Oczywiście nie mówimy tutaj o „herbacie”, a raczej o naparze ziołowym, ponieważ mięta nie należy do rodziny herbaty i wcale nie jest z nią spokrewniona, lecz wraz z innymi przyszywanymi członkami tej rodziny, takimi jak yerba mate i rooibos oraz wieloma grupa innymi ziołami funkcyjnymi jest potocznie nazywa herbatą.
Herbata ziołowa proces produkcji ma bardzo podobno do białej herbaty, ale liście pochodzą z innej rośliny. Skąd to porównanie? Liście mięty zbiera się i suszy, nie przechodzi ona innych procesów charakterystycznych dla herbaty i determinujących jej kolor i rodzaj. Najbliższej jej zatem pod tym kątem do herbaty białej, którą w wielkim uproszczeniu także się zrywa i suszy.
Mięta ma wiele odmian, różniących się aromatem. Ogólnie jednak jesteśmy w stanie po zapachu rozpoznać to charakterystyczne zioło, którym pachnie dziś nie tylko ono samo oraz jego napar, ale taże słodycze, cukierki, lekarstwa, odświeżacze do powietrza, wyroby tytoniowe, środki czystości, kosmetyki, pasta do zębów, a nawet chusteczki do nosa. Zapach mięty jest powszechny i kojarzy nam się ze świeżością. Wiele osób ceni jednak mięte także za jej właściwości prozdrowotne.
Najczęściej mówi się o tym, że miętowy napar poprawia apetyt, jest żółciopędny, poprawia trawienie, rozkurcza tkanki układu pokarmowego niwelując napięcia i bóle, działa także przeciwbólowo, łagodzi bóle głowy, a nawet bóle migrenowe, oraz korzystnie wpływa na górne drogi oddechowe. Często stosuje się olejek miętowy do inhalacji i aromaterapii. Pomaga na zatkane zatoki. Dowiedziono, że skutecznie łagodzi wzdęcia i niestrawność. Badano miętę także pod kątem zespołu jelita drażliwego z dobrym rezultatem.
Wśród mniej znanych właściwości zawartych w mięcie substancji wymienia się redukcję bólów menstruacyjnych, ograniczenie skutków alergii oraz pomoc przy utracie wagi.
Ile można pić mięty?
Co do ograniczeń związanych z piciem mięty to nie stwierdzono skutków ubocznych, dlatego można zachowując ostrożność, stwierdzić, że nie ma ograniczeń w jej piciu. Odradza się ją osobom z chorobami nerek oraz z problemami z nadkwaśnością. Pamiętajmy, że w wielu sytuacjach dawka czyni truciznę, dlatego z pewnością w jakiś sposób z miętą można przesadzić, choć naukowo nie stwierdzono tego jak dotąd. Najważniejsze to obserwować swoje ciało i to jak się czujemy.
Jak zrobić herbatę miętową?
Przygotowanie herbatki miętowej jest proste i nie wymaga specjalnych akcesoriów. Napar przygotujemy z powodzeniem tak, jak inne zioła. Zalewamy susz wrzątkiem i parzymy pod przykryciem po czym przecedzamy i pijemy. Właściwa ilość liści to około 2g na 120 ml czyli na filiżankę, zatem około łyżka suszu na kubek. W przypadku mięty świeżej, którą także można z powodzeniem parzyć należy użyć około 15 listków. Parzymy 5-10 minut w zależności od wielkości liści (drobniejsze szybciej się parzą).
Jeśli ktoś lubi połączenie herbaty z miętą, możemy polecić słynną herbatę marokańską, którą właśnie parzy się ze świeżą miętą. Jej bazą jest herbata zielona gunpowder. Tradycyjnie obficie się ją słodzi.
Autorem tekstu jest Rafał Przybylok
Po więcej szczegółów zapraszamy do: A review of the bioactivity and potential health benefits of peppermint tea (Mentha piperita L.) Diane L McKay, Jeffrey B Blumberg
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
199 Produkty
Herbata aromatyzowana
77 Produkty
Herbata zielona matcha
18 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
5 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
97 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
37 Produkty
Przeczytaj również
Herbata prasowana Zhangping Shui Xian: parzenie, opinie
Zhang Ping Shui Xian (漳平 水仙- zhāng píng shuǐ xiān ) jest to oolong pochodzący[...]
gru
Biała herbata Lipton White Tea Raspberry: opinie, recenzja
Torebki piramidki pachną przyjemną słodka maliną. Producent zaleca parzyć swoją herbatę ekspresową wodą o temperaturze[...]
kwi
Poznański Festiwal Herbaty Zaparzaj! 2016 – patronat medialny
Poznański Festiwal Herbaty Zaparzaj! 2016 – patronat medialny W Polsce pije się coraz więcej herbaty.[...]
wrz
Kalorie w świątecznej herbacie
Herbata na święta, herbata na zimę. Zdecydowanie przepraszamy się z gorącym kubkiem, nawet jeśli zaniedbywaliśmy[...]
gru
Herbata czarna Yunnan Imperial Organic, parzenie, opinie
Yunnan (Yúnnán Shěng, 云南省) to górzysty region w południowo zachodnich Chinach. Graniczy on z Laosem,[...]
gru
Jak parzyć czystek? Opinie lekarzy i przeciwskazania
Czystek to najbogatsza w przeciwutleniacze roślina występująca w Europie, a jej właściwości prozdrowotne znane są[...]
kwi
Herbata zielona a infekcje wirusowe i bakteryjne
Zielona herbata jest cennym źródłem flawonoidów, które pozytywnie działają na nasz organizm. Właściwości antyoksydacyjne pozwalają[...]
lis
Test herbaty Matcha: zielona herbata Moya Matcha, opinie
Przetestowaliśmy 3 produkty firmy Moya Matcha: Moya Matcha luksusowa, Moya Matcha tradycyjna, Moya Matcha codzienna.[...]
cze