają obniżony poziom witamin C i E we krwi. Ubywa nam także cynku, wapnia oraz kwasu foliowego, a także niezbędnych kwasów tłuszczowych z grupy omega-3.

Badania przeprowadzone w Chinach dowiodły, że picie zielonej herbaty pomaga utrzymać właściwy poziom tych substancji. Sama herbata dostarcza również witamin na brak których narażeni są palacze.

Dowiedziono także, że zielona herbata podnosi odporność organizmu, która zostaje obniżona w skutek palenia tytoniu.

Do ciekawych wniosków doszli także naukowcy badający wpływ picia zielonej herbaty na możliwość zerwania z nałogiem. Okazuje się, że osoby palące mogą odczuwać ograniczony pociąg do tytoniu dzięki piciu dużych ilości zielonej herbaty. Jeśli zatem ktoś stara się przestać palić powinien pić więcej herbaty lub chociaż ograniczyć palenie zastępując część papierosów dziennie filiżanką naparu. W badaniach przeprowadzonych w Chinach dowiedziono, że herbata dzięki zawartości L-teaniny oraz kofeiny tworzy idealną alternatywę dla papierosów dając fizycznie palaczowi to, czego zwykle oczekuje od papierosa. Uczeni wykazali, że zielona herbata pozwala zwalczyć stres oraz stany lękowe dzięki L-teaninie. Kofeina natomiast pozwala się skoncentrować na działaniu i skupić myśli.

Co więcej, badania wykazały, że jeśli ktoś nie zachorował na żadną z chorób związanych z nałogiem tytoniowym i udało mu się rzucić palenie to regularnie pita zielona herbata pozwala przywrócić jego ciało do normalnego stanu zdrowia obniżając ryzyko zachorowania na te choroby do poziomu właściwego osobie niepalącej.

Herbata zielona Sencha
Herbata zielona Sencha

Filtry z zielonej herbaty dla palaczy

Niezwykle interesujący eksperyment przeprowadzono także w chinach zastępując filtry papierosowe filtrami z zielonej herbaty. Okazało się, że po dwóch miesiącach palenia takich papierosów 30% palaczy zerwało z nałogiem natomiast pozostali ograniczyli palenie nawet o 60%.

Wyniki badań świadczą zatem jednoznacznie o tym, że jeśli już palimy papierosy, to powinniśmy pić także zieloną herbatę co najmniej trzy razy dziennie co pozwoli nam obniżyć poziom szkodliwych wolnych rodników i zniwelować choć po części negatywny wpływ nałogu na nasze zdrowie. Znacznie spadnie szansa zachorowania na nowotwory płuc oraz uzupełnimy brakujące witaminy i minerały. Pamiętać jednak należy, że dym nikotynowy truje nas na wiele różnych sposobów, a przedstawione badania dotyczyły jedynie kilku wybranych. Nie można zatem powiedzieć, że zielona herbata niweluje wszystkie negatywne skutki palenia ale na pewno choć trochę pomaga tym, którzy mają problem z nałogiem.

Jeśli już zatem palimy, spróbujmy do papierosa pić zieloną herbatę zamiast popularniejszej od niej herbaty czarnej, a na pewno pomożemy swojemu ciału, a może nawet uda nam się zerwać z nałogiem.

Autorem tekstu jest Rafał Przybylok

Pyszne rooibosyZobacz wszystkie

Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy

Poznaj produkty Czajnikowy.pl

Przeczytaj również

Czy herbata z pomarańczą jest zdrowa?

Pomarańcza zawiera od 0,6 do 1% kwasu cytrynowego. Dla porównania w cytrynie znajdziemy go pomiędzy[...]

Witaminy w herbacie, zawartość witamin w herbacie

Nie stwierdzono zawartości witaminy A w żadnej herbacie (oprócz Matchy, dla 2g będzie to 0,32[...]

Herbata z Hongkongu

Hongkong po pierwszej wojnie opiumowej przeszedł pod władanie Brytyjczyków, którzy uczynili z niego dogodny port[...]

Kanapka z herbatą. Do czego można użyć fusów z herbaty?

Najlepsze będą młode i miękkie, japońskie. Zwłaszcza wysokojakościowa herbata gyokuro oraz wiosenna shincha nadają się[...]

Mrożona herbata z czarnym bzem, przepis

Do przygotowania pysznego syropu z czarnego bzu, który będzie świetnym dodatkiem do mrożonej herbaty potrzebujemy:[...]

Kawa na Cyprze

Cypr to kraj stojący pod znakiem kawy. Tak, jak w wiekszosci państw basenu morza Sródziemnego,[...]

Ciśnieniowe parzenie herbaty

Jak zabrać się do parzenia herbaty w ekspresie ciśnieniowym? Przede wszystkim potrzebna nam jest odpowiednia[...]

Kenia – herbata kenijska. Historia uprawy herbaty

Pierwsze plantacje powstały herbaciane w 1918 roku, a ich powodzenia skłoniło innych rolników do uprawy[...]

Dodaj komentarz

Powiadom o dostępności Proszę podać adres e-mail, który zostanie użyty tylko do poinformowania, że produkt wrócił do naszego magazynu.