Zapisywanie notatek o herbacie: herbaciany dziennik. Czy warto?
Autorką tekstu jest Ewa (herbatniczek.wordpress.com)
Czy zapisujecie swoje spostrzeżenia na temat herbaty? Czy warto je zapisywać i jak najlepiej to robić?
Wszyscy odwiedzający Czajnikowego zgodzą się, że herbat jest bardzo dużo. Czarne, czerwone, zielone, niebieskie, białe, ziołowe… a w każdym rodzaju wiele mniej lub bardziej znanych gatunków. Jeśli dodatkowo uwzgędnimy pochodzenie, zbiór, rok zbioru, dystrybutora, ogród herbaciany, sklep, wiele wersji nazwy, uświadomimy sobie, jak rozległe jest herbaciane uniwersum. Im więcej wiemy o herbacie, tym temat staje się bardziej skomplikowany. Jak mamy to wszystko spamiętać?
Zapisywanie herbaty
Pomysł oczywisty: zapisywać, robić notatki. Czy warto? Zdecydowanie tak. W ten sposób nauka herbaty będzie bardziej efektywna i usystematyzowana. Poza tym, nie musimy martwić się o to, że zaraz zapomnimy o zdegustowanej przez nas herbacie. Jest jeszcze jedna zaleta zapisywania swoich wrażeń i spostrzeżeń – jeśli znajdziemy najlepsze według nas parzenie, możemy je w każdej chwili odtworzyć, bez obawy, że coś nam umknęło. Również działa to w drugą stronę: jeśli to, co zaparzyliśmy nam nie posmakuje, możemy omijać popełnione błedy.
Co warto notować podczas parzenia herbaty?
O tym każdy powinien zdecydować sam, bo każdy w herbacie szuka czegoś innego. Dobrze mieć zanotowaną nazwę herbaty, jej rodzaj, pochodzenie, zbiór i rok zbioru. To na początek.
Gdy parzymy herbatę, możemy zapisać w jaki sposób ją przygotowaliśmy oraz jakich naczyń użyliśmy. Ilość i temperatura wody, ilość suszu, ale także to jak herbata wyglądała i pachniała przed, w trakcie i po parzeniach mogą być kolejną użyteczną informacją. Pozwoli nam ona porównać później ze sobą tą samą herbatę z różnych sklepów i wywnioskować, czy przepłacamy, czy może właśnie nabyliśmy dobrą herbatę za rozsądną cenę.
Nie zapominajmy o smaku zaparzonej herbty. Istnieją ogólne wskazówki odnoszące się do opisywania smaku i aromatu herbaty. Można się nimi kierować, lub szukać własnych określeń, tak by daną herbatę szybko identyfikować.
Sprawdź tekst dotyczący standardów oceniania herbaty przygotowany przez redakcję Czajnikowy.pl.
Na koniec możemy zanotować czy herbata nam smakowała. Co jest przecież ważne, a dodatkowo przydaje się, gdy próbujemy dużą ilość herbat lub gdy testujemy różne metody parzenia.
Dołączenie do naszego opisu zdjęć jest także fajnym pomysłem.
Jak zapisywać notatki dotyczące herbaty?
Całkiem sporo informacji do zapisania się zebrało, prawda? Jak temu podołać? Najprościejm zapisując w jakimś notatniku, zeszycie lub w wersji elektronicznej. Coraz popularniejsze stają się też blogi herbaciane, które traktują właśnie o parzeniach i wrażeniach z parzenia herbaty. Czytanie takich relacji jest ciekawe i może nas wiele nauczyć. Również wiele osób pozytywnie zakręconych w herbatę, często podpowie nam co możemy zmienić lub ulepszyć, tak by znaleźć jeszcze lepszy lub ciekawszy smak.
Można również pobrać jedną z dostępnych aplikacji “herbacianych” i mieć ją u siebie w telefonie czy tablecie. One podpowiedzą same co zapisać i jest są dość wygodne w obsłudze.
Aplikacja Tea (Metosphere), Android
Aplikacja “Tea/Herbata” od Metosphere na Androida (dostępna w wersji płatnej i bezpłatnej) zapyta nas o nazwę, typ herbaty, naszą ocenę (przyznajemy gwiazdki od 1 do 5), oraz dodatkowe informacje takie jak producent, czas i temperatura parzenia, czy jest to herbata sypana czy torebkowa, kraj pochodzenia oraz cenę. W wersji płatnej mamy też możliwość załączenia zdjęcia, przeszukiwania herbat innych użytkowników czy wpisywania herbaty poprzez skanowanie kodu kreskowego. Natomiast po dodaniu kilku herbat, na głównej stronie naszej aplikacji zobaczymy nasz własny ranking uporządkowany według gwiazdek.
Zalety robienia notatek o herbacie
Jak już wspomniałam wcześniej: zapisywanie, wspomaga naszą naukę herbaty. Mając zapiski pod ręką, możemy je przejrzeć w każdym momencie. Prowadzenie “zapisków” sprawia, że skupiamy się na charakterystycznych cechach herbaty oraz mobilizuje nas do eksperymentowania. Dzięki usystematyzowaniu, możemy porównywać ze sobą herabty, sklepy, herbaciarnie. Jesteśmy również pewni, że żadne “najlepsze” parzenie nie popadnie w zapomnienie. Jeśli zdecydujemy się nasze wrażenia upublicznić, zachęcamy innych do spróbowania herbaty i eksperymentowania.
Sama od jakiegoś czasu zapisuję swoje wrażenia z wyjść do herbaciarni. Ważna jest cena, ilość i jakość herbaty, ale też znajomość podstawowych zasad parzenia herbaty podawanej w danym miejscu.
Nieważne czy będzie to krótki i zwięzły zapis dwuzdaniowy, rozbudowany opis opatrzony zdjęciami czy rysunkami albo zwykła lista-ranking. Nasz herbaciany dziennik będzie stanowił wspaniałą dokumentację naszej podróży, naszych błędów, sukcesów i odkryć. Miło będzie zobaczyć po pewnym czasie jak wyrabiał się nasz herbaciany gust, jak wiele czarek herbaty wypiliśmy i jak nadal mało o niej wiemy.
Na koniec: oczywiście każdy z nas jest inny i wielu osobom zapisywanie, po prostu nie jest do niczego potrzebne. To jest właśnie najfajniejsze w herbacie – każdy ma na nią swój własny sposób.
Pyszne rooibosyZobacz wszystkie
Herbata Kafar rooibos z pomarańczą 50g
Herbata rooibos słodkie espresso 50g
Herbata rooibos eggnog 50g
Herbata rooibos banan z czekoladą 50g
Herbata rooibos ananasowo cytrynowy sorbet 50g
Herbata rooibos korzenne ciasteczko 50g
Youtube Czajnikowy.plWszystkie filmy
Poznaj produkty Czajnikowy.pl
Herbata czysta
189 Produkty
Herbata aromatyzowana
77 Produkty
Herbata zielona matcha
18 Produkty
Herbata czerwona pu-erh
6 Produkty
Herbata owocowa i ziołowa
97 Produkty
Yerba mate aromatyzowana
37 Produkty
Przeczytaj również
Kalorie w świątecznej herbacie
Herbata na święta, herbata na zimę. Zdecydowanie przepraszamy się z gorącym kubkiem, nawet jeśli zaniedbywaliśmy[...]
gru
Herbata z bursztynu na wzmocnienie odporności. Bursztyn na zdrowie
Nalewka i napar z bursztynu stosowana była już od starożytności dla oczyszczenia i wzmocnienia ciała.[...]
paź
Curado matero do yerba mate za pomocą ognia
Jest sporo metod przeprowadzenia curado, czyli przygotowania naczynia do mate do pierwszego użycia. Jedną z[...]
lis
Herbata z Hongkongu
Hongkong po pierwszej wojnie opiumowej przeszedł pod władanie Brytyjczyków, którzy uczynili z niego dogodny port[...]
lut
Jak wybrać dobrą matchę?
Matcha to zmielona na proszek herbata zielona, pochodząca z Japonii i tam najpopularniejsza. W zależności[...]
maj
Herbata Qian Liang – Hei Cha z Hunanu
Hunan, a konkretnie Anhua uchodzi za ojczyznę herbaty ciemnej Hei Cha. Większość osób zna przede[...]
wrz
Herbata organiczna, bio, ekologiczna (eco) i fair trade: co oznaczają te słowa i certyfikaty?
Coraz częściej wybieramy produkty opatrzone licznymi certyfikatami, które gwarantują nam wyższą jakość żywności oraz ich[...]
1 Comments
wrz
CNN: Picie gorącej herbaty podwaja ryzyko raka przełyku
CNN powołuje się na badania z 20 marca 2019 roku, które były przeprowadzane w latach[...]
mar